1. Jabolka
Sladka ali kisla, jabolka so odličen jesenski plod, ki vas bo nasitil in vaše telo napolnil z zdravilnimi vitamini, minerali in vlakninami. Privoščite si jih lahko sveže, lahko pa jih uporabite tudi pri pripravi odličnih slaščic. Nikar pa jih ne lupite, največ zdravilnih učinkovin je namreč prav v lupini.
Zdravilni učinki:
- Bogati so z antioksidanti;
- Vsebujejo približno 4 grame zdravilnih vlaknin.
2. Brstični ohrovt
Če ga pripravite pravilno, je lahko tudi ta zdravilna zelenjava odličnega okusa. Ima blag, nekoliko grenak okus, zato ga kombinirajte s pikantnimi začimbami ali omakami, ki jim dodajte balzamični kis.
Zdravilni učinki:
- 0,5 skodelice vsebuje več kot dnevno priporočena mera vitamina K;
- Odličen vir folatov;
- Dober vir železa.
3. Pastinak
Pastinak je korenasta zelenjava, ki je podobna korenju, a je bolj svetle barve in ima nekoliko bolj sladek okus. Uporabite ga lahko za aromatiziranje riža, krompirja ali juh in omak.
Zdravilni učinki:
- Bogat s kalijem;
- Dober vir vlaknin.
4. Hruške
Sladke in sočne hruške so odlična izbira za sladico ali prigrizek med obroki. Kuhanje hrušk pa lahko jedem doda odlično aromo, zato jih lahko uporabite pri peki jedi ali pa iz njih preprosto pripravite kompot.
Zdravilni učinki:
- Dober vir vitamina C in bakra;
- Vsebujejo 4 grame vlaknin na porcijo.
5. Repa
Mehka repa je odličen nadomestek za koreninasto zelenjavo in odlična alternativa za redkev ali zelje. Da bi dodatno obogatili okus lahko dodate sredozemsko rastlino komarček ali gorčična semena.
Zdravilni učinki:
- Repa je dober vir vitaminaC;
- Listi repe pa so odličen vir vitaminov A, K in folatov.
6. Cvetača
Kuhana cvetača pridobi nekoliko sladek okus in je odlična priloga k jesenskim in zimskim jedem. Iz nje lahko pripravite tudi pire ali jo dodate v zelenjavno juho.
Zdravilni učinki:
- Vsebuje snovi, ki vas varujejo pred rakom;
- Fitonutrienti lahko znižajo raven holesterola;
- Odličen vir vitamina C.
7. Buče
Buče niso uporabne le za izrezovanje na noč čarovnic, ampak jih lahko uporabite kot prilogo k jedem ali iz njih pripravite okusno juho. Uporabljajo se tudi pri peki, kjer jih preprosto narežete na kose in položite v pečico, lahko pa jih dodate k pitam, tortam ali celo iz njih pripravite puding.
Zdravilni učinki:
- Buče so bogate s kalijem;
- Vsebujejo več kot 20 odstotkov vlaknin, ki jih je priporočljivo zaužiti na dan;
- So dober vir vitamina B.
8. Sladki krompir:
Sladki krompir ima nizek glikemični indeks, kar pomeni, da ne povzroči močnega porasta sladkorja v krvi in ga prav zato lahko uživajo tudi sladkorni bolniki. Poleg tega je prehransko bogat in s svojimi zdravilnimi učinkovinami krepi imunski sistem in poskrbi za lepo kožo.
Drugi zdravilni učinki:
- Odličen vir vitamina A;
- Dober vir železa;
- Ima protivnetne učinkovine.
9. Grenivka
Grenivka je nekoliko kiselkast sadež, ki je bogat z antioksidanti. Sok grenivke lahko dodate v marinado, peške pa v solato, da bi obogatili njen okus. Po mnenju nekaterih so njene peške učinkovite tudi v boju zoper glivico kandido.
Zdravilni učinki:
- Študija Univerze v Kaliforniji je pokazala, da sok grenivke vsebuje več antioksidantov kot rdeče vino.
- Je odličen vir vitamina C in folatov.
10. Kivi
Kivi lahko dodate v sadne solate, kjer se odlično poda k jagodam, meloni in pomarančam. Dobra kombinacija je tudi z ananasom. Sicer pa ga lahko uživate tudi samega, saj je njegov okus bogat in prijeten sam po sebi.
Zdravilni učinki:
- Vsebuje več vitamina C kot pomaranče;
- Je odličen vir kalija in bakra.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV