Če uporabljate zelo trdo zobno ščetko in si pri ščetkanju še močno pritiskate na zobe, lahko poškodujete sklenino. Zobje tako postanejo bolj občutljivi in izpostavljeni kariesu. Namesto trdih ščetk tako raje uporabite ščetko z nekoliko bolj mehkimi ščetinami in si zobe krtačite nežno, dvakrat na dan po dve minuti.
2. Uporabljate neprimerno pasto za zobe
Nekatere paste za zobe so preveč agresivne. Kako prepoznate takšno zobno pasto? Po zrnasti strukturi, ki lahko poškoduje sklenino in dlesen.
3. Ne uporabljate zobne nitke
Zobna nitka je nepogrešljiv pripomoček pri čiščenju zob, saj lahko z njo očistimo medzobne prostore, ki jih s ščetko ne dosežemo. Ker pa je teh površin kar 30 odstotkov, je tovrstno čiščenje še kako pomembno.
4. Pijete gazirane pijače
Gazirane pijače, ne glede na to ali so dietne ali ne, vsebujejo fosforno kislino, ki pospešujejo proces zobne gnilobe. Ta kislina je za zobe škodljiva bolj kot sladkor, ki ga vsebujejo slaščice.
5. Jeste hrano, ki pušča sledove
Vsa hrana in pijača, ki pušča sledove na krožniku ali skodelici, pušča sledove tudi na zobeh. Kava, čaj, kokakola, omake, rdeče vino in druga živila bodo sčasoma pustila na vaših zobeh temno nianso, zato jih raje jejte in pijte v omejenih količinah. Če se boste nanje spravili s pasto za beljenje zob, pa se zavedajte, da lahko tudi te poškodujejo sklenino.
6. Pogosto uživate v prigrizkih
Vsakič, ko nekaj pojeste, še posebej, če ta prigrizek vsebuje škrob, sladkor ali bakterije, ki se navadno nahajajo na zobeh, ti ustvarjajo kisline, ki razgrajujejo hrano. Te kisline pa škodujejo tudi zobem. Neobdelana živila, kot so sadje in zelenjava, vam bodo po obroku pomagala.
7. Zobe uporabljate za odpiranje vrečk
Ali z zobmi odpirate vrečke, plastenke, parate vozle in podobno. Pri tem si lahko poškodujete sklenino ali plombo, zato tega nikar ne počnite. Tudi kock ledu, zmrznjenih sladkarij ali trdih bonbonov ni pametno gristi.
8. Zanemarjate probleme
Krvavitev dlesni ali pa kronični zadah opozarjata na bolezni dlesni. Dlesni, ki krvavijo, je potrebno ščetkati narahlo, v boju proti slabemu zadahu pa pijte več vode, saj voda in slina nadzorujeta število bakterij v ustni votlini. Če simptomi trajajo dlje od nekaj dni, nujno obiščite zobozdravnika.
9. Izogibate se zobozdravniku
Se izogibate zobozdravniškim pregledom? Nikar, saj so tako bolečine kot zapleti veliko manjši, če se jih odkrije in popravi takoj.
10. Ne skrbite za nego ustnic
Pogled na zdrave in sijoče zobe vam lahko pokvarijo izsušene in razpokane ustnice, zato jih negujte z balzamom in s pitjem dovolj tekočine.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV