Vizita.si
Srečna ženska

Zlata leta

10 pravil za kakovostnejše staranje

Katja Benčina
15. 10. 2019 08.54
0

V Dnevnem centru za starejše v Ljubljani so začeli starostnike spodbujati k bolj zdravemu življenju, da bi živeli z manj bolečinami in z več energije. Naturopatinja Erika Brajnik je sestavila 10 zlatih pravil za zdravo jesen živjenja.

Kako je prišlo do ideje 10 zlatih pravil za kakovostnejše staranje?

V Dnevni center za starejše so me povabili in smo zbrali pet kandidatov, ki so rekli, da bi radi preizkusili metode naturopatije, ki krepijo posameznika in skrbijo na zdravje. Imela sem predavanja o zdravi prehrani in sem jih pregledala – seveda je bilo vse to brezplačno – potem sem vsakemu individualno svetovala določene smernice in so to izvajali. Po določenem obdobju so bili vidni prvi rezultati tega, kar smo dejansko dosegli. Ena gospa je shujšala 27 kilogramov, pri drugi smo zmanjšali bolečine zaradi fibromialgije, pri tretjem smo okrepili imunsko odpornost in mu pomagali, da je znova dobil življenjsko energijo ... So se zdravo prehranjevali, izvajali presličine kopeli, samomasažo, se gibali in so sami sebi doma pomagali. Ta naturopatska pravila zdravega življenja so zaživeli in potem smo na podlagi tega sestavili 10 zlatih pravil, ki naj bi veljala v tretjem življenjskem obdobju. Pravzaprav niso nič takšnega, a če jih izvajamo vsakodnevno, izboljšajo kakovost življenja. Sedaj, ko sami videli, kako so jim pomagala, bodo lahko upokojenci delili izkušnje med sabo, in to znanje širili naprej po drugih centrih za starejše občane.

Naturopatinja Erika Brajnik
Naturopatinja Erika Brajnik FOTO: osebni arhiv

Kateri so najpomembnejši nasveti?

Zelo banalni in enostavni so, a morajo biti vsakodnevni. Recimo, gibaj se vsaj 20 minut na dan. Lahko gre za sprehod, hitra hoja ali tek – odvisno od zmožnosti. Zakaj? Ker je v tretjem življenjskem obdobju neaktivnost zelo tvegana. Oziroma, ko mi poskrbimo, da celo naše telo premikamo vsak dan, dajemo telesu navodila: "V redu sem, zdrav sem, delaj s polno paro!" Ker od 18. leta naprej se naša presnova upočasni za 1 odstotek vsako leto. Ko smo torej v 60., 70. letih, je ta presnova že krepko počasna. Če se mi vsak dan premikamo, dajemo telesu navodilo, da smo zdravi in ko smo zdravi, presnova dela na polno. Sicer malo bolj počasi, a na polno. Kot da bi vsak dan dali telesu brco in rekli: "Zdrav si, delaj."

Tudi kosti, ki so žive in se stalno obnavljajo, bodo z gibanjem ohranile svojo prožnost in se obnavljale. Tudi kalcij se ne bo siromašil iz kosti in bomo imeli manj kalcinacij, bolj kvalitetne kosti. To je zelo pomembno v tretjem življenjskem obdobju.

Drugo pravilo je. Lahka večerja, ki naj bo na primer zelenjavna juha. Glede na holističen pristop gledamo, da ima celo telo določen pH in ko pH skoči v določenem predelu telesa, se zakisamo. Na zakisanem telesu ne raste samo rak, ampak se sproži vnetje in boli. Da se izognemo zakisanosti telesa, zvečer jemo zelenjavno bazično-alkalno večerjo.

Zanimivo pravilo je tudi, da se čez poletje izognemo uživanju svinjskega mesa, ker ga telo poleti, ko je toplo, presnavlja počasi in maščobe, ki jih ne izkoristi, obremenjujejo ožilje in srece. Medtem kobomo pozimi te maščobe hitreje porabili, zaradi zunanjih temperatur. Prav zato imamo v Sloveniji tradicijo kolin, ki so sredi zime in ne sredi poletja.

Večkrat poudrajate, da je pomembno tudi, da bogato jemo zjutraj in siromašno zvečer. Zakaj?

Pomembno je, da jemo kraljevski zajtrk. Več kot bomo pojedli za zajtrk, manj hrane bomo potrebovali zvečer. Zakaj? Življenje je energija, hrana je energija. Vsakodnevno porabimo določeno količino kalorij in če jih telesu ne zagotovim že zjutraj, ko potrebuje gorivo, potem bom zvečer seveda izjemno lačen. Bom potreboval energijo, ampak takrat bom hlepel po kalorično bogati hrani, kot so sladkarije. Velja torej, da sladke stvari in energetsko bogate prenesemo na jutranji čas, pojemo tudi obilno kosilo, popoldne in zvečer pa samo še lahke obroke in zelenjavno juho.

Na ta način poskrbimo, da jemo in hujšamo. Ker ti lahko shujšaš tako, da pravilno hraniš telo in da ga ne siromašiš. Če pa ne boš jedel, boš res shujšal, ampak boš brez energije. Ko pravilno hraniš telo, boš v telesu vzpostavil pravo ravnovesje in boš ohranil idealno telesno težo, ki bi celo življenje morala biti približno ista.

Torej, kraljevski zajtrk, siromašna večerja. Ta pravila so izjemno enostavna in jih je že vsak slišal kdaj v življenju, ampak pomembno jih je tudi izvajati.

Kaj so poleg tega še počeli?

Imeli so veliko nalog, ki so jih morali izvajati doma, ampak so bile enostavne in učinkovite. Tako da so si izvajali samomasažo na stopalih, na refleksnih conah, da je energija stekla po telesu tam, kjer ni tekla, delali so si samomasažo, da so odpravljali bolečino na določenih predelih, kot je križ. Če si ti s samomasažo in hrano odpraviš bolečine v križu, potem boljše spiš, omogočiš telesu, da celo noč odvaja toksine in spoodbujaš naravne fiziloške procese.

In vsi ti ukrepi ti pomagajo, da imaš pod nadzorom svoje telo. Ko ti dobiš to moč, da s hrano, vadbo in drugimi ukrepi nadzoruješ svoje telo in izboljšaš stanje tudi, če si bolan, potem dobiš to gotovost, ki ti daje voljo za naprej.

Starejši par
Starejši parFOTO: Thinkstock

10 pravil za kakovostnejše staranje po naturopatskih načelih Erike Brajnik

1. Redno gibanje – vsaj 20 minut na dan.
2. Večerja naj bo zelenjavna (zelenjavna juha).
3. Čez zimo uživajte stročnice.
4. Čez poletje ne uživajte kruha in svinjskega mesa.
5. Izvajajte presličine kopeli 1-krat na teden vsaj celo zimo.
6. Uživajte sladkor v hrani samo do 9. ure.
7. Spijte eno kavo na dan do 9. ure.
8. Vedno imejte v hladilniku enolončnico.
9. Če vas kaj boli, masirajte.
10. Pozimi si oblecite volnena oblačila.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650