Vizita.si
Obstaja mit, da pokanje prstov povzroča artritis, a tega še ni dokazala nobena študija.

Zdravje

10 zdravstvenih pravil, ki jih lahko kršite

K.B.
28. 01. 2013 08.02
5

Uživajte sadje in zelenjavo, spite osem ur na dan, ne škilite … Veliko zdravstvenih nasvetov je dobro upoštevati, a nekateri so iz trte izviti in niso osnovani na strokovnih študijah. Preverite, katera zdravstvena pravila lahko prekršite.

Da se prehladite, je potrebna okužba z virusom, k čemur pa ne boste pripomogli zgolj s tem, da bi šli na svež zrak z mokrimi lasmi.
Da se prehladite, je potrebna okužba z virusom, k čemur pa ne boste pripomogli zgolj s tem, da bi šli na svež zrak z mokrimi lasmi.FOTO: Profimedia
1. Ne pokajte členkov

Obstaja mit, da lahko pokanje členkov povzroči artritis. Čeprav je lahko za koga pokanje členkov moteče, ne obstaja nobena medicinska študija, ki bi dokazovala, da bi to početje vodilo do artritisa. Kljub vsemu nekateri zdravniki vseeno odsvetujejo pokanje sklepov, saj bi to lahko prstom dolgoročno škodilo na druge načine. Ste se kdaj vprašali, od kod prihaja pok sklepov? Ko raztegnete prste ali potegnete členek na prstu, raztegnete majhno "vrečko" zaščitne tekočine v sklepu. Ko ga povlečete, se iz te vrečke sprostijo mehurčki naravnih plinov, ki povzročijo pokanje.

Obstaja mit, da pokanje prstov povzroča artritis, a tega še ni dokazala nobena študija.
Obstaja mit, da pokanje prstov povzroča artritis, a tega še ni dokazala nobena študija. FOTO: Google

2. Ne hodite ven z mokrimi lasmi

Morda vas bo zeblo, če se boste odpravili na prosto z mokrimi lasmi, ne boste pa zaradi tega zboleli. Prehlad namreč povzročajo virusi, ki se navadno širijo kapljično s kašljem ali kihanjem, z njimi pa se zlahka okužite v prostorih, v katerih se zadržuje veliko ljudi. A da bi se prehladili, je potrebna okužba z virusom, k čemur ne boste pripomogli zgolj s tem, da bi šli na svež zrak z mokrimi lasmi. Da ne bi zboleli, se tako izogibajte prostorom, v katerih se zadržuje več virusov (zaprti, neprezračeni prostori z velikim pretokom ljudi), in si redno umivajte roke. Za to, da boste bolj odporni proti virusni okužbi, poskrbite tako, da okrepite svoj imunski sistem.

3. Ne plavajte po tem, ko jeste

Zagotovo ste ta nasvet že večkrat slišali od svoje mame, ki vas je poleg tega prestrašila še s kakšno zgodbo o osebi, ki je utonila, ker je pred tem pojedla preveč obilno kosilo. A mama se je žal v tem primeru zmotila. Ne obstaja namreč nobenega dokaza, ki bi lahko potrdil, da obilno kosilo povzroča krče, ki naj bi vodili do utonitve. Res je sicer, da hranjenje preusmerja kri v prebavni sistem, a se večina strokovnjakov strinja, da lahko telo zagotovi dovolj krvi in kisika med vadbo, da do krčev ne pride. Zaradi obilnega kosila se vam tako lahko zgodi le, da se boste počutili bolj polne in site, a zaradi njega ne boste utonili.

4. Spijte osem kozarcev vode na dan

Vse dokler pijete toliko, da niste žejni, da redno odvajate urin in da je ta svetle barve, ste najverjetneje zaužili dovolj vode. Čudežnih osem kozarcev na dan vključuje tudi vodo, ki jo prejmete prek hrane ali druge tekočine, zato ni nujno, da boste dehidrirani, če ne boste spili osem kozarcev vode. Voda je sicer izjemno pomembna za normalno delovanje našega telesa, a jo lahko nadomestite tudi z živili, ki so bogata z njo, kot so lubenica, melona, kumare in drugo sadje ter zelenjava.

Čudežnih osem kozarcev na dan vključuje tudi vodo, ki jo prejmete preko hran ali druge tekočine, zato ni nujno, da boste dehidrirani, če ne boste spili osem kozarcev vode.
Čudežnih osem kozarcev na dan vključuje tudi vodo, ki jo prejmete preko hran ali druge tekočine, zato ni nujno, da boste dehidrirani, če ne boste spili osem kozarcev vode.FOTO: iStockphoto

5. Izogibajte se branju v mraku

Če boste brali knjigo v mraku, vas bo morda bolela glava ali boste čutili napetost v očeh, kljub vsemu pa strokovnjaki menijo, da takšno branje ne bo dolgoročno poškodovalo vaših oči. Enako velja za gledanje televizije ali računalniškega zaslona z manjše razdalje. A da ne bi občutili napetosti v očeh, lahko kljub temu gledate televizijo z razdalje, ob kateri se dobro počutite, med branjem pa si lahko na vsakih 20 minut vzamete odmor.

6. Otroci zaradi sladkorja postanejo hiperaktivni

Obstaja mit, da sladkor pri otrocih povzroča hiperaktivnost. Ta teorija je bila testirana na številnih otrocih, tudi na tistih, ki naj bi bili bolj občutljivi na sladkor. Raziskave so pokazale, da čeprav so otroci zaužili veliko več sladkorja od dnevne doze, ni ne sladkor ne umetno sladilo vplivalo na njihovo obnašanje. Tudi druge študije so potrdile ta odkritja.

7. Nahranite prehlad in sestradajte vročino

Eden izmed mitov je tudi, da naj bi prehlad zdravili tako, da veliko pojemo, vročino pa zbijali s stradanjem. A za to trditev ni dokazov, pravzaprav je ravno obratno. Študije so pokazale, da lahko stradanje ali čezmerno hranjenje oslabi imunski sistem. Ko pride do bolezni, je učinkovit način za hitro okrevanje ta, da spijete dovolj tekočine. Če se želite zdravo prehranjevati, pa užijte pet uravnoteženih obrokov na dan, pri prehladu pa dodajte še živila, ki so bogata z vitaminom C, ki bo pomagal v boju zoper virusno okužbo.

Žvečilni gumi se ne prebavlja sedem let, ampak se prebavi tako kot preostala hrana v nekaj dneh.
Žvečilni gumi se ne prebavlja sedem let, ampak se prebavi tako kot preostala hrana v nekaj dneh.FOTO: Profimedia

8. Potrebujete osem ur spanja na dan

Vsi ne potrebujemo osem ur spanca na dan. Nekateri ga potrebujejo nekoliko manj, nekateri kakšno urico več. Pravilo osmih ur je pravzaprav povprečje, ki velja za večino, in če spadate med ljudi, ki spijo nekoliko manj in čez dan zaradi tega niste utrujeni, ni razloga za skrb. Poleg tega je količina spanca odvisna tudi od nekaterih drugih dejavnikov, kot so bolezen, stres, fizična aktivnost, letni čas in podobno.

9. Toplo mleko vam bo pomagalo zaspati

Mleko vsebuje triptofan, ki ima pomirjevalni učinek, a da bi ga bilo v zadostni meri, da bi vas uspaval, bi morali spiti kar nekaj kozarcev mleka pred spanjem. Strokovnjaki so tako ugotovili, da ima mleko predvsem psihološki vpliv na ljudi, ki ga uporabljajo za to, da lažje zaspijo. Ta ima namreč podobno pomirjujoč učinek kot to, da se zvečer zavijete v odejo, in je pravzaprav del rutine, ki nekaterim ljudem pomaga pri tem, da lažje zaspijo.

10. Žvečilni gumi ostane v vašem želodcu sedem let

Vsak otrok, ki je kdaj pogoltnil žvečilni gumi, je zagotovo že slišal, da se mu bo žvečilni gumi zalepil na želodec in bo tam ostal sedem let. A žvečilni gumi je tako kot kaj drugega, kar pogoltnete, in ga bo prebavna tekočina premikala po prebavnem traktu ter ga prebavljala. Je pa res, da bo za prebavo žvečilnega gumija potrebno nekoliko več časa, in sicer se običajno prebavi v nekaj dneh, vsekakor pa ne v sedmih letih.

Čeprav nekatere zdravstvene modrosti niso pravilne, obstajajo številne, ki bodo ugodno vplivale na vaše zdravje. Tako se vsekakor držite tistih o zdravi prehrani, vadbi in opuščanju škodljivih razvad, kot so čezmerno uživanje alkohola, kajenje in zloraba drog.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662