Vizita.si
Če smo pod hudim stresom, se ponoči pogosto zbujamo, zaradi česar imamo lahko neprijetne sanje.

Zdravje

10 znakov, ki kažejo, da ste pod prevelikim stresom

Katja Benčina
24. 03. 2011 07.32
5

Vsi ljudje se kdaj znajdemo v stresnih situacijah, a nekateri so stresu izpostavljeni vsak dan, zaradi česar se njegove posledice začnejo kazati tudi na njihovem telesu. Kdaj nam naše telo kaže, da si bo resnično treba vzeti čas zase ali pa se naučiti uravnavati stres, pa preverite spodaj.

Če smo pod hudim stresom, se ponoči pogosto zbujamo, zaradi česar imamo lahko neprijetne sanje.
Če smo pod hudim stresom, se ponoči pogosto zbujamo, zaradi česar imamo lahko neprijetne sanje.FOTO: iStockphoto
1. Glavoboli čez vikend

Komaj čakate vikend, ko pa ta le pride, dobite hud glavobol? Vzrok lahko iščete v preveliki količini stresa, ki ste mu izpostavljeni čez teden. Ko se le nekoliko sprostite, pa v vašem telesu pride do nenadnega padca stresnega hormona kortizola , kar povzroči glavobol. Prav zato vas kljub temu, da vam v petek vse breme pade z ramen, prične kljuvati v glavi in se niti čez vikend ne morete sprostiti, kot bi bilo treba.

Boleče menstruacije so lahko tudi posledica stresa.
Boleče menstruacije so lahko tudi posledica stresa. FOTO: iStockphoto

2. Hudi krči med menstruacijo

Ženske, ki so pod velikimi vsakodnevnimi pritiski, so veliko bolj podvržene bolečim menstruacijam kot tiste, ki niso pod stresom, je pokazala Harvardska raziskava. Stres namreč povzroči neravnovesje hormonov v ženskem telesu, saj stresni hormon kortizol neposredno vpliva na nastajanje spolnih hormonov estrogena in progesterona v ženskem telesu. Ne samo hudi krči, kortizol je najpogostejši vzrok tudi za motnje menstrualnega cikla. Krče med menstruacijo lahko lajšate z vadbo, saj ta znižuje raven stresnega hormona, poleg tega pa odpravi neravnovesje v delovanju simpatičnega živčnega sistema, ki znižuje krvni tlak in spodbuja delovanje srca.

3. Škrtanje z zobmi

Vas zjutraj partner opozori, da ste vso noč škrtali z zobmi in se je zaradi zvokov zbujal ali pa zobozdravnik na zdravniškem pregledu ugotovi, da imate močno obrabljeno sklenino? Nočno škrtanje z zobmi je posledica hudega stresa, je pokazala nemška raziskava. Bolj kot smo pod stresom, bolj intenzivno je škrtanje, ki pa se ga posameznik ponavadi ne zaveda, dokler ga nanj ne opozori partner ali pa ko se zbuja z bolečinami v čeljustih in glavoboli. Strokovnjaki namreč opozarjajo, da lahko škrtanje z zobmi v najhujših primerih povzroči težje poškodbe sklenine in v skrajnem primeru celo izpah čeljusti.

4. Nenavadne sanje

Sanje so z dolžino spanca vse bolj pozitivne, tako da se zjutraj zbudimo boljše volje kot zvečer, ko smo legli k počitku. A če smo pod hudim stresom, se ponavadi ponoči pogosto zbujamo, kar moti proces spanja in omogoča, da se neprijetne in nenavadne sanje pojavljajo vso noč. To lahko preprečimo z dobrimi spalnimi navadami, kar pomeni, da si vsak dan privoščimo od sedem do osem ur spanja, hodimo spat ob isti uri in se zbujamo ob približno isti uri. Pred spanjem pa se skušajte izogniti kofeinu in alkoholu.

Stres poveča možnosti za vnetja, zaradi česar se njegove posledice kmalu prično kazati tudi na koži.
Stres poveča možnosti za vnetja, zaradi česar se njegove posledice kmalu prično kazati tudi na koži.FOTO: iStockphoto

5. Krvavenje dlesni

Zadnja brazilska raziskava je pokazala, da so ljudje pod stresom veliko volj izpostavljeni krvavenjem dlesni. Stresni hormon kortizol namreč oslabi imunski sistem, zaradi česar je telo manj odporno na bakterije, ki nato poškodujejo dlesni. Pomagate si lahko tako, da kljub temu da delate dolgo v noč in jeste za pisalno mizo, s seboj nosite zobno ščetko in si zobe umijete kar v službi. Imunski sistem pa si krepite z zdravo prehrano, kvalitetnim spalnimi navadami in vadbo, ki bo pomagala pregnati tudi stres.

6. Težave s kožo

Stres poveča možnosti za vnetja, zaradi česar se njegove posledice kmalu pričnejo kazati tudi na koži. Povečano število mozoljev, aken in različnih izpuščajev je torej posledica, ki pa jo lahko omilite z uporabo losjonov, ki vsebujejo salicilno kislino, ali benzoil peroksid, ki uničuje bakterije na površju kože. Da se koža ne bo izsušila, pa nato nanjo nanesite še vlažilno kremo. Če se kljub tem ukrepom vaša koža v nekaj tednih ne izboljša, potem obiščite svojega dermatologa.

7. Želja po sladkem

Čeprav ženske svojo nevzdržno željo po čokoladi najpogosteje pripisujemo hormonskim spremembam, pa je pogost vzrok zanjo tudi stres. Raziskovalci univerze v Pensilvaniji so ugotovili, da pred- in pomenstrualni sindrom le nekoliko poveča željo po sladkarijah, medtem ko stres željo poveča v veliko večji meri.

8. Srbeča koža

Kronična srbečica ali pruritis je pogosto posledica stresa, so pokazale zadnje raziskave. Čeprav je res, da neprijetna srbečica že sama po sebi povzroča stres, pa strokovnjaki pravijo, da ko smo napeti, hitreje izbruhnejo stanja, kot so dermatitis, ekcem in psoriaza. Stres namreč aktivira živčna vlakna, kar povzroči občutek srbečice.

9. Alergije hujše kot ponavadi

Leta 2008 so strokovnjaki v eksperimentu, ki so ga opravili na medicinski fakulteti v Ohiu, ugotovili, da so imeli ljudje z alergijo več neprijetnih simptomov, če so bili pod stresom. Stresni hormon kortizol namreč spodbudi proizvodnjo IgE proteina, ki povzroča alergijsko reakcijo, je povedala vodja raziskave dr. Janice Kiecolt - Glaser.

10. Bolečine v trebuhu

Stres lahko poleg glavobolov, bolečin v hrbtu in nespečnosti, povzroči tudi bolečine v trebuhu. Študija, v kateri je sodelovalo več kot 1900 ljudi, je pokazala, da so ljudje, ki so bili izpostavljeni visokim stresnim dejavnikom kar trikrat hitreje razvili bolečine v trebuhu in prebavne težave kot tisti, ki jim niso bili izpostavljeni. Natančna povezava sicer še vedno ni znana, a nekatere teorije pravijo, da prebava in možgani delujejo preko istih živčnih poti in ko možgani reagirajo na stres, ta deluje tudi na prebavo. Če je vzrok resnično tu, potem zoper bolečine v trebuhu pomaga uravnavanje stresa z vadbo ali meditacijo. Kljub vsemu pa se v tem primeru obrnite na svojega zdravnika, saj gre lahko tudi za številne druge vzroke, kot so alergija na hrano, laktozna intoleranca, sindrom razdraženega črevesja ...

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662