Vizita.si
Hujšanje je dolgoročna sprememba življenjskega sloga.

Zdravje

12 korakov do izgube odvečne teže

L.E.
23. 11. 2015 10.16
1

Ne le, da bi bili bolj privlačni – odvečne kilograme je dobro izgubiti, da bi bili dolgoročno bolj zdravi, saj močno povečajo tveganje, da zbolimo. Zato predstavljamo 20 korakov, ki pomagajo shujšati.

Hujšanje je dolgoročna sprememba življenjskega sloga.
Hujšanje je dolgoročna sprememba življenjskega sloga.FOTO: Thinkstock

1. Vodite dnevnik svoje prehrane

Pogosto imamo preveč kilogramov zaradi preprostega razloga, da vnašamo v svoje telo preveč kalorij. To se lahko zgodi tudi zato, ker izbiramo napačna živila. Hrano, ki ima veliko kalorij, a malo hranil, ki jih telo potrebuje. Uživamo torej preveč piškotov, a premalo zelenjave. Da bi se naučili pravilno prahranjevati, nekaj časa vodite dnevnik svoje prehrane. Tako boste spoznali, kakšne napake delate. Ker jih boste morali zapisati, boste pridobili tudi motivacijo, da jih čim manjkrat ponovite.

Spremembe uvajajte počasi, da se nanje lahko navadite.
Spremembe uvajajte počasi, da se nanje lahko navadite. FOTO: Thinkstock

2. Počasi uvajajte majhne spremembe

Zdravo prehranjevanje mora počasi postati vaš življenjski slog. In tega ni mogoče doseči čez noč. Zato lahko začnete tako, da na svoj krožnik naložite malo več zelenjave, namesto rdečega mesa si pripravite belo, pusto, namesto piškotov si za malico privoščite oreške, prenehate jesti kruh. Vsega tega torej ne naredite naenkrat, ampak en mesec delajte eno, nato pa naslednji mesec vključite še naslednjo spremembo. Hujšanje ni dieta, ki traja en mesec. Nikakor. Je dolgoročna sprememba življenjskega sloga. Samo tako boste bolj vitki in zdravi. Nikakor tudi nikoli ne bi smeli biti lačni.

3. Naučite se kuhati

Nič več hitrih obrokov, vnaprej pripravljene hrane, procesiranih jedi. Naučite se kuhati preproste, zdrave jedi. Uporabljajte zdrava olja, zelenjavo, pusto meso, stročnice, polnozrnata žita. Da bi popestrili okus, se naučite uporabljati tudi začimbe. Videli boste, da je zdrav obrok mogoče pripraviti tudi precej hitro.

4. Uživajte več beljakovin in vlaknin

Beljakovine in vlaknine poskrbijo, da se hitreje počutite siti in pojeste manj. Delujejo ravno nasprotno kot procesirana, prazna hrana, ki je lahko zaužijete na tone pa še bi segali v tisto posodo s čipsom.

5. Pazite, koliko alkohola zaužijete

Alkohol ni samo nezdrav, vsebuje veliko kalorij. Marsikdo se niti ne zaveda, koliko praznih kalorij lahko tako vnese. Če ste na zabavi in se alkoholu ne želite odreči, ga poskusite vsaj razredčiti z mineralno vodo.

Ne bojte se zdravih maščob.
Ne bojte se zdravih maščob.FOTO: Thinkstock

6. Ko jeste, razmišljajte o hrani, ki jo uživate

Nikoli ne jejte, medtem ko delate nekaj drugega. Tako boste pojedli veliko več, saj bodo vaši možgani zasedeni z drugimi aktivnostmi in vam bodo zaradi tega prepozno sporočili, da lahko končno že odložite vilico. Zdravo prehranjevanje naj bi bilo videti tako, da si vzamete nekaj časa v dnevu, da si pripravite nekaj okusnega, nato pa v vsakem grižljaju uživate. Tako bo tudi vaša prebava boljša. 

7. Ne preskakujte obrokov

Če ne boste uživali zajtrka, ne boste shujšali. Telo potrebuje hrano v rednih presledkih. Zato si jo le privoščite, a v normalnih količinah, poleg tega izbirajte živila, ki vas bodo nahranila z mnogimi blagodejnimi hranili.

8. Odrecite se sladkorju in procesiranim ogljikovim hidratom

To bi moral biti vaš cilj. Da pojeste čim manj sladkorja in procesiranih ogljikovih hidratov. To je hrana, ki je škodljiva in nima čisto nobenih koristnih hranil. Poleg tega vas zasiti le za kratek čas. Vsebuje ogromno kalorij, ki so prazne in vam torej čisto nič ne koristijo. Ker se je sladkorju in procesiranim ogljikovim hidratom težko odreči, ne poskušajte tega narediti čez noč, ampak se počasi trudite, da bi jih bilo v vaši prehrani čim manj. Poskušajte najti bolj zdrave nadomestke. Denimo datlji so zelo sladki, a vsebujejo tudi mnogo blagodejnih hranil.

Poskušajte uživati čim manj hrane, ki vsebuje veliko kalorij, a malo koristnih hranil.
Poskušajte uživati čim manj hrane, ki vsebuje veliko kalorij, a malo koristnih hranil.FOTO: iStockphoto

9. Zmanjšajte porcije

Priporočljivo je, da si začnete hrano servirati v manjših posodah, da bi tako preprečili, da bi si naložili preveč. Bolje si je naložiti malo in potem, če še čutimo lakoto, pojesti še malo.

10. Ne bojte se maščob

Zdrave maščobe so dobre maščobe pa še hrano spremenijo v bolj okusno. Zato le uživajte olivno olje pa tudi mastne ribe ali recimo avokado.

11. Uživajte veliko različnih živil

Poskušajte uživati čim več različnih zdravih živil, da bi res vnesli v telo veliko različnih hranil. V prehrano vključite različno pusto meso, različno zelenjavo, različna polnozrnata žita, različne stročnice. Tako bo tudi prehranjevanje postalo bolj zanimivo.

12. Kaj pa, ko greste na zabavo?

Takrat se je najtežje držati pravil zdravega prehranjevanja. A škodo lahko zmanjšate, če nikoli ne pridete lačni. In če preverite, ali lahko med vsemi nezdravimi prigrizki najdete kaj zdravega – kakšno narezano zelenjavo ali sadje. Nato se prisilite, da si privoščite takšno hrano, druge pa niti ne pogledate. Prepričajte se, da ste tam zaradi druženja, ne pa zaradi hrane ali alkohola.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650