Nova študija avstralskih strokovnjakov, ki je bila objavljena v reviji Arthritis Care & Research, je pokazala, da se z dlje trajajočimi bolečinami v hrbtu v resnici vsaj enkrat v življenju spopade kar 10 odstotkov populacije. Strokovnjaki so anketirali 999 pacientov, ki so zaradi bolečin v hrbtu obiskali bolnišnico, in jih povprašali, katerim dejavnikom so bili izpostavljeni v 96 urah pred pričetkom bolečine. Odkrili so, da so najpogostejši sprožilci bolečin v hrbtu naslednji:
Delo z rokami:
- Težka bremena,
- Nerodno pozicioniranje (na primer ob dvigu težkih bremen)
- Ravnanje s predmeti daleč stran od telesa
- Ravnanje z ljudmi (na primer: nošenje dojenčka)
- Ravnanje z živalmi
- Nestabilno nalaganje
Fizične aktivnosti:
- Sodelovanje pri zmerni ali naporni fizični aktivnosti
- Spolna aktivnost
- Spodrs, padec
Psihosocialni sprožilci:
- Uživanje alkohola
- Trenutek nepozornosti
- Utrujenost
Da bi preprečili bolečine v hrbtu, pazite, da se pred fizičnimi aktivnostmi ogrejete. Pri tem ne mislimo le pred športnimi aktivnostmi, ampak tudi pred dvigovanjem težkih bremen ali ob drugih aktivnostih, ob katerih so mišice v vašem hrbtu bolj obremenjene. Poleg tega se izogibajte ponavljujočim se gibom, ob katerih čutite mišice v spodnjem delu hrbta. Ključno pa je tudi, da poslušate svoje telo. Ko čutite bolečine v mišicah ali trzanje mišic, simptomov nikar ne ignorirajte, ampak skušajte razbremeniti mišice, da ne bi prišlo do večjih poškodb. Pri tem pomaga tudi masaža ali redno opravljanje vaj za raztezanje mišic v hrbtu.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV