Vizita.si
Ljudje, ki jedo maslo ali smetano, niso podvzženi večjemu tveganju za prezgodnjo smrt, je pokazala zadnja raziskava objavljena v ugledni medicinski reviji British Medical Journal.

Zdravje

32 let so nas učili napačno ...

K.B.
12. 08. 2015 15.17
94

Ljudje, ki jedo maslo ali smetano, niso podvrženi večjemu tveganju za prezgodnjo smrt, je pokazala zadnja raziskava, objavljena v ugledni medicinski reviji British Medical Journal. S tem so znova potrdili dvom v smernice prehranskih strokovnjakov, ki so veljale zadnjih 32 let.

Ljudje, ki jedo maslo ali smetano, niso podvzženi večjemu tveganju za prezgodnjo smrt, je pokazala zadnja raziskava objavljena v ugledni medicinski reviji British Medical Journal.
Ljudje, ki jedo maslo ali smetano, niso podvzženi večjemu tveganju za prezgodnjo smrt, je pokazala zadnja raziskava objavljena v ugledni medicinski reviji British Medical Journal. FOTO: Thinkstock

Ljudje, ki jedo veliko masla in smetane, prezgodnji smrti niso podvrženi nič bolj kot preostali. Tako je pokazala raziskava objavljena v reviji British Medical Journal. Strokovnjaki so pregledali zdravstvene kartoteke na tisoče pacientov in odkrili, da ni nikakršne statistične povezave med uživanjem nasičenih maščob in povečanim tveganjem za razvoj bolezni srca in ožilja, kapi ali sladkorne bolezni tipa 2. Raziskava je znova pod vprašaj postavila 32 let stara priporočila prehranskih strokovnjakov, naj se izogibamo nasičenim maščobam v maslu, polnomastnem mleku in drugih mlečnih izdelkih ter mesninah.

Vse od leta 1983 smernice nutricistov svetujejo, naj zmanjšamo vnos maščob na 30 odstotkov vse zaužite energije, nasičenih maščob pa na 10 odstotkov zaužite energije. Hkrati pa naj povečamo količino zaužitih ogljikovih hidratov. A vse več zadnjih raziskav kaže, da nasičene maščobe niso tako slabe, kot smo mislili.

Strokovnjaki iz Univerze McMaster University v mestu Hamilton v Kanadi so pregledali 12 velikih študij, ki so vključevale vsaka med 90.000 in 340.000 pacientov. Nato pa izračunali povezavo med nasičenimi maščobami in različnimi zdravstvenimi težavami. Nikakršne povezave niso uspeli dokazati med nasičenimi maščobami in koronarno srčno boleznijo, boleznimi srca in ožilja, ishemično kapjo ali sladkorno boleznijo tipa 2. Povezave ni bilo niti med splošnim tveganjem za prezgodnjo smrt.

Vse večja skupina znanstvenikov tako vse bolj glasno opozarja na to, da bi morali smernice, ki so bile podane leta 1983, spremeniti. ''Sedaj je čas, da britanska vlada končno ustavi ta nenadzorovani eksperiment, ki se širi po vsem svetu in ima morda negativne posledice v smislu epidemije debelosti in ustvarjanja nezdravih narodov, ki imajo napačno predstavo o zdravem prehranjevanju,'' je za britanski Mail Online povedal profesor Iain Broom iz Robert Gordon univerze.

A obstajajo tudi nasprotniki, ki jih zadnja opozorila strokovnjakov niso prepričala. Med njimi je tudi profesor Tom Sanders iz londonske univerze King’s College: ''Bilo bi nespametno omenjena odkritja interpretirati tako, da je sedaj kar v redu jesti veliko mastnega mesa, stepene smetane in na kupe masla. Stopnja smrti zaradi srčno-žilnih bolezni je v Britaniji vse od leta 1997 padla za 55 odstotkov, čeprav je debelost narasla.''

Več o podobnih raziskavah si lahko preberete v članku Kot kaže, malo le ni tako slaba izbira.

KOMENTARJI (94)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631