Vizita.si
Umirjeno dihanje

Aktivno življenje

4 jogijske poze proti stresu

Katja Benčina
16. 12. 2016 14.05
0

Stresu se danes ne moremo izogniti, zato je pomembno, da najdemo tehnike, s katerimi se ga lahko otresemo. Joga je odlična za to, saj z njo pregibamo svoje telo in umirimo duha.

Umirjeno dihanje
Umirjeno dihanjeFOTO: Katja Benčina
Stres je tisti, ki nam slabša kvaliteto življenja, saj smo ves čas napeti, slabo spimo, smo razdražljivi in reagiramo prehitro in tako delamo več napak. Je tudi tisti, ki lahko moti naše hormonsko ravnovesje in druge procese v telesu, zaradi česar dokazano povečuje tveganje za razvoj bolezni. Ko smo pod stresom, namreč telo preide v stanje 'bojevanja', kar nam sicer pomaga, da smo v tistem trenutku učinkoviti, da opravimo več stvari na enkrat, a če je naše telo ves čas v tem stanju in se ne znamo več umiriti, se pričnejo razvijati bolezni. Ne samo fizične, tudi psihične. Prav zato poskrbimo, da bo naš živčni sistem znova umirjen in telo znova v ravnovesju.

1. Lahka poza

Usedemo se po turško ali v lahko pozo, kjer sta peti ena ob drugi v višini medenične kosti. Roki položimo na kolena in dlani obrnemo navzgor. Naredimo gyan mudro, ki nam pomaga odpraviti stres, izboljšati spanec, koncentracijo in spomin, odpraviti depresijo in glavobole. Zapremo oči. Naredimo nekaj običajnih vdihov in izdihov in mentalno sledimo toku zraka, ki gre v naše nosnice in ob izdihu iz njih. Nato poglobimo dih in naredimo nekaj jogijskih vdihov in izdihov. Jogijski vdih začnemo z vdihom v trebuh, prsni koš in v ramena, tako da popolnoma napolnimo vsa svoja pljuča. Nato z izdihom znižamo ramena, spraznimo pljuča v prsnem košu in s trebuhom izdihnemo še zadnji zrak iz naših pljuč. Jogijski dih ponovimo trikrat.

2. Drevo

Vstanemo in gremo v pozo drevesa. Roki dvignemo nad glavo in dlani sklenemo skupaj. Roki sta mogočno usmerjeni v strop, ramena pa potisnemo proti tlem. Počasi prenesemo težo na levo nogo in čutimo moč v levi nogi. Stisnemo trebuh in zadnjico, hrbtenica je ravna. Dvignemo desno nogo in stopalo položimo v stegno. Lahko tudi nižje na meča, pazite le, da ga ne položite na koleno, da sklepa ne bi preveč obremenili. V ponosni pozi vztrajajte kakšno minuto in držite ravnotežje. Zaglejte se v točko pred sabo, saj vam bo to pomagalo ohraniti ravnotežje. Ko držite pozo, ne pozabite dihati. Dih naj bo umirjen in enakomeren. Drevo je izjemno sproščujoča poza, saj spodbuja koncentracijo in nam onemogoča, da bi se med njo obremenjevali z vsakodnevnimi težavami. Vajo ponovite še na drugi nogi.

Drevo
DrevoFOTO: Katja Benčina

3. Plug

Uležite se na svojo blazino in počasi nogi pripeljite v svečo. Z rokama podprite telo, da boste lažje držali svečo. Zadržite jo kakšno minuto, nato pa iz sveče nogi pripeljite prek glave. Če se dotaknete tal, sklenite roki za sabo in prepletite prse. Nekoliko se zvišajte na ramena in uživajte v pozi, s katero boste raztegnili vse mišice na vašem hrbtu. Gre za odlično asano, ki pomaga odpraviti bolečine v hrbtu, ki so se nabrale zaradi pretiranega sedenja, stanja ali stresa.

Plug
PlugFOTO: Katja Benčina

4. Stoja na glavi

Za tiste v boljši formi je odlična protistresna asana tudi stoja na glavi. Pomaga obrniti krvni obtok v drugo stran, in s tem se dobro prekrvavijo pljuča, srce, možgani. Stoja je asana, ki poživlja, a hkrati umirja. Jogiji pravijo, da si lahko s to asano, če jo naredimo enkrat na dan, pomladimo telo in podaljšamo življenje.

Stoja na glavi
Stoja na glaviFOTO: Katja Benčina
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 574