Vizita.si
Uživajte več prave in sveže hrane (sadje, zelenjava, polnozrnata žita) in čim manj predelanih živil.

Prehrana

4 vrste živil, ki se jim morate izogniti!

K.B.
31. 03. 2014 10.14
13

Večina nas pozna osnovna pravila zdrave prehrane – uživajte več prave in sveže hrane (sadje, zelenjava, polnozrnata žita) in čim manj predelanih živil. A dobro je vedeti tudi, katerim živilom se je resnično treba izogniti.

Uživajte več prave in sveže hrane (sadje, zelenjava, polnozrnata žita) in čim manj predelanih živil.
Uživajte več prave in sveže hrane (sadje, zelenjava, polnozrnata žita) in čim manj predelanih živil.FOTO: Profimedia
1. Predelano meso

Hrenovke, salame, šunka, klobase in podobno spadajo v kategorijo predelanega mesa oziroma mesa, katerega rok trajanja je na nek način podaljšan. Nitrati, ki jih dodajajo mnogim mesnim proizvodom za podaljšanje njihove uporabe, preprečujejo razrast bakterij in so povezani s povečanim tveganjem za razvoj raka debelega črevesa. Tudi uživanje predelanega mesa, ki je konzervirano v dimu ali soli povečuje izpostavljenost nekaterim kancerogenim snovem, zato ga je treba zmanjšati na minimum.

Hrenovke, salame, šunka, klobase in podobno spadajo v kategorijo predelanega mesa, ki se mu je dobro izogibati.
Hrenovke, salame, šunka, klobase in podobno spadajo v kategorijo predelanega mesa, ki se mu je dobro izogibati. FOTO: Thinkstock

Znanstveniki iz Harvarda so odkrili, da imajo ljudje, ki pojedo okoli 50 gramov predelanega mesa vsak dan, približno za 42 odstotkov večje tveganje za bolezni srca in ožilja in za 19 odstotkov večje tveganje za razvoj sladkorne bolezni tipa 2. Ti proizvodi namreč vsebujejo velike količine natrija in nasičenih maščob, ki našemu telesu ne prinesejo nobene prehranske vrednosti.

2. Zmrznjena zelenjava z dodanimi začimbami in omako

Čeprav običajno zmrznjena zelenjava ni slaba ideja, saj se pakira takoj po nabiranju in vsebuje veliko hranljivih snovi, pa nikar ne uživajte pakirane zelenjave, ki vsebuje omako ali začimbe. Tako boste zaužili veliko več maščobe in natrija, kot če bi si sami doma začinili solato. Tako kupujte zmrznjeno zelenjavo brez dodatkov in ji za boljši okus dodajte olivno olje, ki pozitivno vpliva na vaše srce in ožilje.

3. Energijski napitki

Energijski napitki so trenutno v preiskavi ameriške administracije za hrano in zdravi zaradi prijavljenih smrtnih primerov in poškodb, ki bi lahko bile povezane z njihovo uporabo.

Energijski napitki vsebujejo veliko količino kofeina, sladkorja in taurina, zaradi česar se jim je bolje izogibati.
Energijski napitki vsebujejo veliko količino kofeina, sladkorja in taurina, zaradi česar se jim je bolje izogibati. FOTO: Reuters
Kakršen koli bo že zaključek preiskave, je resnica ta, da energijski napitki vsebujejo veliko količino kofeina. Ena plastenka energijske pijače lahko vsebuje od 50 do 500 mg kofeina, zaradi česar je pomembno, da s pitjem teh napitkom ne pretiravamo. Običajno vsebujejo tudi velike količine sladkorja in tavrin – aminokislina, ki lahko v kombinaciji z inzulinom in anaboličnimi steroidi prinaša zdravstvene zaplete. Raziskave pa so pokazale, da lahko poslabša tudi stanje bolnikov, ki trpijo za bipolarno motnjo.

Za dvig energije preko dneva je boljša izbira voda. Študija je pokazala, da lahko lahka dehidracija izzove glavobol, izgubo koncentracije, utrujenost in slabo razpoloženje. Poleg tega pa je dobro, da poskrbite še za redno vadbo, ki vam bo dala dovolj kondicije, da boste lažje opravljali vsakodnevne naloge.

4. Sadni jogurt

Jogurti veljajo za zdrave proizvode in pri izbiri navadnega ali sadnega jogurta se pogosto raje odločimo za slednjega, saj ima za mnoge boljši okus. A dobro je vedeti, da je 'dober' okus posledica dejstva, da tipični sadni jogurt vsebuje od 24 do 30 gramov sladkorja, kar je toliko, kot je dnevni priporočeni vnos sladkorja za ženske. Morda vas bo tudi presenetilo, da nekateri sadni jogurti sploh ne vsebujejo sadja. Preden se odločite za nakup sadnega jogurta, preverite, kakšna je sestava le-tega in kakšen odstotek sadja vsebuje. Uslugo pa si lahko naredite tudi, če si kar sami pripravite sadni jogurt. Nekaj narezanega ali zmiksanega sadja pomešajte z navadnim jogurtom in ga sladkajte z medom ali cimetom, na ta način boste natanko vedeli, kaj vsebuje.

Sadni jogurti pogosto vsebujejo veliko sladkorja in zelo malo sadja, prav zato je najbolje, da si sadni jogurt pripravite kar sami.
Sadni jogurti pogosto vsebujejo veliko sladkorja in zelo malo sadja, prav zato je najbolje, da si sadni jogurt pripravite kar sami.FOTO: Profimedia


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662