Vizita.si
Vas zanima, kaj resnično deluje v boju zoper kilograme.

Zdravje

5 dietnih trikov, ki res delujejo

K.B.
24. 07. 2010 20.21
1

Vsak dan slišimo na stotine nasvetov, kako izgubiti težo. Vsak ima v žepu nek nasvet. Nekateri delujejo, večina ne. Prav zato je dobro, da se pri tem vprašanju obrnemo tudi na strokovnjake, ki opravljajo raziskave na tem področju. Preverite, kaj po mnenju strokovnjakov resnično deluje.

Vas zanima, kaj resnično deluje v boju zoper kilograme.
Vas zanima, kaj resnično deluje v boju zoper kilograme.FOTO: iStockphoto
1. Uživajte v hrani

Najboljši nasvet, ki ga lahko dobite je, da uživate v hrani! Študije namreč kažejo, da je najlažje izgubiti težo, če hrano zaužijete počasi, stran od televizije in računalnikov, in to v dobri družbi. Hrana, ki jo užijete tako, da o njej ne razmišljate in niti ne veste natanko, koliko ste jo že zaužili, se najraje nabira na vaših bokih. Ko smo pozorni na to, kaj jemo – na barvo, sestavo, vonj hrane – nam hrana ne napolni le želodčka, ampak se tudi počutimo bolje. Na ta način povečamo užitke ob hranjenju in zaužijemo takšno količino hrane, ki je primerna za nas. In če boste res uživali ob vsakem grižljaju, ki ga boste zaužili, boste zagotovo presenečeni, koliko manj boste pojedli.

Po zajtrku bogatem z ogljikovimi hidrati boste kmalu lačni.
Po zajtrku bogatem z ogljikovimi hidrati boste kmalu lačni. FOTO: iStockphoto

2. Živila z nizkim glikemičnim indeksom

Glikemični indeks hrane se nanaša na to, kako hitro in močno hrana vpliva na povečanje krvnega sladkorja. Živila z nižjim glikemičnim indeksom tako manj vplivajo na krvni sladkor (vlaknine in živila bogata s proteini) in tako omogočajo bolj uravnoteženo dovajanje energije telesu, medtem, ko živila z visokim glikemični indeksom (sladkarije in obdelana hrana) v telo vnesejo veliko energije v kratkem času, s tem pa kasneje tudi drastičen padec sladkorja, zaradi česar ponovno postanemo lačni.

Večina nutricionistov in znanstvenikov se strinja, da je dobro,da smo pozorni na to, da uživamo hrano z nizkim glikemičnim indeksom, saj tako lažje nadzorujemo svoj apetit in splošno zdravje. Količino zaužite hrane lahko veliko bolje nadzorujemo, če uživamo svežo neobdelano hrano in veliko sadja in zelenjave, medtem, ko bo naloga veliko težja, če bomo pili sladkane sokove in jedli sladkarije in slane prigrizke. Saj vsi vemo kako je, ko pričnemo uživati katero od teh živil in nikakor ne moremo nehati jesti, dokler nam ni že slabo.

3. Bogati zajtrk

V neki študiji so moške razdelili v dve skupini in jim ponudili dva različna zajtrka z enako količino kalorij. Nato pa so jih opazovali, kako so jedli čez dan. Prva skupina moških je pojedla zajtrk bogat z beljakovinami (vmešana jajca), druga skupina pa je uživala zajtrk bogat z ogljikovimi hidrati (kruh, testenine). Prva skupina moških ne samo, da je bila veliko manj lačna ob kosilu, ampak je zaužila tudi 400 kalorij manj v 24 urah kot druga skupina moških. ''Tak način prehranjevanja je še posebej primeren, če se odločite, da bi radi izgubili nekaj kilogramov. Če za zajtrk zaužijete obrok bogat z beljakovinami, boste imeli čez dan manjši apetit,'' pravi raziskovalka Marie Fernandez iz Univerze v Connecticutu.

4. Načrt prehranjevanja

Ena glavnih napak pri prehranjevanju je po mnenju nutricionistke in dietetičarke Marisse Lippert iz New Yorka, prav ta, da predolgo čakamo na naslednji obrok. Dolgi odmori med obroki povzročijo, da nam izjemno pade energija, zato ob naslednjem obroku težje izberemo zdrav obrok, poleg tega pa težje pojemo manjše količine. Ne samo to, na ta način si poslabšamo tudi prebavo. Lippertova zato svetuje, da si načrt prehranjevanja naredimo vnaprej in svoje telo navadite na rutinsko prehranjevanje. Pri tem pa pazite, da se prehranjujete na vsake tri ure. ''Zdravi prigrizki vam bodo pomagali zmanjšati lakoto in na ta način boste res lahko med glavnim obrokom pojedli le toliko kot vaše telo potrebuje.'' Ko vzpostavite ritem prehranjevanja, pa ga je potrebno obdržati, saj so raziskave pokazale, da grelin, hormon, ki signalizira lakoto, prične nanjo opozarjati v času naših rednih obrokov, pa čeprav smo ravnokar jedli. Tudi če smo že zaužili zgodnje kosilo, boste kasneje lačni še enkrat.

5. Ne dovolite, da vas zasvoji hitra prehrana

Čeprav se je pečenemu krompirju in hamburgerjem težko popolnoma odpovedati, pa se morate zavedati, da vas to vrstna hrana lahko zasvoji. Najnovejša raziskava je namreč pokazala, da lahko hitra prehrana vpliva na možgane podobno kot droga. Ne samo to, kot je že znano to vrstna prehrana povzroča debelost.

Kako pride do odvisnosti? Za to naj bi bil odgovoren nevrotransmiter dopamin, katerega raven je pri podganah, ki so se prenažirale, upadla. Nizke ravni dopamina so se v preteklosti pri ljudeh povezovale z zasvojenostjo in preveliko telesno težo in bi lahko bile dedne. Ta povzroči predvsem spremembo obnašanja, saj prehranjevanje s to hrano postane prioriteta. Podgane so tako jedle tudi po tem, ko jih svetlobna lučka opozorila, da bodo dobile elektrošok, če bodo jedle še naprej.
Takšno obnašanje zaznamo tudi pri ljudeh z motnjo kompulzivnega prenajedanja in pri odvisnikih od droge, pravi vodja razioskave Paul Kenny iz raziskovalnega inštituta v Floridi. ''Tudi ti ljudje ne morejo več nadzorovati svojega obnašanja, čeprav jih zdravnik posvari, da je to škodljivo za njihovo zdravje ali pa trpi njihovo družinsko življenje,'' razlaga Kenny. In ker se podgane niso tako odzivale tudi na zdravo prehrano, so raziskovalci prišli do zaključka, da vas hitra prehrana lahko zasvoji, zato svetujejo, da se ji čim bolj izogibate.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587