Res je, da se je nekaterim oblikam maščobe dobro izogniti, predvsem transmaščobam, ki jih najdemo v predelani hrani, pekovskih izdelkih (kruh, piškoti, krekerji …), namazih, sladoledu, večini sladkarij, cvrti hrani, margarini ... Te namreč dvigajo nivo slabega LDL holesterola in s tem povečujejo možnosti za razvoj srčno-žilnih bolezni. A ravno obratno lahko rečemo za zdrave nasičene maščobe, ki jih ne bi smeli izločati s svojega jedilnika. Te vas bodo varovale pred srčno-žilnimi boleznimi, vas nasitile in vašemu telesu zagotovile hranljive snovi. Najdete jih v naslednjih živilih.
1. Oreščki
Oreščki so bogati s hranljivimi snovmi, zdravimi maščobami in beljakovinami. So eden najboljših izvorov alfa-lenolenične kisline, ki je vrsta za srce zdrave omega 3-maščobne kisline. Poleg tega so bogati z L-argininom – aminokislino, ki krepi imunski sistem, pomaga pri celjenju ran, izboljšuje funkcijo krvnih žil in pomaga pri preprečevanju srčno-žilnih bolezni. Oreščki vsebujejo še topne vlaknine in vitamin E. Vlakna pomagajo pri zmanjševanju holesterola in sladkorja v krvi, medtem ko je vitamin E pomemben antioksidant, ki pripomore k pravilnemu delovanju imunskega sistema, zdravi kožo in popravlja DNK. Prav zato ne imejte zadržkov pri uživanju mandljev, orehov in brazilskih oreščkov.
2. Olivno olje
Olivno olje uporabljajte za peko, pečenje in solate. To je odlično olje, ki je bogato z antioksidanti in nenasičenimi maščobnimi kislinami, kot so klorofil, karotenoidi in vitamin E. Še posebej je priporočljivo ekstra deviško olivno olje, ki je odlično za zniževanje krvnega tlaka, uravnavanje telesne teže, preprečevanje raka, sladkorne bolezni, astme, lajša pa tudi simptome artritisa.
3. Avokado
Avokado je sadje s številnimi prehranskimi koristmi. Je odličen izvor glutatina – antioksidanta, ki čisti telo, zmanjšuje vpliv težkih kovin in se bori proti prostim radikalom v telesu. Glutatin pomaga pri ohranjanju zdravega imunskega sistema in upočasnjuje proces staranja. Avokado je poleg tega bogat še s folno kislino, ki zmanjšuje možnosti za razvoj srčno-žilnih bolezni in možganske kapi. Vsebuje še veliko vitamina E, ščiti pred vrsto različnih bolezni in prispeva k ohranjanju splošnega zdravja telesa. Raziskave so pokazale, da bolje absorbiramo hranljive snovi, če poleg druge hrane jemo avokado. Tako si ga privoščite v solati, kot namaz, v omaki ali juhi.
4. Kokosovo olje
O kokosovem olju potekajo številne razprave in dileme, kjer so nekateri prepričani, da zdrave maščobne kisline v kokosovem olju, kot je lavrinska kislina, delujejo na človeško telo skorajda čudežno in odpravljajo najrazličnejše bolezni, spet drugi pa, da je sestavljeno iz nasičenih maščob, zaradi česar je škodljivo. Obe skrajnosti pa je treba vzeti z nekoliko rezerve. Študije so namreč potrdile, da kokosovo olje pozitivno deluje na stopnjo holesterola v krvi, drugih pozitivnih učinkov na zdravje pa za zdaj niso pokazale. Po drugi strani pa je dobro vedeti tudi, da se nasičene maščobe v kokosovem olju razlikujejo od tistih živalskega izvora in niso tako škodljive. Strokovnjaki tako pravijo, da je kokosovo olje boljša izbira kot na primer maslo ali transmaščobe, a ne tako dobra izbira, kot so rastlinska olja, na primer olivno olje.
5. Semena
Semena tako kot oreščki vsebujejo številne snovi, ki pripomorejo k zdravju našega srca in ožilja. V prehrano tako vključite lanena semena, semena chia, bučna ter sončnična semena itd. Chia semena so bogata z omega 3-maščobnimi kislinami in jih vsebujejo celo več kot laneno seme. Poleg tega vsebujejo veliko antioksidantov, vlaknin, magnezija, fosforja, mangana, bakra, železa in cinka.
Kljub vsemu pa je dobro vedeti, da so zdrave maščobe le del prehrane, ki jo morate zaužiti. Uravnotežena prehrana naj bi namreč vsebovala 50 do 70 odstotkov ogljikovih hidratov, 15 do 20 odstotkov beljakovin in od 5 do 10 odstotkov maščob. Tudi pri drugih skupinah snovi je dobro, da posegate po bolj zdravih izbirah. Tako na primer uživajte zdrave ogljikove hidrate, kot so polnozrnati kruh, žita in testenine, riž, krompir, sadje in zelenjavo in zdrave beljakovine, ki jih telo prejme z uživanjem rib, belega mesa, posnetega mleka, mlečnih izdelkov, stročnic, lupinastih plodov, semen in nadomestkov za mleko.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV