Vizita.si
Ko smo ljudje pod stresom, smo bolj naravnani k pozitivnim informacijam in jih hitreje opazimo.

Zdravje

5 mitov o stresu

K.B.
15. 04. 2012 09.17
1

V današnjem svetu je stres pravilo in ne izjema, prav zato je pomembno, da se znamo z njim soočiti in zmanjševati njegove učinke. A najprej je treba prepoznati mite in napačna prepričanja o stresu. Razkrivamo vam 5 najpogostejših mitov o stresu.

Ko smo ljudje pod stresom, smo bolj naravnani k pozitivnim informacijam in jih hitreje opazimo.
Ko smo ljudje pod stresom, smo bolj naravnani k pozitivnim informacijam in jih hitreje opazimo.FOTO: iStockphoto
1. mit: Zaradi stresa postajamo pesimistični

Realnost: Stres je pogosto povezan s slabimi izkušnjami, zato je vredno premisliti ali postajamo vse bolj pesimistični in se vse naše življenje vrti le še okrog negodovanja in slabe volje. Kljub vsemu pa je zadnji članek objavljen v mesečnem žurnalu psihologov Current Directions in Psychological Science razkril ravno obratno: Kot so pokazale raziskave strokovnjakov iz Univerze v južni Kaliforniji smo ljudje, ko smo pod stresom, veliko bolj naravnani k pozitivnim informacijam. Kar pa je izjemno pozitivno pri vsakodnevnih odločitvah, saj tudi v slabi situaciji iščemo pozitivne stvari, s pomočjo katerih si lahko odpremo nove možnosti.

Kronični stres pospešuje bitje srca in viša krvni pritisk, ki lahko sčasoma poškoduje stene žil in vodi v bolezni srca in ožilja.
Kronični stres pospešuje bitje srca in viša krvni pritisk, ki lahko sčasoma poškoduje stene žil in vodi v bolezni srca in ožilja. FOTO: iStockphoto

2. mit: Kronični stres je povezan z boleznimi srca in ne z boleznimi možganov

Resničnost: Kronični stres pospešuje bitje srca in viša krvni pritisk, ki lahko sčasoma poškoduje stene žil in vodi v bolezni srca in ožilja. A tveganje se tu ne konča. Stres vpliva na celotno telo, tudi na možgane. Ena zadnjih raziskav je pokazala, da se ob nenehni izpostavljenosti stresnim situacijam celo poveča možnost za Alzheimerjevo bolezen. Znanstveniki iz Univerze v San Diegu so pri laboratorijski raziskavi ugotovili, da je dolgotrajna izpostavitev stresu sprožila spremembo celic v možganih pri miših in povzročila razvoj nenormalnih skupkov beljakovin v možganih, ki so vidne tudi pri pacientih z Alzheimerjevo boleznijo. Spremembe na možganih so bile najbolj opazne na hipokampusu – področju možganov, ki pri ljudeh igra ključno vlogo pri shranjevanju spominov in je močno poškodovano pri bolnikih z Alzheimerjevo boleznijo.

3. mit: Stres nam pomaga nadzorovati težke situacije

Resničnost: Res je, da nam pomaga, da se zberemo in da bolje opravimo s kakšno situacijo, kljub vsemu pa lahko prevelika količina stresa povzroči tudi, da nam stvari uidejo iz rok. V tem primeru se je morda bolje za nekaj časa umakniti, da se nam misli skristalizirajo in umirijo čustva, nato pa se s trezno glavo odločiti za naslednji ukrep. Drugi način, da nadzorujete stres je tudi ta, da neprijetne situacije ne vidite kot grožnjo, ampak kot priložnost, ki vam bo morda odprla nove možnosti, nove poti razmišljanja in vas prisilila, da se morda lotite stvari, ki bi se jih že zdavnaj morali opraviti.

Na stresne situacije glejte kot na nove priložnosti. Namesto tega, da vas spravljajo v obup, se odločite, da se boste z njimi soočili in iz njih potegnili kar najbolje.
Na stresne situacije glejte kot na nove priložnosti. Namesto tega, da vas spravljajo v obup, se odločite, da se boste z njimi soočili in iz njih potegnili kar najbolje.FOTO: iStockphoto

Če na primer dobite odpoved delovnega razmerja, nanjo glejte kot na neko novo priložnost, s katero boste dobili možnost, da začnete na novo, da poiščete druga področja ali pa podjetje, kjer boste bolj zadovoljni. Morda pa kot na priložnost, da greste končno čisto po svoji poti in se lotite podjetništva, česar se prej ne bi lotili. Če ste že po naravi odprti za nove priložnosti in imate radi spremembe, je seveda lažje, a četudi se oklepate stalnic, je to včasih edini način, s katerim boste morda začeli razmišljati o novih izzivih.

4. mit: Nekaj kozarcev alkohola bo odpravilo stres

Resničnost: Raziskava Univerze v Chicagu je pokazala natanko, zakaj alkohol ne deluje dobro pri tej strategiji. Strokovnjaki so pri raziskavi moške najprej izpostavili stresu z nalogo, pri kateri so bili izpostavljeni javnemu nastopu. Nato pa so nekateri pred nastopom spili dve alkoholni pijači, drugi pa placebo pijačo. Čeprav je alkohol znižal količino hormonov, ki se odzivajo na stres, pa je v resnici podaljšal njihove občutke napetosti. Poleg tega je preizkus pokazal, da stres zmanjšuje prijetne učinke alkohola in celo poveča željo po še večji količini alkohola. Tako lahko stres v povezavi z alkoholom spodbudi željo po večji količini alkohola, kar pa lahko vodi do cele vrste slabih odločitev, ki samo še večajo količino stresa.

Meditacija ni edini način za odpravljanja stresa.
Meditacija ni edini način za odpravljanja stresa.FOTO: iStockphoto

5. mit: Vsi bi morali meditirati

Resničnost: Res je, da meditacija pomaga odpravljati stres, saj pomiri telo in um. Kljub vsemu pa to ni rešitev za vse ljudi. Stres lahko zmanjšate tudi na druge načine in pri vsakem človeku učinkovito deluje kaj drugega. Tisti, ki imajo radi glasbo, jih lahko pomiri glasba, tisti, ki imajo radi gibanje, jih najbolj pomirja ples in tako naprej. Skratka, ključ je v tem, da najdete aktivnost, ki je najbolj učinkovita za vas. Premislite, kaj vas osrečuje, pri kateri aktivnosti pozabite na vsakodnevne probleme in se ponovno nasmejite. Nato pa to ponavljajte vsaj nekajkrat na teden in počutje bo zagotovo boljše. Vsekakor pa ne pozabite na redno vadbo, ob kateri se sproščajo hormoni sreče in na zdrav način življenja.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani ? To lahko storite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662