Če bi vam jabolko padlo v straniščno školjko ali umivalnik, kjer si umivate umazane roke in kamor pljuvate med umivanjem zob, ga verjetno ne bi pobrali in ugriznili vanj, temveč vrgli v smeti. Kaj pa, če vam med umivanjem jabolko zdrsne iz rok in pade v kuhinjsko korito? Verjetno ga poberete, še enkrat na hitro splahnete in brez pomisleka pojeste. Pa vendar je lahko v kuhinjskem koritu prav toliko škodljivih mikroorganizmov kot na primer v umivalniku. Delci hrane, ki ostanejo od umivanja posode in jih ne odstranite takoj, začnejo namreč gniti in takšno okolje je kot idealno za množenje bakterij. In nikar ne mislite, da je dovolj, če po pomivanju posode korito le sperete z vodo in krpo za pomivanje. Pomembno je, da uporabite detergent, ki zmore uničiti tudi najtrdovratnejše mikroorganizme, in morda celo razkužilo ter tako večkrat tedensko temeljito počistite oziroma razkužite korito.
2. Zobna ščetka
Mokre oziroma vlažne površine so kot nalašč za razmnoževanje bakterij, zato raziskovalci med najbolj umazana mesta oziroma površine uvrščajo tudi zobne ščetke, ki jih po uporabi največkrat le otresemo, postavimo v lonček in pustimo, da se same posušijo. A takšne še mokre ščetine ščetke so kot nalašč za razmnoževanje mikroorganizmov. Neka raziskava, narejena že v daljnih sedemdesetih letih, je celo pokazala, da se lahko na ščetkah, ki so postavljene v neposredno bližino straniščne školjke, začnejo nabirati celo bakterije ravno iz notranjosti školjke. S potegom vode se namreč majhne vodne kapljice in skupaj z njimi bakterije razpršijo po zraku kopalnice in v zraku lahko 'obvisijo' celo do dve uri, preden padejo proti tlom – med drugim lahko tudi na zobno ščetko. Zato pazite, da boste pokrov straniščne školjke zapirali, še posebej med splahovanjem vode, in da boste ščetko osušili, pokrili s pokrovčkom, ki je pogosto priložen zraven, ko jo kupite, ter čim pogosteje menjali. Če pa imate kopalnico in stranišče povsem ločeno, pa je sploh toliko bolje.
3. Posodici za sol in poper
Raziskava, ki so jo naredili znanstveniki z virginijske univerze, je pokazala, da je celo na solnici in popernici ogromno virusov. V raziskavi je sodelovalo 30 odraslih, ki so kazali prve znake prehlada. Raziskovalci so jih prosili, naj navedejo 10 površin, ki so se jih dotikali v zadnjih 18 urah. Navedli so tudi solnico in popernico in prav vsako posodico, ki so testirali, je vsebovala vsaj nekaj virusov prehlada. Verjetno zato, ker po njih posegamo z umazanimi rokami ali pa ker si pri kihanju ali kašljanju ne pokrivamo obraza z rokavom oziroma robčkom, temveč kar z dlanjo, s katero potem prijemamo vse po vrsti. Ali pa si obraza sploh ne pokrijemo in bacili letijo prosto po zraku ter lahko pristanejo tudi na posodicah za sol in poper, ki jih pustimo na mizi. Zato si, še posebej, kadar ste kaj bolehni, roke redno umivajte ter z njimi ne prijemajte vsega, kar vam pride pod nje, predvsem pa posodici za sol in poper redno spravljajte v kuhinjske omarice ter jih predvsem vestno čistite.
4. Daljinski upravljalnik
Do podobnih zaključkov kot za popernico in solnico so virginijski raziskovalci prišli tudi, ko so preučevali daljinske upravljalnike za televizorje. Ti se namreč znajdejo skorajda povsod – na tleh, med pregibi zofe, med vzglavniki, včasih se usedemo na njih, jih odnesemo s seboj v kopalnico, ko na hitro stečemo na stranišče … Da o tem, da se jih dotikajo prav vsi člani in pogosto še nečlani družine, sploh ne govorimo. Prav zato so daljinski upravljalniki eni od najbolj umazanih pripomočkov v naših domovih, pravijo raziskovalci, zato jih je treba redno čistiti – najbolje s kakšnimi razkužilnimi robčki, namenjenih prav čiščenju in razkuževanju tovrstnih pripomočkov.
5. Računalniška tipkovnica
Podobno kot z daljinskim upravljalnikom je tudi z računalniško tipkovnico. Le da nad njo pogosto še kaj jemo ter po njej drobimo hrano, včasih celo kaj poškropimo ali celo polijemo po njej ali pa preprosto tipkamo z umazanimi rokami, na katerih je polno bacilov. Britanska študija je celo pokazala, da štiri od 33 tipkovnic vsebujejo toliko škodljivih bakterij, da predstavljajo resno grožnjo zdravju. Na eni od njih je bilo celo več bacilov kot na pokrovu straniščne školjke. Za računalnik se torej vedno usedite z umitimi rokami, nad njim ne jejte, po njem ne kihajte in ne kašljajte, predvsem pa ga redno razkužujte s čistili in robčki, ki jih lahko v specializiranih trgovinah kupite prav za čiščenje računalniških tipkovnic. Ne pozabite pa očistiti tudi računalniške miške.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV