Vizita.si
V nadaljevanju članka bomo izpostavili pet najpogostejših dilem oziroma bojazni, s katerimi se srečujejo predebeli ljudje na poti do cilja – vitkejše postave.

Zdravje

5 najpogostejših dilem med hujšanjem

N.D.
12. 11. 2012 07.57
0

Hujšanje je lahko zelo stresen izziv. Zdrava hrana, telovadba, lakota in čakanje ... Se tudi vi srečujete z grozo, ko telovadite in pazite na vnos energije, tehtnica pa se ne premakne z "mrtve" točke?

V nadaljevanju članka bomo izpostavili pet najpogostejših dilem oziroma bojazni, s katerimi se srečujejo predebeli ljudje na poti do cilja – vitkejše postave.
V nadaljevanju članka bomo izpostavili pet najpogostejših dilem oziroma bojazni, s katerimi se srečujejo predebeli ljudje na poti do cilja – vitkejše postave.FOTO: Thinkstock

V kolikšnem času se shujša in doseže cilj, je eno najpogostejših vprašanj, ki si ga postavljajo tisti, ki so se odločili shujšati. Preden boste nanj našli odgovor, se morate zavedati, da je hujšanje šele začetek trdega dela, ki se začne v "glavi". Kar uničujemo praktično več let, preprosto ne moremo popraviti v enem mesecu.

Postavite si cilj in naj vam pot do tega postane vsakdanja obveznost, kot na primer odhod v službo. Tudi v službo se je včasih težko odpraviti, a vseeno gremo, ker ne razmišljamo o tem, da ne bi šli. V nadaljevanju članka bomo izpostavili 5 najpogostejših dilem oziroma bojazni, s katerimi se srečujejo predebeli ljudje na poti do cilja – vitkejše postave.

1. Kdaj bom začel/-a izgubljati težo?

Kmalu – takoj, ko začnete. Če boste ob telesni aktivnosti in dieti zmanjšali vnos energije za približno 2093 joulov in boste dosledni vsak dan, potem bi morali izgubiti pol kilograma na teden. Seveda je pri tem treba upoštevati še dejavnike, kot so spol, teža, višina, starost, kondicijska pripravljenost in podobno.

Če vedno znova izvajate ene in iste vaje, se vaše telo temu prilagodi. Kar pomeni, da telovadba nima več učinka, kot ga je imela v prvotni fazi. Poizkusite nekaj novega ...
Če vedno znova izvajate ene in iste vaje, se vaše telo temu prilagodi. Kar pomeni, da telovadba nima več učinka, kot ga je imela v prvotni fazi. Poizkusite nekaj novega ... FOTO: iStockphoto

Da bi lažje prebrodili to fazo čakanja, se osredotočite na tisto, kar lahko nadzorujete, in na tehtnico pozabite. Tehtajte se le enkrat na teden, zjutraj, vedno ob istem času. In navsezadnje, osredotočite se na rezultate, ki jih uresničujete – boljši spanec, večja samozavest, več energije, več kondicije ...! To so napredki, ki vas bodo motivirali in vam dali moč, da nadaljujete, kar ste začeli.

2. Zakaj se ne morem znebiti "mlahavega" trebuha in stegen?

Veliko ljudi med hujšanjem opazi, da kljub izgubljenim kilogramom trebuh in stegna ostajajo "mlahava". Da se mišice napnejo, je potreben daljši čas. Najprej morate izgubiti maščobo. Pozneje se začnejo napenjati ter oblikovati še mišice. Zato vztrajajte.

Zapomnite si – vaje za trebušne mišice ne bodo odpravile maščobe s trebuha in vaje za noge ne bodo odpravile maščobnih blazinic z vaših stegen. Kot smo omenili, najprej morate izgubiti maščobne blazinice, zato izvajajte kardiovadbo (tek, hoja ipd.), vadite z utežmi in držite se diete. Ne bodite prestrogi do sebe. Vsako telo je oblikovano drugače. To pomeni, da o tem, kje boste najprej izgubili odvečno maščobo, odloča vaše telo, in ne vi sami. Telovadite, pravilno se prehranjujte in dopustite telesu, da vam odgovori.

3. Ne hujšam več. Kje grešim?

Vsakdo lahko doseže svoj tako imenovani "maksimum". Če vedno znova izvajate ene in iste vaje ter ostajate na isti težavnostni stopnji, se vaše telo temu prilagodi. Kar pomeni, da telovadba nima več učinka, kot ga je imela v prvotni fazi. V tem primeru poizkusite povečati intenzivnost vadbe ter čas vadbe podaljšajte.

Poizkusite nekaj novega – presenetite telo z vadbo, ki je do sedaj niste izvajali. Kolesarite, tecite, plavajte in preprečite, da se vaše mišice navadijo na le eno obliko vadbe. Ne pozabite na uteži. Začnite z osnovnim programom dva- do trikrat na teden. Medtem ko boste okrepili mišice, se vam bo posledično izboljšal tudi metabolizem ,kar je skoraj nujno, da se znebite neželene odvečne maščobe. Še nekaj: Dodaten dan za rekreacijo. Že 15–20 minut več na teden vam bo pomagalo, da porabite nekaj dodatne energije.

4. Telovadim že tedne in v resnici sem pridobil/-a težo?

Omenili smo že, da tehtnico umaknite nekam, kjer vam ne bo dosegljiva vsak dan. Verjemite, bolje bo za vas. Obstajajo namreč veliko boljši načini kako slediti lastnemu napredovanju. Tehtnica vam ne bo pokazala, ne kaj "pridobivate" ne kaj "izgubljate". Če ste se že stehtali, ne pozabite: Če se držite programa in redno telovadite, je sicer res mogoče, da vam je tehtnica pokazala nekaj kilogramov več. Vendar pridobili ste mišice, in ne maščobnih oblog.

Svetujemo vam, da svojo pozornost preusmerite v oblačila in to, kako se vam prilegajo. Odličen nasvet je, da se izmerite (prsi, trebuh, boke in stegna).To ponavljajte enkrat na mesec.
Pozor – nekateri ljudje mislijo, da lahko ob intenzivnejši vadbi pojejo, kar želijo. To ne drži, zato razmislite, ali ste morda povečali intenzivnost vadbe in hkrati vnos hrane?

5. Telovadim že nekaj tednov in ne vidim rezultatov. Kako naj nadaljujem, ker ni več motivacije?

Še velikokrat se boste vznemirili, če bo vaša pozornost usmerjena le v izgubljene oziroma "neizgubljene" kilograme. Naredite nasprotno in se presenetite. Namesto da odštevate kilogram za kilogramom, pomislite na to, kaj vam telovadba in bolj zdrava prehrana prinašata:

- več energije
- boljši spanec
- boljšo koncentracijo
- več samozavesti
- manj stresa
- četudi ne dovolj za vas – manj kilogramov

Ne uničite si cilja, ker se borite z vprašanji brez odgovora in nepotrebnimi strahovi. Zapomnite si, da potrebujete čas. Vaše telo potrebuje čas. Tako kot se niste zredili čez noč, tudi shujšali ne boste. Bodite potrpežljivi in dosledni. Pri nekaterih ljudeh minejo meseci, celo leta, preden dosežejo velike spremembe. Ko boste želeli odnehati, se spomnite na to, da je bilo vse, kar ste naredili do sedaj, v tem primeru zaman. Zavedajte se, da bo to, kar boste storili danes, vplivalo na vašo kakovost življenja v prihodnosti.

Pa srečno in ne pozabite, da zmorete!

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587