Pri uspešnem in zdravem hujšanju nam ne more pomagati nobeno čudežno prehransko dopolnilo ali pa napitek, ki ga pričnemo uživati mesec dni pred morjem. Tudi dietni napitki ne bodo pomagali. Potrebna je popolna sprememba načina življenja in uvajanje zdravih prehranjevalnih navad in gibanja, ki morajo ostati dolgorajne. Da ne bi prehitro obupali, je dobro, da s spremembami začnemo postopno in dosledno.
Najprej se je treba odpovedati cvrti hrani in predelanim živilom, v jedilnik vnesti več sadja in zelenjave, ki naj nadomestijo nezdrava živila, zmanjšati količino zaužitega sladkorja, uvesti pet obrokov na dan in dan pričeti z zajtrkom. Prigrizki naj bodo zdravi in lahki, da vas bodo hkrati nasitili in ne bodo prinesli številnih dodatnih kalorij. Sladke napitke (vključno z vodo z okusom) pa nadomestite z vodo in nesladkanimi čaji. Tu pa je še 5 najpogostejših napak, ki jih naredimo med hujšanjem.
Napaka št. 1: Pijete preveč sladkih ali dietnih pijač
Pogosto se ne zavedamo, da lahko s sladkimi pijačami vnesemo v telo več kalorij in sladkorja kot z zdravim obrokom. Tako je prva stvar, ki se je zagotovo morate navaditi, pitje vode in nesladkanih čajev za žejo. Na žalost tudi dietne pijače ne bodo pomagale. Seveda boste z njimi zaužili manj kalorij, a boste svoje telo napolnili s številnimi kemikalijami in umetnimi sladili. Poleg tega so nekatere študije pokazale, da ljudje z uživanjem umetnih sladil prav tako pridobivajo odvečne kilograme. Sladila sicer nimajo dodatnih kalorij, a so veliko bolj sladka kot sladkor. Tako možgane navajajo na obutek sladkorja, zaradi česar kasneje večkrat posegate po nezdravih kaloričnih živilih.
Napaka št.2: Izogibanje vsem oblikam maščobe
Čeprav je to v morda v nasprotju s tem, v kar ste verjeli do sedaj, se vsem maščobam ni dobro odpovedati. Živila z nizko vsebnostjo maščob vam ne bodo vedno pomagala pri zmanjšanju vnosa kalorij, saj vam zdrave maščobe lahko celo pomagajo pri hujšanju. Tako na primer olivno olje povečuje nivo ravni serotonina v telesu – hormona, ki daje občutek sitosti in tako pomaga, da čez dan zaužijete manj hrane. Tu je še nekaj živil, ki so bogata z maščobami, a vam lahko celo pomagajo pri hujšanju.
Napaka št. 3: Pitje športnih pijač
Močne oglaševalske kampanje so zagotovo privedle do tega, da je uživanje športnih napitkov postalo precej priljubljeno. A preden se pričnete z njimi nalivati v želji, da bi shujšali, dobro preberite deklaracijo, na kateri je označeno koliko kalorij in sladkorja vsebujejo. Čeprav je pomembno, da po naporni vadbi telo nahranimo z novimi kalorijami, pa je problematično, če te napitke pijete le po sprehodu ali po enoličnem delu. Tudi, če se potite manj kot eno uro, po vadbi raje pijte vodo kot športne pijače.
Napaka št.4: Pozabljate na zajtrk
Zagotovo ste že neštetokrat slišali, da je zajtrk najpomembnejši obrok dneva in res je tako. Zajtrk vas bo napolnil z energijo in vas pripravil na zdravo prehranjevanje preko dneva. Kljub vsemu pa vsi prvi obroki dneva niso enakovredni. Namesto pomarančnega soka in kruha raje izberite jajca, navadni jogurt, kosmiče brez dodanega sladkorja, saj raziskave kažejo, da ta živila pomagajo pri nadzorovanju apetita preko dneva.
Napaka št. 5: Kremni solatni prelivi
Ste se končno odločili za to, da boste vzljubili solato in je ena vaših najljubših postala cezarjeva solata, za katero ste prepričani, da je zdrava? Na žalost temu ni tako, če jo prelijete z mastnim in kremnim prelivom, ki lahko vsebuje toliko sladkorja in nezdravih maščob, da boste z njim zaužili celo dodatnih 180 kalorij ali 750 kJ energije na porcijo. Tako namesto kremnega preliva izberite olje in kis ter si solato začinite sami.
Poleg teh nasvetov je dobro, da pričnete z redno vadbo. Sprva pričnite z lahko vadbo, nato pa jo stopnjujte, da ne boste izgubili volje. Poiščite tudi takšno obliko rekreacije, ob kateri se boste zabavali in vam ta ne bo odveč.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV