Vizita.si
Za skelenje zob je lahko krivo marsikaj. Poskušajte odkriti vzrok in ga odpraviti, še preden bo narejena večja škoda.

Zdravje

Razlogi za neprijetno skelenje zob

E. D.
03. 10. 2011 16.25
0

Vas skelijo zobje in ne veste, kaj bi lahko bilo krivo za to, kajti tako skrbno jih čistite in tudi ne preglede k zobozdravniku redno hodite? Tukaj je pet pogostih razlogov za tovrstne težave.

Za skelenje zob je lahko krivo marsikaj. Poskušajte odkriti vzrok in ga odpraviti, še preden bo narejena večja škoda.
Za skelenje zob je lahko krivo marsikaj. Poskušajte odkriti vzrok in ga odpraviti, še preden bo narejena večja škoda.FOTO: iStockphoto
1. Agrumi

Limone, pomaranče, grenivke in drugo sadje, v katerem je veliko kisline, lahko sčasoma načne vašo sklenino in povzroči neprijetno skelenje, ki je pogosto predvsem ob stiku z zelo mrzlo ali vročo hrano. Če torej pijete veliko limonad ali naravnih sadnih sokov iz agrumov oziroma če jeste veliko kislega sadja, je morda to krivo, da vas zadnje čase skelijo zobje.

Limone, pomaranče, grenivke in drugo sadje, v katerem je veliko kisline, lahko sčasoma načne vašo sklenino in povzroči neprijetno skelenje.
Limone, pomaranče, grenivke in drugo sadje, v katerem je veliko kisline, lahko sčasoma načne vašo sklenino in povzroči neprijetno skelenje. FOTO: iStockphoto
Zanje je še posebej škodljivo, če jih kmalu za tem, ko pojeste kislo sadje ali spijete kisel kos, ščetkate, kajti kislina se že zadržuje na njih in drgnjenje z ozkimi ščetinami samo še huje obrablja sklenino. Zato si vedno, ko pojeste pomarančo, grenivko, mandarino ali ko spijete limonado, zobe sperite z vodo in se vsaj nekaj časa izogibajte ščetkanju. Lahko pa tudi spijte kozarec mleka ali prežvečite košček sira, svetujejo strokovnjaki, kajti to bo nevtraliziralo kislino iz sadje.

2. Sredstva za beljenje zob in nekatere zobne paste

Nekatera sredstva za beljenje zob in nekatere paste vsebujejo peroksid, ki lahko pri nekaterih ljudeh povzroči preobčutljivost zob. Če torej opažate, da tudi vam takšni preparati ne ustrezajo, jih preprosto nehajte uporabljati in kmalu vas bodo zobje prenehali skeleti – če jih seveda niste uporabljali toliko časa, da je sklenina resno načeta. Sicer pa ob nakupu sredstev za beljenje zob in zobnih past pazljivo preberite sestavine ali pa za nasvet prosite svojega zobozdravnika.

3. Pretrda ščetka in premočno ščetkanje

Tudi zobna ščetka s trdimi, agresivnimi ščetinami in močno ščetkanje lahko poškodujeta sklenino in povzročita umikanje dlesni. Zobje tako postanejo bolj občutljivi in izpostavljeni kariesu. Namesto trdih ščetk zato raje uporabite ščetko z nekoliko bolj mehkimi ščetinami in si zobe krtačite nežno, v smeri od dlesni proti koncu zoba, po približno dve minuti.

Zobna ščetka s trdimi, agresivnimi ščetinami in močno ščetkanje lahko poškodujeta sklenino in povzročita umikanje dlesni.
Zobna ščetka s trdimi, agresivnimi ščetinami in močno ščetkanje lahko poškodujeta sklenino in povzročita umikanje dlesni.FOTO: iStockphoto

4. Stiskanje z zobmi

Morda takrat, ko ste živčni, jezni ali ko se vam mudi, morda pa tudi med naporno telovadbo nevede stiskate zobe. A škrtanje in stiskanje zob lahko prav tako načne sklenino, zaradi česar so zobje veliko bolj občutljivi in razboleli. Zato se poskusite kontrolirati in odvaditi od tega, da v napornih, stresnih situacijah na vso moč stiskate zobe.

5. Ustne vodice

Nekatere vodice za spiranje ust vsebujejo agresivne kisline, zato lahko prekomerno spiranje z njimi še poslabša stanje že tako načete zobne sklenine in skelenje v zobeh. Zato s spiranjem ne pretiravajte ali pa naj vam zobozdravnik priporoči takšno ustno vodico, ki je minimalno agresivna ali celo povsem naravna.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650