Zdravnica dr. Danine Fruge iz medicinskega centra v Miamiju na Floridi pravi, da ima samo 25 odstotkov ljudi v ZDA dovolj magnezija, kar pomeni, da ga kar 75 odstotkom odraslih primanjkuje. Podobno je tudi v preostalih zahodnih državah, kjer imamo ljudje podoben življenjski slog.
Kot rečeno, je magnezij najpomembnejši za zdravje srca in kosti, a je tudi veliko več kot to. Zadnje študije kažejo, da bi lahko pomanjkanje magnezija igralo ključno vlogo pri razvoju vseh oblik raka, pri boleznih srca, kapi in sladkorni bolezni. Torej pri boleznih, za katerimi umiramo najpogosteje.
Avtorica knjige The Magnesium Miracle dr. Carol Dean je v svoji knjigi predstavila 22 znanstveno dokazanih področij, kjer pomanjkanje magnezija sproži nekatera resna stanja. Med njimi tudi:
- Anksioznost in napade panike;
- Astmo:
- Krvne strdke;
- Bolezni črevesja;
- Cistitis;
- Depresijo;
- Sladkorno bolezen;
- Utrujenost;
- Bolezni srca;
- Hipertenzijo;
- Hipoglikemijo;
- Nespečnost;
- Bolezni jeter;
- Bolezni ledvic;
- Migrene;
- Osteoporozo;
- Težave z zobmi.
Če kar 75 odstotkom ljudem primanjkuje magnezija, je dobro razumeti, zakaj je tako. Na prvem mestu je vzrok prehrana. Predelana hrana je osiromašena vitaminov in mineralov, zato je pomembno, da jemo čim bolj naravna živila, organske in lokalne pridelave. Poleg tega tudi dejstvo, da pojemo vse več sladkorja. Za eno molekulo sladkorja, ki jo zaužijemo, telo potrebuje 54 molekul magnezija, da sladkor predela. Ves čas smo tudi pod stresom in proizvodnja hormonov stresa prav tako porablja magnezij. Naše zaloge tega pomembnega minerala se tako hitro izčrpajo. Če jemljete zdravila proti bolečinam, za uravnavanje krvnega pritiska ali za katere druge bolezni, imate prav tako lahko večjo porabo magnezija.
Znaki pomanjkanja magnezija
Prvi zgodnji znaki pomanjkanja magnezija vključujejo fizično in psihično izčrpanost, šibkost v mišicah, izgubo apetita, slabost in glavobole. Če se dlje časa spopadamo s pomanjkanjem magnezija, se lahko pojavijo tudi mišični krči, razbijanje srca, depresija in migrene.
Kako dobiti več magnezija?
Dobra novica je, da magnezija ne moremo zaužiti preveč. Najbolje pa je, da ga v telo vnesemo s hrano. V tem primeru je pomembno, da izbiramo organsko hrano. Hrana, ki je ustvarjena za masovno proizvodnjo, vsebuje manjši nivo magnezija, saj je pridelana na osiromašeni zemlji in špricana s pesticidi. Prav zato je bolje, da izbirate lokalno pridelano organsko hrano. Tu je nekaj živil, ki vsebujejo veliko magnezija:
- Semena, še posebej sončnična, bučna, sezamova;
- Temno listnata zelenjava, še posebej špinača, ohrovt, blitva;
- Oreščki, še posebej mandlji, indijski oreščki, pinjole;
- Avokado;
- Banane;
- Temna čokolada;
- Jogurt.
Pomembno pa je, da poslušate svoje telo. Čeprav lahko pomanjkanje magnezija privede do številnih simptomov, ni nujno, da so ti simptomi posledica pomanjkanja magnezija. Prav zato se o njih v vsakem primeru pogovorite z zdravnikom. Ali so posledica pomanjkanja magnezija, lahko preverite tudi tako, da naredite tedensko kuro z dodatkom magnezija in opazujete svoje telo, ali so se simptomi prenehali. Če se niso kljub dodajanju magnezija, se posvetujte z zdravnikom.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV