Vadba znižuje vrednosti estrogena, ki je povezan z rakom dojke, zato je priporočljivo, da večkrat na teden telovadite od 45 do 60 minut. Nikar se ne izgovarjajte, da nimate dovolj časa za vadbo ali pa da ste prestari, da bi sedaj pričeli z njo. Raje si izberite vadbo, ki vas bo veselila in ob kateri se boste zabavali in začnite.
2. Znižajte prekomerno telesno težo
Po menopavzi imajo ženske s prekomerno težo kar dvakrat večje možnosti, da zbolijo za rakom dojke, kot tiste, ki imajo normalno telesno težo. Te možnosti se povečajo tudi, če na hitro pridobimo več kot 10 kilogramov. Prav zato je izjemno pomembno, da nenehno vzdržujemo normalno telesno težo.
3. Uživajte vitamin D
Več in več raziskav kaže, da je vitamin D eden pomembnejših pri boju zoper raka dojke. ''Pacienti oboleli za rakom dojke, ki jim primanjkuje vitamina D, imajo več možnosti, da se rak hitreje širi,'' je povedal dr. Andrew Kaunitz iz ameriškega združenja onkologov. Prav zato je dobro, da vsak dan užijete nekaj vitamina D, ki ga lahko pridobite v ribjem olju ali jajčnem rumenjaku, tvori pa se tudi v telesu s pomočjo sončne energije. Tistim, ki v organizmu primanjkuje tega vitamina, pa ga lahko nadomestijo tudi s prehranskimi dopolnili.
4. Čim manj alkohola
Najnovejša raziskava je pokazala, da ženske, ki vsak dan zaužijejo dva kozarca alkoholne pijače na dan, povečajo možnosti za raka dojke za kar 30 odstotkov, tiste, ki spijejo več, pa za kar 50 odstotkov. Strokovnjaki tako priporočajo, da na dan ne spijete več kot deciliter alkoholne pijače.
5. Hormonska terapija
Ženske, ki se ob menopavzi zdravijo z hormonsko terapijo, so bolj ogrožene, da zbolijo za rakom na dojkah. "Tudi relativno kratko hormonsko zdravljenje, na primer manj kot štiri leta, je lahko povezano s 30- do 40-odstotnim tveganjem, kar je sicer malo, pa vendar ne zanemarljivo,“ trdi ginekologinja Debbie Saslow, vodja ameriškega združenja za rakava obolenja. Zato predlaga, da se s to terapijo nikar ne zdravite več kot tri leta in da simptome lajšate na drugačne načine. Vročinske valove in menjanje razpoloženja lahko lajšate z antidepresivi, suho nožnico pa z vaginalnimi kremami.
6. Redni pregledi
Za zdrave dojke je pomembno redno vsakomesečno samopregledovanje dojk. Z njim naj pričnejo dekleta že v pozni puberteti in se pregledujejo vse življenje. Najbolje je, da samopregled opravite od sedmega do desetega dneva po začetku menstruacije, v menopavzi pa na izbrani dan v mesecu. Ni vsaka zatrdlina v dojki rak, a če ženska zatipa zatrdlino, ki se ne spreminja z menstruacijskim ciklom, če opazi izcedek ali vdrto bradavico, se mora o tem posvetovati s svojim zdravnikom. Ta bo presodil, ali je sprememba nevarna ali ne. Po petdesetem letu pa morajo ženske, če kaj zatipajo ali ne, redno hoditi na presejalno mamografijo. Zanjo pa se morajo pred petdesetim letom odločiti tudi ženske, ki so bolj izpostavljene. To so tiste, ki so se že zdravile zaradi raka dojk; ženske, katerih mati, sestra ali hči se je zdravila zaradi raka dojk; ženske, ki so rodile po 30. letu starosti in vse tiste, ki jim preiskavo svetuje zdravnik zaradi sumljivih sprememb v dojki.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV