Če imate težave z zgago več kot dvakrat tedensko, gre morda za gastroezofagealni refluks. Do tega pride, ko se želodčna vsebina, hrana in želodčne kisline, vračajo iz želodca v požiralnik, ta vsebina pa lahko povzroča tudi slabost in bruhanje. Če niste prepričani, katera hrana je usodna za vas, začnite pisati dnevnik zaužite hrane in pijače, vanj pa zapisujte tudi uro, kdaj jeste in simptome, ki se pojavljajo. Čeprav so vzroki za nastanek zgage različni, pa za nekaj pijač velja, da vedno izzovejo zgago.
Alkohol
Alkohol povečuje proizvajanje želodčne kisline in sprošča mišico zapiralko v požiralniku, ki ima nalogo, da preprečuje vračanje vsebine iz želodca v požiralnik. Alkohol lahko poleg tega povzroči tudi nastanek želodčnih razjed. Če se alkoholnim pijačam ne morete popolnoma odpovedati, lahko zmanjšate vsaj njihov škodljiv učinek na vaš prebavni sistem. Zapisujte si, katera alkoholna pijača vam povzroča največjo zgago in se je začnite izogibati. Poskusite lahko tudi z redčenjem alkoholnih pijač z vodo ali mineralno vodo, pijte pa belo vino namesto rdečega in namesto navadnega, izberite brezalkoholno pivo.
Sokovi citrusov
Tovrstni sokovi, še posebej ananasov in pomaranči, spodbujajo proizvodnjo želodčne kisline in zaradi tega povzročajo zgago. Če pijete sokove, izberite raje sok grenivke, brusnice, limone ali limete.
Gazirane pijače
Ker zgago povzročajo vse gazirane pijače, se jih vedno izogibajte ali pa jih popolnoma izločite iz prehrane.
Kofeinski napitki
Kavi in čaju se začnite odrekati postopoma. Le tako se boste izognili glavobolom, do katerih lahko pride zaradi pomanjkanja kofeina. V začetku poskusite kofeinske napitke zamenjati za brezkofeinske, čeprav nekaterim ljudem težave z zgago povzročajo tudi ti.
Paradižnikov sok
Paradižnik, tako kot alkohol, sprošča mišico zapiralko v požiralniku, ki zaradi tega ne more več zadrževati želodčne vsebine v želodcu, poleg tega pa povečuje proizvajanje želodčne kisline, zato se mu, če se le da, izogibajte.
Mleko
Nekaterim ljudem mleko in mlečni izdelki povzročajo refluks, prekomerno vračanje želodčne kisline nazaj v požiralnik. Polnomastno mleko zato zamenjajte za mleko z manj mlečne maščobe, saj ta nevtralizira želodčno kislino.
Kar se tiče vode, je to edina pijača, ki zagotovo ne povzroča zgage. Poleg tega voda pomaga prebavnemu sistemu, da deluje normalno, kislina pa se tako nima časa zbrati v želodcu.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV