1. Ste preveč utrujeni?
Pomanjkanje spanja povečuje sproščanje hormona, ki stimulira apetit. Če boste premalo spali, boste tako občutili večjo potrebo po hrani, poleg tega pa pomanjkanje energije poskušali povrniti s kaloričnimi prigrizki. Ti vam jo bodo za trenutek sicer povrnili, na dolgi rok pa utrujenost ne bo izginila, vi pa boste začeli pridobivati odvečne kilograme. Privoščite si torej kvaliteten in sproščujoč spanec, ki bo napolnil vaše baterije.
Večina ljudi se v stresnih situacijah zateče k hrani, saj na hrano gledamo kot na neke vrste tolažbo. Tega smo navajeni že od otroštva, saj le redki otroci ne dobivajo v tolažbo sladkarij. Poleg navade pa je tu seveda tudi fiziološka razlaga – ko smo pod stresom, naše telo namreč sprošča kortizol in adrenalin, za katera telo porabi več energije, da se nanju odzove. Naučite se sprostiti, izogibajte se stresnim situacijam, redno telovadite in si privoščite oddih. V stresnih trenutkih pa ne posegajte po sladkem, temveč po sadju.
Po 27. letu starosti se začne razmerje med mišičnim in maščobnim tkivom spreminjati. Del mišic zamenja maščoba, metabolizem pa se začne upočasnjevati. Ker se v starejših letih tudi manj gibamo in mišice, ki so večji potrošnik energije kot maščobno tkivo, izgubljamo, je pomembno, da zmanjšamo vnos kalorij v organizem in skrbimo za redno rekreacijo.
4. Zastavili ste si napačen cilj
Če ste si ob začetku diete zastavili, da boste v mesecu dni izgubili deset kilogramov, ste že naredili napako. Nekakšno pravilo naj bi bilo, da je potrebno hujšati približno toliko časa, kolikor časa ste se redili. Če je to vseeno preveč za vas, je pomembno, da ne izgubite več kot tri kilograme na mesec – saj veste, če boste hitro shujšali, se boste ob koncu diete zredili 'z obrestmi'. Poleg tega si morate zastaviti cilj, ki je dosegljiv. Le tako namreč ne boste obupali nad dieto.
5. Štejete kalorije
Ste že opazili, da so energijske vrednosti največkrat podane na predelanih živilih in da najmanj kalorij običajno vsebuje hrana, ki temelji na ogljikovih hidratih? To je lahko razlog za vaš neuspeh. Ogljikovi hidrati so namreč kljub nižji energijski vrednost bolj redilni kakor beljakovine, saj jih telo hitreje prebavi in pri tem porabi manj energije. Prenehajte torej s štetjem kalorij in raje poskrbite, da boste jedli uravnoteženo prehrano, ki bo vsebovala manj kot pet odstotkov maščobe na sto gramov izdelka, v svoj jedilnik pa vnesite tako ogljikove hidrate kot tudi beljakovine, vitamine, minerale in vlaknine.
6. Imate težave s ščitnico?
Če sledite zdravi in uravnoteženi dieti, se redno gibate in še kar pridobivate kilograme ali ohranjate enako telesno težo, poleg tega pa imate izjemno suho kožo in lasišče, so razlog za vaš neuspeh lahko težave s ščitnico. V tem primeru obiščite svojega zdravnika. Ta vam bo pregledal kri in ugotovil, kje je vzrok vaših težav. Kljub temu pa se ne zanašajte preveč na to teorijo, težave s ščitnico le niso tako pogoste. Morda vam primanjkuje le nekaj motivacije in odločnosti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV