Vizita.si
Ko krompir postane zelen, postane strupen, zato ga ne uživajte.

Okužbe in zastrupitve

6 toksičnih živil, ki jih imate morda v kuhinji

K.B.
12. 02. 2015 11.52
35

Vsi že vemo, da je meso pred uživanjem treba dobro prekuhati in da moramo biti previdni, če uživamo surove ribe ali školjke, da so te sveže. A pri nekaterih drugih živilih nismo tako pozorni, čeprav lahko vsebujejo škodljive toksine in strupe, če jih ne pripravimo pravilno. Predstavljamo vam nekaj izmed njih.

S sveže mletim muškatnim oreščkom ne gre pretiravati, saj vsebuje tudi miristicin, ki lahko povzroči halucinacije in celo zastrupitev.
S sveže mletim muškatnim oreščkom ne gre pretiravati, saj vsebuje tudi miristicin, ki lahko povzroči halucinacije in celo zastrupitev.FOTO: iStockphoto
Muškatni orešček

Muškatni orešček je odlična začimba za dodajanje arome zelenjavnim jedem, krompirjevim ali riževim jedem in pecivu. A če z začimbo pretiravamo, lahko vodi do resnih zdravstvenih težav. Sveže mlet muškatni orešček namreč vsebuje tudi miristicin, ki lahko povzroči halucinacije, vodi pa lahko tudi do bruhanja, vrtoglavice, potenja in glavobolov. Ti učinki lahko trajajo nekaj dni, zabeležili pa so celo dva smrtna primera. Zastrupitev z miristicinom je potencialno lahko smrtonosna tudi za nekatere domače živali, kjer je že manjši odmerek, ki sicer za ljudi ni škodljiv, pri njih lahko nevaren.

Jabolko na dan odžene zdravnika stran, a če boste jedli semena jabolk se lahko zgodi ravno obratno.
Jabolko na dan odžene zdravnika stran, a če boste jedli semena jabolk se lahko zgodi ravno obratno. FOTO: Profimedia

Jabolka

Jabolko na dan odžene zdravnika stran, a če boste jedli pečke jabolk se lahko zgodi ravno obratno. Zakaj? Pečke vsebujejo amigdalin, ki se v telesu spremeni v vodikov cianid in lahko vodi že pri uživanju v majhnih količinah vodi do bruhanja in omotice. V večjih pa celo do odpovedi ledvic in kome. A nikar ne skrbite, če boste sem ali tja pojedli kakšno jabolko s pečkami. Nekaj teh telo brez težav prebavi, pazite le, da jih ne bi pojedli za celo pest. Enako velja za vsa mehka jedra koščic sadja, kot so slive, breskve, češnje, hruške in marelice.

Krompir

Pečen krompir v oblicah je okusna jed in klasika slovenske kuhinje. Če uživamo organski krompir, toliko bolje. A previdni bodite, če krompir postane zelen, takrat postane dobesedno strupen, saj se v njem pojavi strupeni alkaloid solanin, ki lahko povzroči vse od prebavnih težav do halucinacij, paralize in celo smrti.

Ko krompir postane zelen, postane strupen, zato ga ne uživajte.
Ko krompir postane zelen, postane strupen, zato ga ne uživajte.FOTO: iStockphoto

Rabarbara

Stebla rabarbare uporabljamo v številnih receptih, med njimi tudi pri pripravi pite. A pri rabarbari je ključnega pomena, da se izogibamo listom, ki vsebujejo oksalate. Listi niso užitni v nobeni obliki. Zanimivo je, da lahko le nekaj ugrizov vanje povzročijo krče, težave z dihanjem, večja količina pa celo odpoved ledvic ali komo. V redkih primerih tudi smrt.

Limski fižol

Limski fižol (Phaseolus lunatus) je sorta priljubljenega stročjega fižola, ki je bogat z vlakninami, a vsebuje tudi nekatere snovi, zaradi katerih vam lahko postane slabo, če ga ne pripravite pravilno. Surov limski fižol vsebuje limarin, ki se v telesu spremeni v cianid in lahko v velikih količinah celo vodi do smrti. A lahko ga jeste brez težav, če ga pred uživanjem dobro prekuhate na visoki temperaturi. V vreli vodi ga tako kuhajte vsaj 10 minut.

Tako kot stročjega fižola tudi navadnega fižola (Phaseolus vulgaris) ne smete jesti surovega, saj vsebuje toksine imenovane fitohemaglutinini, ki lahko vodijo do manjših neprijetnosti v želodcu, lahko pa tudi do zastrupitve.
Tako kot stročjega fižola tudi navadnega fižola (Phaseolus vulgaris) ne smete jesti surovega, saj vsebuje toksine imenovane fitohemaglutinini, ki lahko vodijo do manjših neprijetnosti v želodcu, lahko pa tudi do zastrupitve.FOTO: Profimedia

Navadni fižol

Čeprav je tako stročji kot navadni fižol (Phaseolus vulgaris) izjemno zdrav za naš organizem, ko je pripravljen pravilno, pa ga ni priporočljivo jesti surovega ali slabo prekuhanega, saj v tem primeru vsebuje toksine, imenovane fitohemaglutinini, ki lahko vodijo do manjših neprijetnosti v želodcu, lahko pa tudi do zastrupitve. Da bi si pripravili okusno in zdravo kosilo, pred uživanjem fižol kuhajte v vreli vodi okoli 10 minut. Tega se še posebej držite, če radi kuhate počasi in na nizki tempraturi, saj je premalo kuhan fižol lahko petkrat bolj strupen kot fižol kuhan na visoki temperaturi. Če ne marate prekuhavati fižola, lahko kupite konzerviranega.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (35)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662