Vizita.si
Če imate izjemno hud glavobol, ki je močnejši od običajnega, potem takoj obiščite zdravnika.

Zdravje

Sedem bolečin, ki jih ne smete ignorirati

Katja Benčina
03. 08. 2010 14.49
0

Čeprav si bolečin prav nihče ne želi, pa so te znanilec, da v telesu nekaj ni vse v redu. Včasih je bolečina nedolžna, saj morda izvira le iz tega, da ste prejšnji dan premikali pohištvo v stanovanju, včasih pa jo je treba jemati resno.

Če imate izjemno hud glavobol, ki je močnejši od običajnega, potem takoj obiščite zdravnika.
Če imate izjemno hud glavobol, ki je močnejši od običajnega, potem takoj obiščite zdravnika.FOTO: iStockphoto
1. Hud glavobol

Če imate izjemno hud glavobol, ki je močnejši od običajnega, potem takoj obiščite zdravnika. Če ste prehlajeni, gre lahko le za glavobol zaradi zamašenih sinusov, lahko pa gre za kaj veliko bolj nevarnega, kot je na primer možganska krvavitev, tumor ali anevrizma. ''Pri vsaki bolečini, razen če ste res prepričani, kaj jo je povzročilo, pojdite k zdravniku preveriti, za kaj gre,'' svetuje splošna zdravnica Sandra Fryhofer.

Vas boli trebuh? Morda gre za razliti slepič.
Vas boli trebuh? Morda gre za razliti slepič.FOTO: iStockphoto

2. Bolečine v prsih, grlu, čeljustih, ramenih, rokah ali trebuhu

Bolečine v prsih lahko kažejo na pljučnico ali pa srčni napad. Pri slednjem je treba biti previden že ob prvem znaku, ki se kaže kot pritisk v prsih. ''Nikar ne čakajte na bolečino,'' svetuje kardiolog Jarome Cohen. ''Pacienti, ki so doživeli srčni napad, povedo, da so najprej začutili pritisk v prsih. Imeli so občutek, kot da bi se slon usedel nanje.'' Takšen pritisk pa se lahko pojavi tudi v drugih predelih telesa, na primer zgornjem delu prsi, grlu, čeljusti, levi rami in roki ali v trebuhu, če te simptome spremlja še slabost, se zagotovo hitro odravite k zdravniku. ''Pogosto ljudje te simptome prepoznajo prepozno, vendar pa če veste, da ste v tvegani skupini, ne bi smeli čakati,'' razlaga kardiolog.

'Pri ženskah pa se srčna obolenja lahko kažejo v znakih, kot so napihnjenost ali nelagodje v trebuhu. Lahko se kažejo tudi kot nenehna utrujenost,'' razlaga Cohen. Srčna obolenja so kriva za smrt vsake druge do tretje ženske. Mlajša ženska je zaradi menstruacije odpornejša proti srčni kapi kot moški, toda s 65. letom starosti se tveganje pri ženski, da bo dobila srčni napad, skoraj izenači s tovrstnim tveganjem pri moškem. Razen tega je umrljivost zaradi srčnega napada pri ženskah enkrat večja kot pri moških in ženske tudi redkeje preživijo srčno operacijo ter druge oblike medicinskega zdravljenja.

3. Bolečina v spodnjem delu hrbta ali med lopaticami

''Najverjetneje gre za artritis,'' pravi profesor geriatrije Brangman. Druge možnosti, kot pravi, so še srčni napad ali trebušne težave. ''Ena od možnosti je tudi disekcija aorte.'' Gre za sicer redko, a življenje ogrožajočo bolezen, pri kateri pride do razslojitve žilne stene. Prizadane lahko kateri koli del aorte, najpogosteje ascendentno aorto. Hitra diagnoza in ustrezno zdravljenje sta ključna za preživetje bolnikov, saj je smrtnost nezdravljenih disekcij največja v prvih 48 urah po nastanku disekcije. Na disekcijo aorte moramo pomisliti pri bolnikih z aortno bolečino in značilnimi dejavniki tveganja, kot so visok krvni pritisk, zgodovina težav s cirkulacijo krvi, kadilci in sladkorni bolniki.

4. Bolečina v trebuhu

Imate še slepič? Če imate močne bolečine v trebuhu, je zelo verjetno, da se vam je razlil. Vzrok pa so lahko še težave z žolčnikom, trebušno slinavko, želodčnimi razjedami in črevesne blokade.

5. Bolečine v mečah

Ena izmed manj poznanih nevarnosti je globoka venska tromboza, ko znotraj žile v nogah nastane strdek. Ta lahko spremlja različna obolenja in kirurške posege, lahko pa prizadene povsem zdrave ljudi. Čeprav se najpogosteje pojavlja v višji starosti, pa lahko prizadene tudi mlade. V Sloveniji za vensko trombozo zboli okoli 3000 bolnikov letno. Nevarno je predvsem, da bi strdek zašel v pljuča in tam povzročil pljučno embolijo, ki pa je lahko usodna. Rak, debelost, nepremičnost zaradi dolgega obdobja ležanja ali počitka, nosečnost, visoka starost so dejavniki tveganja. Včasih se na tem področju niti ne pojavi bolečina, ampak le oteklina. V vsakem primeru se čim prej oglasite pri svojem zdravniku.

6. Goreča stopala ali noge

Številni ljudje niti ne vedo še, da imajo sladkorno bolezen, saj jim je zdravniki še niso odkrili. Če imate goreč občutek v stopalih in nogah, gre lahko za bolezen nog, imenovano periferna arterijska bolezen (PAB), ki jo povzroči sladkorna bolezen. Ta lahko vodi do amputacije nog ali pa srčne kapi. PAB namreč zožuje arterije na nogi in počasi zapira pretok krvi v nogah. Sicer pa je testiranje te bolezni zelo preprosto, zdravnik namreč opravi le analizo krvnega tlaka v gležnju. Svetuje pa se, da jo izvede vsak sladkorni bolnik, če imajo prisotne še druge dejavnike za PAB – kajenje, visok krvni tlak, visok holesterol – ali če so sladkorni bolniki že več kakor 10 let. Sicer pa lahko sladkorna bolezen tudi povzroči okvaro živcev in zmanjša občutljivost za bolečino.

7. Nepojasnjene, kombinirane ali medicinsko nerazložljive bolečine

''Različne nerazložljive bolečine se lahko pojavijo tudi zaradi depresije,'' pravi psihiater dr. Thomas Wise. ''Pacienti se v tem primeru pogosto pritožujejo nad glavoboli, bolečinami v trebuhu ali v udih. Včasih kar vse tri vrste bolečin v kombinaciji.'' Res pa je, da preden te bolečine pripišemo depresiji, je potrebno pregledati še druge simptome. Če pa je diagnoza depresija, je to treba zdraviti. ''Depresija mora biti zdravljena, preden povzroči strukturne spremembe v možganih. Ko izgubite voljo do vsakodnevnih aktivnosti, ko ne morete v službo, ne morete misliti učinkovito ali ko ne shajate več z ljudmi, poiščite pomoč,'' svetuje Wisew. In še dodaja: ''Ko vam je hudo, nikar ne trpite potiho, ampak se zaupajte svojim bližnjim in prijateljem.''

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650