Tako kot fizična aktivnost ohranja vaše telo v pogonu, tako mentalna aktivnost pomaga ohranjati bistre možgane. To ne pomeni, da morate v prostem času možgane krepiti s zapletenimi računi, ampak počnite kaj, ob čemer se zabavate. Na primer rešujte križanke, v časopisu preberite sekcijo, ki jo ponavadi preskočite, učite se igrati na glasbeni inštrument ali pa se vpišite v tečaj tujega jezika.
2. Družite se
Socialne interakcije pomagajo odgnati depresijo in stres, ki sta pogosta krivca za slabšanje spomina. Iščite priložnosti za druženje z družino, prijatelji in drugimi, še posebej, če živite sami. Če ste povabljeni na kakšen družaben dogodek, ne oklevajte, ampak se ga udeležite!
3. Organizirajte se
Organizacija je ena ključnih pri stvareh, ki jih počnemo podzavestno in rutinsko. Tako imate veliko več možnosti, da boste na kaj pozabili, ko se odpravite od doma, če imate vse razmetano in neorganizirano. Zato si zapisujte svoja dnevna opravila na koledar ali elektronski planer, ključe pospravljajte na svoje mesto in tisto, kar morate zjutraj vzeti s seboj, že zvečer pripravite in odložite na hodnik, tako da boste prepričani, da stvari ne morete pozabiti, ko se odpravite od doma.
4. Skoncentrirajte se
Skušajte početi eno stvar na enkrat. Če ste skoncentrirani na to, kar počnete, si boste zapomnili veliko več informacij, kot če vam bodo vmes misli begale na vse strani. Ko se torej odločite, da boste počeli eno stvar, jo počnite stoodstotno. Tako jo boste opravili hitro in kakovostno in nato imeli še dovolj časa za druge stvari. Tako na primer, če se učite ali pripravljate službeno prezentacijo, si namesto treh ur vzemite eno uro in se odločite, da se boste v tej uri posvetili le tej nalogi in ničemur drugemu. Skoncentrirajte se in videli boste, da bo učinek veliko boljši, kot če boste za isto nalogo porabili več časa in ob njej ne boste osredotočeni.
5. Jejte zdravo
Zdrav način prehranjevanja ni zdrav le za vaše srce, ampak tudi za vaše možgane. Uživajte dovolj zelenjave, sadja in oreščkov. Uživajte živila z nizko vsebnostjo maščob, kot so ribe in pusto meso. Pomembno pa je tudi, kaj pijete. Premalo vode in preveč alkohola lahko namreč povzroča izgubo spomina.
6. Telovadite
Fizična aktivnost pospeši krvni pretok celega telesa, tudi možganov. Priporočljivo je, da vadite štirikrat do petkrat na teden, vadba pa naj vsebuje najmanj pol ure aerobne aktivnosti.
7. Imejte pod nadzorom svoje bolezni
Če ste sladkorni bolnik, imate visok krvni tlak, depresijo ali katero drugo kronično stanje, poskrbite, da sledite navodilom svojega zdravnika in da nenehno nadzorujete svoje bolezensko stanje. Bolje kot boste poskrbeli zase, boljši bo vaš spomin in splošno počutje. Poleg tega imejte reden nadzor nad učinki zdravil na vaše telo, saj lahko nekatera zdravila vplivajo na zmožnost pomnenja in spomin.
Kdaj poiskati pomoč pri izgubi spomina?
Če ste zaskrbljeni in menite, da je stanje bolj resno, še posebej, če izguba spomina vpliva na opravljanje vaših vsakodnevnih nalog, se posvetujte s svojim zdravnikom. Ta bo opravil pregled in vas poslal na nekaj preiskav, ki bodo razkrile vzrok vaših težav. Zdravljenje pa je odvisno od tega, kaj povzroča izgubo spomina.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV