Špinača, ohrovt, kapusnice in druga zelenjava intenzivne in temno zelene barve vsebuje veliko luteina in zeaksantina. Gre za dva karotenoida, ki se kopičita v osrednjem delu mrežnice, torej v rumeni pegi, in leči ter vplivata na funkcijo vida. Delujeta tako, da nevtralizirata delovanje prostih radikalov in ščitita oči pred poškodbami ter zmanjšujeta tveganje za razvoj katarakte, starostne degeneracije rumene pege in sive mrene. Da bi očem ponudili najboljšo zaščito, dnevno zaužijte pest špinače pri kosilu, za večerjo pa si privoščite brokoli.
Napolnite telo z antioksidanti
Jagodičje, pomaranče, slive in češnje pomagajo zmanjševati škodo, ki jo povzroča delovanje prostih radikalov. Škoda je posledica okoljskih dejavnikov, na primer vpliva sončne svetlobe in onesnaženosti in lahko pospeši utrjevanje očesnih leč in povzroči nastanek katarakte ali starostne degeneracije makule. Strokovnjaki priporočajo, da na dan zaužijete dve porciji sadja, bogatega z antioksidanti – na primer skodelico borovnic ali jagod zjutraj in pomarančo popoldne.
Omega-3 maščobne kisline niso izjemno koristne le za srce in ožilje, temveč tudi za oči, saj pomagajo ohranjati zaščitni sloj solz in preprečujejo izsušitev očesa ter razvoj katarakte. Omega-3 najdete v lososu, morskem listu in tuni ter oreščkih. Zaužijte dve do tri porcije teh živil na teden ali pa redno uživajte ribje olje v kapsulah.
Zagrizite v korenček
Čeprav vsi vemo, da je korenček zdrav, le redkokdo dejansko zagrize vanj. Oranžna zelenjava, ki sta korenček in buča, vsebuje namreč beta-karoten, pomemben karotenoid, ki skrbi za zdravje oči.
Prisegajte na sončna očala
A le na kakovostna! UV-žarki igrajo pomembno vlogo pri strjevanju leč in pomembno prispevajo k razvoju katarakte in starostne degeneracije makule. Predvsem slednjo pa lahko dokazano preprečite z nošnjo očal, ki nudijo dobro zaščito pred ultravijoličnimi žarki. Očala naj imajo temnejše leče s 100-odstotnim filtrom pred UV-žarki, nosite pa jih vsakič, ko ste izpostavljeni sončni svetlobi. Poleg očal pa zaščito očem nudijo tudi pokrivala, saj preprečujejo vdor žarkov s strani očal.
Zmigajte se!
Nekatere študije so pokazale, da aerobna vadba znižuje pritisk v očeh in tako zmanjšuje tveganje za glavkom. Telovadite vsaj trikrat po 30 minut na teden. Privoščite si hitro hojo, tek, kolesarjenje ali pa obiščite tečaj vodenih aerobnih vadb.
Uživajte vitamine
Prehranska dopolnila, ki vsebujejo vitamine A, C, E, beta-karoten, minerale, baker in cink, upočasnjujejo napredovanje starostne degeneracije makule. Vitamina B6 in B12 ter folna kislina naj bi bili prav tako koristni pri preprečevanju katarakte in drugih očesnih težav. Uživanje multivitaminskih tablet tako predstavlja odličen preventivni ukrep pri skrbi za zdravje oči in celotnega organizma.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV