Vizita.si
Čeprav so napotki o negi kože poleti znani vsem, nanje vseeno velikokrat pozabimo.

Zdravje

7 napak, ki jih delamo pri negi kože poleti

K.P.
11. 07. 2012 11.00
7

Splošni napotki glede nege, ki jo naša koža potrebuje poleti, so verjetno znani vsem, a kljub temu še vedno delamo napake, s katerimi ji škodimo. Katere so te napake?

Čeprav so napotki o negi kože poleti znani vsem, nanje vseeno velikokrat pozabimo.
Čeprav so napotki o negi kože poleti znani vsem, nanje vseeno velikokrat pozabimo.FOTO: iStockphoto

1. Pozabimo uporabiti kremo za sončenje

Čeprav mnoge raziskave, med njimi tudi raziskava z ameriške Fundacije za boj proti kožnemu raku (Skin Cancer Foundation), dokazujejo, da je v večini primerov vzrok za nastanek kožnega raka prav nezaščitena izpostavljenost soncu, pa večina ljudi še vedno pozabi nanesti sredstva za sončenje z zaščitnim faktorjem, preden se izpostavijo škodljivim sončnim žarkom. Prav zaradi vplivov, ki jih imajo lahko ti na zdravje vaše kože, tudi kadar zgolj posedate na terasi ob osvežilni pijači s prijatelji, naj vam nikoli ne zmanjka časa ali volje, da nanesete zaščitno kremo vsaj na ramena, roke in obraz, dodatno pa se lahko zaščitite tudi z lahkim pokrivalom.

2. Napačno nanašanje kreme za sončenje

Tudi med tistimi, ki kremo za sončenje uporabljajo redno, so ljudje, ki menijo, da za cel dan zadostuje le en nanos kreme na telo. Večino krem za sončenje je treba nanašati vsaki dve uri, v primeru potenja ali plavanja, pa naj bo nanašanje tudi bolj pogosto. Ameriška dermatološka akademija (American Academy of Dermatology) priporoča, da kremo nanesemo na vse dele telesa, ki niso prekriti z oblačili, in naj nanašanje ne bo v skromnih količinah.

Za zaščito pred soncem so pomembna tudi sončna očala.
Za zaščito pred soncem so pomembna tudi sončna očala. FOTO: iStockphoto

3. Pozabimo nadeti sončna očala

Strokovnjaki svarijo, da so pri zaščiti pred soncem pomembna tudi sončna očala. Ne le zato, ker bi utegnila preprečiti glavobol zaradi sončne svetlobe ali ker bi preprečevala pred pojavom gubic okoli oči, temveč tudi zato, ker znižujejo možnosti za nastanek sive mrene, starostne degradacije rumene pege in raka na vekah. Seveda je pomembno, da za zaščito pred soncem izberemo prava očala. To pomeni, da morajo nuditi zaščito pred UVA in UVB žarki.

4. V vodo takoj po britju ali depilaciji

Ne glede na to, ali je naša koža načeloma občutljiva ali ne, lahko namakanje v bazenu ali morju nekaj minut po britju ali depilaciji povzroči pekočo reakcijo na področju, kjer smo odstranili neželene dlačice. Prav zato je dobro ta lepotna opravila opraviti nekaj ur pred kopanjem, najmanj skrbi pa boste imeli, če dlačice odstranite prejšnji večer. Namreč naslednje jutro bo koža še vedno gladka, obenem pa si bo ponoči tudi dovolj opomogla, da ji namakanje v bazenu ali morju ne bo povzročalo težav.

5. Premalo vlažilne nege

Trik hidratantne nege kože poleti ni le v vlažilnih kremah, temveč je za dovolj oskrbe z vodo treba poskrbeti tudi od znotraj. Torej če boste podnevi popili čim več vode, ne se boste samo odžejali, temveč boste odžejali tudi vsako celico kože, ki jo lahko poletno sonce pošteno izsuši. Pomaga lahko tudi hrana, ki vsebuje veliko vode, na primer lubenica in kumare.

Kožo je treba vlažiti tudi od znotraj, in sicer tako, da popijemo veliko vode.
Kožo je treba vlažiti tudi od znotraj, in sicer tako, da popijemo veliko vode. FOTO: iStockphoto

6. Pozabimo na nego stopal

Natikači in japonke, ki jih radi nosimo poleti, pogosto povzročijo, da koža na blazinicah in na petah postane trda ter da popoka, kar je včasih lahko še kako boleče. Še preden se to zgodi, si privoščite preprosto pedikuro, ki jo lahko opravite tudi v domači kopalnici. S strgalom za stopala odstranite trdo kožo, nato pa na stopala vtrite še vlažilno kremo. Če vam ni prevroče, po nanosu kreme nataknite nogavice, da se bo vlažilno sredstvo pošteno vpilo v kožo.

7. Praskanje pikov insektov

Čeprav je srbeč občutek, ki ga povzročijo piki insektov, včasih neznosen, je praskanje razdraženega mesta slaba ideja, zatrjuje ameriški dermatolog Neal B. Schultz, saj naj bi s tem kožo le še dodatno poškodovali, poškodovano mesto pa izpostavili infekcijam. ''S praskanjem bo mesto pika le še bolj vneto, kar bo povzročalo še več srbenja in bolečine,“ dodaja zdravnik. Namesto tega je dobro poskusiti z naravnimi sredstvi, ki ublažijo srbenje.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650