Zaradi holesterola, ki ga vsebuje rumenjak, so jajca postala sovražnik številka 1 za vse, ki se bojijo srčno-žilnih bolezni. A več kot 40 raziskav je pokazalo, da so jajca lahko del zdrave prehrane sicer zdravih ljudi. To pa je dobra novica, saj imajo jajca le 70 kalorij ali 230 kJ, vsebujejo pa veliko visokokvalitetnih beljakovin, dve vrsti močnih antioksidantov - lutein in zeaksantin, ki predvsem skrbita za zdravje oči in vitamin A, D, B12, riboflavin, fosfor in folate. Vsebujejo še holin, ki pomaga pri delovanju možganov odraslih in pri razvoju možganov ploda.
2. Pomagajo uravnati telesno težo
Vključitev jajc v uravnoteženo prehrano lahko pomaga pri uravnavanju telesne teže. ''Beljakovine iz živil, kot so jajca, nam pomagajo, da ostanemo siti dolgo po obroku,'' je za Livestrong.com pojasnila dietetičarka iz Baltimora Jennifer Christman. ''Poleg tega pomagajo pri ohranjanju mišične mase med hujšanjem. Mišično tkivo pa poveča vaš metabolizem.'' Eno jajce vsebuje približno 70 kalorij in 6 gramov beljakovin, zaradi česar jajca veljajo za relativno nizkokalorični vir beljakovin. To pa je pri izgubi odvečnih kilogramov pomembno, saj hujšanje zahteva zaužitje manj kalorij, kot jih pokurite skozi dan.
3. Odlična za športnike
Zagotavljanje zadostne količine beljakovin je še posebej pomembno za športnike po opravljenem treningu. Beljakovine po vadbi pomagajo pri obnovi mišičnega tkiva in zagotavljajo esecialne aminokisline, ki so gradniki mišičnega tkiva. ''Svojim strankam, ki bi se rade vrnile v formo, vedno svetujem, da v vsak svoj obrok in prigrizek vključijo beljakovine,'' pojasni osebna trenerka in dietetičarka Carissa Bealert iz Floride, ki jim svetuje tudi uživanje jajc. Uravnotežena prehrana z obroki, ki vsebujejo zdrave ogljikove hidrate in beljakovine, vam bo pomagala pri uravnavanju krvnega sladkorja in nivoja energije, zaradi česar boste manj občutili utrujenost in izčrpanost po vadbi.
4. Bogat vir vitamina D
Poleg kalcija vitamin D igra ključno vlogo pri zdravju naših kosti. Telo vitamin D pridobi z izpostavitvijo sončnim žarkom in uživanjem nekatere hrane. Med njimi tudi jajc, ki veljajo za bogat naravni vir vitamina D. Eno večje jajce vsebuje 41 IU vitamina D, kar predstavlja 10 odstotkov dnevne doze vitamina D, ki ga potrebuje odrasla oseba.
5. Barva ni ključnega pomena
Številni ljudje verjamejo, da so jajca z rumeno jajčno lupino bolj zdrava kot jajca z belo jajčno lupino. A barva jajčne lupine nima vpliva na kvaliteto hranil v jajcu. Jajca se lahko razlikujejo tudi po barvi rumenjakov, ki je običajno različna glede na krmila, s katerimi hranijo kokoši. Velikega vpliva na strukturo hranilnih snovi sicer nima, lahko pa kljub vsemu pride do manjših variacij pri količini vitamina A in luteina. Ne glede na barvo, pa je rumenjak bogat vir vitaminov, mineralov in maščob, beljak pa vsebuje veliko zdravih beljakovin in riboflavinov.
Večje jajce vsebuje 6 gramov beljakovin, skoraj 5 gramov maščob in 0,2 miligrama riboflavinov, kar predstavlja več kot 20 odstotkov dnevne doze vitamina B, ki ga potrebuje odrasla ženska.
6. Problematične maščobe?!
Veliko jajce vsebuje 1,5 grama nasičenih maščob, 1,8 grama mononenasičenih maščob in en gram polinenasičenih maščob. Nekatera jajca so obogatena z Omega-3 maščobnimi kislinami, kar je označeno na embalaži. Poleg tega veliko jajce vsebuje tudi 185 miligramov holesterola. Trenutne prehranske smernice priporočajo, da vnos holesterola omejite na manj kot 300 miligramov na dan, a leta 2010 so iz ameriškega komiteja za prehranske smernice Dietary Guidelines Advisory Committee sporočil, da so dokazi, ki povezujejo holesterol v prehrani s holestrolom, ki se pojavi ob srčno-žilnih boleznih, šibki. Prav zato so zaključili, da uživanje enega jajca na dan ni povezano s tveganjem za srčno-žilne bolezni ali za kap pri ZDRAVIH odraslih. Kljub vsemu bodo na tem področju potrebne še dodatne preiskave. Če se spopadate z zdravstvenimi težavami, pa se o uživanju jajc posvetujte z zdravnikom.
7. Ključna je prava mera!
Tako kot pri vsej drugi hrani, tudi pri uživanju jajc velja, da je ključnega pomena prava mera. Le uravnotežena prehrana lahko zagotovi zdravje našemu organizmu. Tako lahko poleg jajc izbirate tudi med drugimi viri zdravih boljakovin, kot so ribe in stročnice. Poleg beljakovin pa zaužijte še zadostno količino ogljikovih hidratov in zdravih maščob. V svoj jedilnik vključite polnozrnata živila, sadje, zelenjavo, hrano bogato s kalcijem, kot so ribe in mlečni izdelki in zdrave vire maščob, kot so oreščki in semena.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV