Vizita.si
Nutricisti namesto smoothijev raje izberejo sveže sadje. Sadje vsebuje vlaknine, zato smo po zaužitju dlje časa siti. S sočenjem sadja pa se izgubijo tudi nekatere snovi, ki so sicer v sadežu.

Prehrana

Nutricisti razkrili 7 živil, ki jih ne bi nikoli jedli!

K.B.
17. 03. 2016 08.06
1

Ko pomislimo na nezdravo hrano, nam najprej na pamet padejo vrečke čipsa. A verjetno ne bi pomislili na sadni smoothie in juho iz pločevinke. Pa bi morali, pravi priznana britanska nutricistka Helen Bond. Preverite, zakaj in katere hrane nutricistka prav tako ne bi jedla.

Nutricisti namesto smoothijev raje izberejo sveže sadje. Sadje vsebuje vlaknine, zato smo po zaužitju dlje časa siti. S sočenjem sadja pa se izgubijo tudi nekatere snovi, ki so sicer v sadežu.
Nutricisti namesto smoothijev raje izberejo sveže sadje. Sadje vsebuje vlaknine, zato smo po zaužitju dlje časa siti. S sočenjem sadja pa se izgubijo tudi nekatere snovi, ki so sicer v sadežu.FOTO: Thinkstock
1. Smoothiji

Smoothiji so naravna in zdrava hrana, vendar polna sadnih sladkorjev. Prav zato lahko z njimi izjemno hitro močno povečamo svoj dnevni vnos kalorij. ''Smoothiji so brez kančka dvoma boljši od sladkih gaziranih pijač in vam lahko pomagajo doseči zadosten vnos vitaminov in mineralov, zato pozitivni učinki na zdravje niso vprašljivi. A smoohiji, ki jih kupite v trgovinah, vsebujejo ogromno kalorij. Dodajo jim še polnomastno mleko, sirup, sladkor, arašidovo maslo in čokolado,'' pojasni nutricistka Helen Bond. ''Sočenje prav tako pomeni odstranitev vlaknin. S tem odstranimo tudi nekatere prehranske snovi, ki bi jih sicer dobili, če bi jedli cel sadež. Poleg tega bomo zato, ker ne vsebuje vlaknin, hitreje znova lačni.''

Če dolgo obdobje pijete velike količine sadnega soka in smoothijev, ki vsebujejo tudi veliko kislin, lahko poškodujete zobno sklenino. Prav zato si nutricisti občasno privoščijo kakšen smoothie, ki si ga pripravijo sami, a veliko raje kot to, pojedo kar cel svež sadež.

''te vedeli, da če spijete pločevinko sladke gazirane pijače (330ml), spijete sedem žlic sladkorja,'' opozori Bondova.
''te vedeli, da če spijete pločevinko sladke gazirane pijače (330ml), spijete sedem žlic sladkorja,'' opozori Bondova. FOTO: Thinkstock

2. Sladke gazirane pijače

Nikakor pa ne pijejo sladkih gaziranih pijač. ''Številni ljudje se izogibajo sladkorju v čaju in kavi, a nato pozabijo, koliko sladkorja vsebujejo sokovi, ki jih pijejo. Ste vedeli, da če spijete pločevinko sladke gazirane pijače (330 ml), spijete sedem žlic sladkorja,'' opozori Bondova. ''Samo s pitjem sladkih pijač svoji vsakodnevni prehrani dodate veliko sladkorja in nepotrebnih 'praznih kalorij', ki nimajo nikakršne prehranske vrednosti.''

Ne le Helen Bond, številni strokovnjaki danes vse bolj glasno opozarjajo pred pitjem sladkih pijač, kakršne koli oblike – naj gre za sadne sokove, športne napitke, energijske napitke, vode z vitamini, sadne smoothije ali gazirane pijače. Vsi ti napitki dodajo veliko kalorij k vsakodnevni prehrani, zato je z njimi treba ravnati previdno. Redno pitje teh pijač je lahko krivo za debelost, še posebej pri otrocih. Debelost pa povečuje tveganje za resne zdravstvene težave, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen tipa 2 in kap. ''Pitje sladkih pijač lahko prav tako povzroči gnitje zob, zato namesto sladkih pijač raje izberite vodo. Če potrebujete nekaj okusa, v vodo stisnite nekaj limoninega ali limetinega soka, šopek mete ali pijte zeliščne čaje brez sladkorja.''

3. Juha v konzervi

Medtem ko je juha zdrava izbira, prepogosto vsebuje prekomerne količine soli. Še posebej to drži za juhe v konzervi. ''Nekatere juhe v konzervi so zelo slane, zato morate na to paziti. Previsok vnos soli vodi do visokega krvnega pritiska. Danes še vedno velja, da pojemo preveč soli. Povprečni človek na dan poje 7,2 grama soli, moral pa bi je zaužiti manj kot 6 gramov na dan. Juha v konzervi vsebuje tudi aditive, konzervanse in barvila. Zato bodite previdni pri izbiri juhe, ki je konzervirana,'' je dejala.

4. Sendvič za zajtrk

Si za zajtrk najraje privoščite kar sendvič iz avtomata ali vnaprej pripravljen sendvič iz bencinske črpalke ali trgovine? ''Sendviči sami po sebi niso nujno problematični, a večina je narejena iz bele moke, ki ima premalo vlaknin in predelanih mesnin, ki so bogate z nasičenimi maščobami,'' pravi nutricistka. Prav zato sendvič ni nekaj kar bi uživali vsak dan. 

Dokazi kažejo tudi, da predelano meso povečuje tveganje za bolezni. Zadnja študija je pokazala, da tisti, ki jedo predelano meso – 160 g ali več na dan, kar je približno toliko kot tri klobase – imajo za 44 odstotkov večje tveganje za prezgodnjo smrt kot tisto, ki pojedo manj kot 20 gramov predelanega mesa na dan. Čeprav še ni jasno zakaj, strokovnjaki menijo, da gre vzrok iskati v temu, da predelano meso vsebuje več snovi, ki povzročajo raka, kot so N-nitroso snovi. Hkrati pa vsebuje tudi izjemno visoke vrednosti soli.

''Sendviči sami po sebi niso nujno problematični, a večina je narejena iz bele moke, ki ima premalo vlaknin in predelanih mesnin, ki so bogate z nasičenimi maščobami,'' pravi nutricistka.
''Sendviči sami po sebi niso nujno problematični, a večina je narejena iz bele moke, ki ima premalo vlaknin in predelanih mesnin, ki so bogate z nasičenimi maščobami,'' pravi nutricistka.FOTO: Thinkstock

Svetovni fond za raziskave raka je opozoril tudi, da obstajajo močno dokazi o tem, da je predelano meso povezano z rakom debelega črevesa. Hrana, ki je bogata s soljo, pa tudi z rakom želodca. Prav zato priporočajo, da predelano meso izključite iz jedilnika.

Namesto tega za zajtrk raje izberite polnozrnat kruh, kuhana jajca, sadje in zelenjavo. Če se ne želite odpovedati sendvičem, si sendvič lahko pripravite sami iz polnozrnatega kruha, nekaj sira, jajca in zelenjave.

5. Bel kruh, testenine in riž

Tem živilom so odvzeli zunanjo ovojnico in v procesu mletja je od zrna ostal le še škrob. Škrob ima visok glikemični indeks, kar pomeni, da zelo hitro po zaužitju močno dvigne krvni sladkor. ''To pomeni, da se živila prebavijo hitro in hitro dvignejo krvni sladkor ter nivo energije. Temu sledi močan upad krvnega sladkorja in energije. Uganite, kaj se zgodi zatem? Znova postanete lačni,'' pove Bondova. Zato svetuje, da bele predelane ogljikove hidrate nadomestite z rjavmi, kot so polnozrnate testenine, polnozrnati kruh, oves. ''Imajo več vlaknin in bodo vaš prebavni sistem ohranile v tip-top formi. Prebava bo dobro delovala, poleg tega bodo počasneje vstopala v vaš krvni sistem, s tem pa boste imeli bolj počasen dvig krvnega sladkorja in bolj stabilen nivo energije.''

6. Pokovka

''Pokovko se vse bolj prodaja kot zdrav prigrizek, ki vsebuje malo kalorij. Čeprav bi to lahko bilo res, pa njen okus pogosto obogatijo še z maslom in sladkorjem, zato je pomembno, katero vrsto pokovke izberete,'' je dejala Bondova. Pokovka je polnozrnata, zato bi lahko bila zdrava. A le, če je tudi pripravljena na zdrav način. Izogibajte se torej tiste, ki ji dodajajo maščobe in sladkor.

''Bela čokolada v resnici ni prava čokolada,'' pravi nutricistka: ''Saj ne vsebuje prav nič kakakva.''
''Bela čokolada v resnici ni prava čokolada,'' pravi nutricistka: ''Saj ne vsebuje prav nič kakakva.''FOTO: Profimedia

7. Bela čokolada

''Bela čokolada v resnici ni prava čokolada,'' pravi nutricistka: ''Saj ne vsebuje prav nič kakakva.'' Višji nivo kakava,kot ga čokolada vsebuje, več flavonoidov vsebuje. Gre za snovi, ki jih najdemo tudi v sadju in zelenjavi in so močni antioksidanti, ki celice varujejo pred poškodobami. A bela čokolada jih ne vsebuje. Vsekakor pa nutricisti priporočajo, da če že posežete po čokoladi, izberite tisto z visokim deležem kakavovih delcev.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587