1. Osvežilci zraka
Osvežilci zraka s sladkim vonjem pogosto vsebujejo naftalen in formaldehid, snovi, ki sta rakotvorni. Poleg tega pa še vrsto drugih toksičnih kemikalij. Če želite svež vonj v prostoru, potem raje odpravite vzrok slabega vonja. To je namreč vedno veliko bolj učinkovito kot le prikrivanje slabega vonja z močnejšimi vonji. Prostor zato raje pogosteje zračite in redno čistite. Če ima ta kljub temu neprijeten vonj, potem poskušajte z naravnimi eteričnimi olji.
2. Barve za slikanje, materiali za izdelovanje okraskov
Barve, laki in premazi lahko vsebujejo svinec in druge kovine, ki škodijo zdravju. Namesto tega uporabljajte naravne barve, narejene iz rastlin. Lepila, barve in markerji, ki vsebujejo aceton, heksan, heptan ali toluen zamenjajte s takšnimi na vodni osnovi, ki so manj toksični in zato zdravju bolj prijazni.
3. Sredstva za vzdrževanje avtomobila
Če pozabimo na škodljive izpušne pline, pa pri vzdrževanju avtomobila uporabljamo številne škodljive snovi. Tako so antifriz in tekočine, ki vsebujejo etilen glikol izjemno toksične, nič kaj bolj zdrave niso tudi tekočine za čiščenje stekel. Tudi staro motorno olje je izjemno škodljivo za vašo kožo, do večjih zdravstvenih težav pa prihaja ob daljšemu izpostavljanju. Pomembno pa je tudi, da sredstva za vzdrževanje avtomobila shranjujete tako, da so otrokom nedosegljiva, saj bi v primeru, da bi otrok te tekočine zaužil, prišlo do zastrupitve.
4. Kemično očiščena oblačila
Kemične čistilnice običajno uporabljajo številne kemikalije za čiščenje najbolj trdovratnih madežev. Perkloroetilen (tetrakloroetilen), naftalen, benzen, formaldehid in trikloroetilen je le nekaj teh snovi, ki jih uporabljajo in ki so rakotvorna. Ker pa te kemikalije pogosto še po tem, ko oblačila prinesemo iz čistilnice, ostajajo na oblačilih, se lahko prenašajo na kožo in se nato absorbirajo v telo.
5. Sredstva proti klopom, bolham in ušem
Izogibajte se sredstvom proti klopom, bolham in ušem, ki vsebujejo pesticide na osnovi lindana. Te naj bi bile namreč rakotvorne.
6. Barve in laki
Barve, ki so izdelane na osnovi olj in topil, so veliko bolj škodljive zdravju kot tiste izdelane na vodni osnovi. Te sicer naj ne bi več vsebovale formaledehida, kljub temu pa še vedno vsebujejo toluol, kerozin in amoniak, ki lahko povzročajo raka in škodijo živčnemu sistemu. Barve niso nevarne samo takrat, ko premazujemo, ampak skozi celo obdobje trajanja barvnih premazov. Povzročajo glavobol, kronično utrujenost, težave z očmi in dihanjem, nihanje razpoloženja, vrtoglavico, slabost, motnje v koordinaciji, bolečine v sklepih in mišicah ter zmanjšujejo sposobnost presoje. Tako mnogi proizvajalci že ponujajo lake in barve brez vonja ter za njihovo proizvodnjo ne uporabljajo več topil, vendar pa barve še vedno vsebujejo številne druge substance, ki so prav tako škodljive in močno onesnažujejo okolje.
7. Kroglice naftalina
Poznate tisti neprijeten vonj naftalina? To je jasen znak, s katerim vam telo sporoča, da ta insekticid ni dober za vas. Na poskusih na živalih se je namreč pokazal kot povzročitelj rakastih obolenj, obstaja pa tudi sum, da vpliva na dedno zasnovo. Hlapljiva substanca poleg tega povzroča tudi glavobole in slabost. Naftalin je zdravju škodljiv tudi pri zaužitju. Tako kot je naftalin neprijeten za nas, je seveda tudi za molje in drugi mrčes, zato ga številni uporabljajo za odganjanje teh majhnih metuljčkov, katerih gosenice se hranijo s tekstilom. A namesto naftalina lahko uporabite prav tako učinkovito sivko ali sušeni tobak.
8. Sredstva za čiščenje
Vsa sredstva za čiščenje sicer ne vsebujejo rakotvornih snovi, a nekatera jih. Tista proti plesni pogosto vsebujejo formaldehid. Tako jo raje odstranjujete s kakšnim bolj naravnim sredstvom, kot je kis ali oljem čajevca. Škodljive snovi vsebujejo tudi nekatera sredstva za odstranjevanje madežev s preprog in sedežne garniture. Najlažje je, da sedežno garnituro zaščitite s prevlekami, ki jih nato preprosto snamete in operete v stroju. Tudi sredstva za poliranje lahko škodujejo živčnemu sistemu in reproduktivnim organom, saj vsebujejo nitrobenzen, ki se vpija skozi kožo. Naravno sredstvo za poliranje lahko izdelate tudi sami. Zmešajte osmino skodelice olivnega olja skupaj z žlico kisa in vodke ter se lotite čiščenja.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV