Vizita.si
Usta

Okužbe in zastrupitve

Ali bi nas črne plombe morale skrbeti?

S.P.
12. 06. 2020 08.15
8

V zadnjem času so svet preplavile številne teorije, da bi amalgamske oziroma črne plombe v naših zobeh resno lahko ogrozile naše zdravje, zato smo se odločili, da to zadevo tudi podrobneje raziščemo. Ali nas amalgamske zalivke res ogrožajo ali je panika nepotrebna?

Luknjice v vaših zobeh, za katere sta glavna krivca karies in zobna gniloba, so stomatologi dolga leta polnili s sivimi ali črnimi zalivkami oziroma plombami, in prepričani smo, da jih lahko v svojih ustih še danes zasledite številni med vami. Ker se je v zadnjem času začelo pojavljati vse več teorij, da bi lahko živo srebro, ki je sestavni del amalgama – glavne zmesi sivih in črnih plomb, resneje ogrozilo vaše zdravje, smo se odločili, da zadevo tudi podrobneje raziščemo.

Amalgamske zalivke še danes uporablja večina stomatologov, saj so mehansko odporne in zdržijo celo dvakrat dlje kot nekoliko dražje bele različice. A se sprašujemo, zakaj jih potem toliko stomatoloških klinik umika iz svoje prakse, nekatere šole pa svojih študentov o njih sploh ne želijo več poučevati.

Če vam finančno stanje to omogoča, se stomatologi nagibajo k zamenjavi amalgamskih zalivk z belimi različicami.
Če vam finančno stanje to omogoča, se stomatologi nagibajo k zamenjavi amalgamskih zalivk z belimi različicami.FOTO: Profimedia

Kaj je amalgam?

Amalgam je zmes približno 50 odstotkov tekočega živega srebra in 50 odstotkov finega prahu, ki ga sestavljajo različne kovine: srebro (20–33 odstotkov ), kositer (12–15 odstotkov), baker (3–13 odstotkov) in cink (1 odstotek). Pridobljeno zmes lahko dobro oblikujemo, sama se strdi po 30 minutah, odlikujejo pa jo še nizki stroški izdelave, kar je glavni vzrok, da se je ta "nevarni odpadek" tako razširil. Pozabiti ne smemo, da gre za porozno zmes, iz katere žive srebro lahko izhlapeva.

Ali nas amalgamske plombe res ogrožajo?

Prisotnost amalgama in živega srebra so strokovnjaki povezali s pojavom različnih nevarnih bolezni, kot so rak, multipla skleroza, revmatoidni artritis, fibromialgija in depresija, zato vsem, ki jih že imajo, priporočajo, da te nemudoma zamenjajo za bele zalivke. Celo zagovorniki amalgama so priznali, da se lahko čez nekaj časa sproščajo hlapi iz živega srebra, ki jih pacient nevede absorbira, vdihuje in požira. Kljub temu da se v večinskem predelu sveta še vedno priznava kot varna in zdravju neškodljiva sestavina, sta njegovo uporabo zakonsko prepovedali že Norveška in Švedska.

Seveda vsi ne menijo tako. Ameriški center za preventivo in preprečevanje bolezni trdi, da je zelo malo znanstvenih dokazov, da je amalgam škodljiv za zdravje ali da bo odstranitev tega iz telesa izboljšala naše zdravstveno stanje, kar je dokazala tudi raziskava, ki jo je v letu 2004 izvedla javna služba ZDA Health. Na podlagi rezultatov so jo namreč opredelili kot povsem neškodljivo in do danes najučinkovitejšo metodo v procesu zdravljenja in estetskega izboljšanja naših zob.

Vendar veliko pove tudi dejstvo, da so uporabo amalgama odsvetovali nosečnicam in bolnikom, ki so občutljivi na živo srebro, saj lahko v redkih primerih nastanejo nepredvidene ter hude alergijske reakcije. Preden obiščete zobozdravnika, se o tem torej posvetujte s svojim osebnim zdravnikom.

Prisotnost amalgama in živega srebra so strokovnjaki povezali s pojavom različnih nevarnih bolezni, kot so rak, multipla skleroza, revmatoidni artritis, fibromialgija in depresija.
Prisotnost amalgama in živega srebra so strokovnjaki povezali s pojavom različnih nevarnih bolezni, kot so rak, multipla skleroza, revmatoidni artritis, fibromialgija in depresija.FOTO: Profimedia

Simptomi zastrupitve z živim srebrom

Pri tem je treba opozoriti, da do zastrupitve z živim srebrom ne bo prišlo neposredno iz zobnih amalgamov, saj nas v primerjavi s tem veliko bolj ogrožajo predvsem drugi viri živega srebra. Največje količine prejmemo z vdihavanjem živega srebra v okolju, ta se odlaga v ledvicah, kar lahko dolgoročno prinese katastrofalne posledice. Poškoduje se lahko namreč živec, na to vas bo opozorilo nenadzorovano stresanje s prsti, v resnejših primerih pa celo drevenenje celega telesa. Če je to tako izrazito, da ovira vaše delovne in motorične sposobnosti, nemudoma poiščite zdravniško pomoč. Isto ukrepajte tudi, če boste opazili, da vaš govor postaja nerazumljiv, se nenadzorovano slinite, vam otekajo dlesni ali celo začnejo izpadati zobje. Vse to lahko namreč opozarja na akutno zastrupitev z živim srebrom, zaradi katerega vam lahko začnejo odpovedovati ledvica, konča pa se lahko celo s smrtnim izidom.

Zamenjava amalgamskih zalivk – da ali ne?

Če vam finančno stanje to omogoča, se stomatologi nagibajo k zamenjavi amalgamskih zalivk z belimi različicami, ki so mešanica kremna ter nekaterih drugih mineralov, saj ti ne bodo ogrožali vašega zdravja. Seveda je pred tem strokovnjaka dobro opomniti na čim več previdnosti, saj se lahko organizem zastrupi tudi ob samem brušenju amalgama. Med postopkom se namreč dvigne veliko prahu, ki ga pogoltnemo, pri čemer lahko pomagajo le najsodobnejši sesalni aparati. Ker se bodo pri tem sprostile ogromne količine strupov, vam priporočamo, da že nekaj tednov prej začnete uživati hrano, bogato z vitamini in minerali. Seveda ne smete pozabiti, da med nosečnostjo odstranjevanje amalgamskih zalivk ni priporočljivo, saj lahko živo srebro preide z matere neposredno na zarodek in posledično povzroči hude motnje v razvoju.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 602