Vizita.si
Manopavza

Žensko zdravje

Nevarna hormonska terapija

M.K.
17. 07. 2009 15.06
0

Ženske, ki se po menopavzi zdravijo s hormonsko terapijo, so bolj ogoržene, da zbolijo za rakom na jajčnikih, so prepričani nekateri ginekologi.

V ženskem telesu se med menopavzo začnejo odvijati številne spremembe. Pri hujših težavah potrebuje pomoč. Velikokrat ni druge rešitve kot hormonska terapija.
V ženskem telesu se med menopavzo začnejo odvijati številne spremembe. Pri hujših težavah potrebuje pomoč. Velikokrat ni druge rešitve kot hormonska terapija. FOTO: iStockphoto

"Tudi relativno kratko hormonsko zdravljenje, na primer manj kot štiri leta, je lahko povezano s 30 do 40 odstotnim tveganjem, kar je sicer malo pa vendar ne zanemarljivo,“ trdi ginekologinja Debbie Saslow, vodja Ameriškega združenja za rakava obolenja.

»Varnost terapije je odvisna od starosti ženske«, pa je povedal doktor Amos Pines iz bolnišnice Ichilov v Tel Avivu. »Seveda pa je hormone potrebno dajati v najmanjših možnih količinah in le takrat, ko je to zares potrebno«, je še dodal.

Hormonska terapija povzroča številne bolezni

Odnos do hormonske terapije se je precej spremenil po letu 2002, ko so bili objavljeni rezultati študije Inicijativa za zdravje žensk. Študija je takrat pokazala, da jemanje hormonov žensk ne zaščiti pred srčnimi obolenji in da hormoni povzročajo različne bolezni.

Pokazalo se je povečano tveganje za nastanek raka na dojki, možgansko kap, bolezni srca in ožilja. Od takrat je uporaba hormonov - nekoč ponujena milijonom starejših žensk za zdravljenje simptomov menopavze in potencialno zaščito pred boleznimi srca - dramatično upadla.

Nekateri strokovnjaki se s tem ne strinjajo: »Takrat niso posvetili dovolj pozornosti dejstvu, da je študija proučevala ženske, ki so bile na začetku proučevanja stare že 63 let.« Zagovorniki hormonske terapije menijo, da se razmerje med nevarnostjo in koristnostjo terapije v primeru, da so ženske mlajše, obrne v prid hormonski terapiji.

Zakaj se hormonska terapija sploh uporablja?

Hormonska terapija še vedno velja za najboljši način reševanja težav, ki jih povzroča pomanjkanje estrogena v času menopavze, prav tako pa rešuje tudi probleme zaradi nespečnosti, drugih motenj spanja in vrača libido.

Nekateri strokovnjaki hormonsko terapijo priporočajo tudi pri zdravljenju osteoporoze, predvsem pri ženskah mlajših od 60 let in pri tistih pri katerih je menopavza nastopila prezgodaj.

Nekateri strokovnjaki trdijo, da hormonska terapija lahko povzroča raka na jajčnikih.
Nekateri strokovnjaki trdijo, da hormonska terapija lahko povzroča raka na jajčnikih. FOTO: iStockphoto

Pri ženskah, ki so starejše od 60 let pa so potrebne še dodatne raziskave o nevarnosti hormonske terapije, saj strokovnjaki opozarjajo, da se v primeru, da se hormonska terapija nadaljuje po 60 letu starosti, poveča možnost za nastanek tromboze in kardiovaskularnih bolezni in drugih obolenj.

Kdaj nastopi in kakšne spremembe prinaša menopavza?

V obdobju menopavze nastajajo v telesu ženske številne spremembe, ki ženskam povzročajo občasne težave, pri 15 do 20 odstotkih žensk pa so težave tako hude, da potrebujejo strokovno pomoč.

V zahodnih razvitih deželah, se menopavza pojavi okrog 50. leta, tako, da ženske skoraj tretjino svojega življenja preživijo v obdobju po menopavzi.

V menopavzi ženske opažajo tako telesne kot tudi duševne spremembe. Najprej se pojavljajo motnje menstruacijskega cikla: krvavitve so lahko daljše, močnejše, bolj pogoste, lahko se pojavljajo vmesne krvavitve, menstruacijski krči, krvavitve po spolnem odnosu.

V naslednji fazi se pojavijo vročinski valovi, ki se kažejo kot obdobja nenadnega zardevanja, znojenja, navalov vročine v različnih delih telesa, še zlasti obraza, glave in prsnega koša. Vročinske valove lahko spremljajo tudi občutki razbijanja srca v prsih, tesnoba in mrazenje in trajajo od nekaj sekund do več minut. Te težave ima več kot polovica žensk, pri večini v nekaj letih izzvenijo, pri redkih se pojavljajo 10, 20, ali celo več let po menopavzi.

V menopavzi pa so pogoste tudi psihične motnje, ki se kažejo v spremenljivem razpoloženju, večji razdražljivosti, manjši zmožnosti koncentracije, pozabljivosti, napetosti in pogosto tudi depresivnost

 


 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587