''Najboljša dieta je dojenček, ker zahteva tako veliko od tebe, da si ves čas na nogah. Ali ga zabavaš, ali skrbiš zanj, ga urejaš, mu pripravljaš obrok, ga previjaš. V bistvu je akcija 24 ur na dan,'' pove. Kljub temu pa priznava, da je po porodu bolj pazila na redno prehrano. ''Po porodu sem rekla, zdaj pa dosti sladkarij in mastnih stvari in gremo nazaj na zdravo in redno prehrano. Kolikor se je dalo. Ko si mlada mamica, je kar težko imeti redno prehrano, saj moraš najprej poskrbeti, da je z dojenčkom vse v redu.'' Pri hujšanju ji je pomagalo tudi dojenje.
Tudi ginekologinja Ksenija Šelih Martinec, dr. med., pove, da ženske lažje shujšajo, če dojijo: ''Dojenje je za žensko energetsko bolj naporno kot sama nosečnost. Tako da dojenje veliko nosečnicam pomaga, da v naslednjih mesecih – lahko je to šest mesecev – pridejo nazaj na svojo telesno težo.'' Uživajte tudi hrano, ki vsebuje veliko mikrohranil. Po porodu številnim ženskam bolj izpadajo lasje, in mikrohranila bodo pomagala tudi zmanjšati izpad las, hkrati pa omogočila, da bo mamica imela dovolj vitaminov in mineralov tudi zase. Torej veliko zelenjave, ki je bogata z vitamini in minerali in nekaj sadja. Pri sadju se je treba zavedati, da vsebuje fruktozo, naravni sladkor, zato z njim ne smemo pretiravati oziroma izbirajmo sadje, ki je manj sladko, kot je jagodičevje. Ženska potrebuje tudi beljakovine, zato naj uživa stročnice, pusto meso, jajca, od ogljikovih hidratov pa naj izbira zdrave vire, kot so polnozrnate žitarice, proso, kvinoja. Izogibajte pa se sladkarijam. ''Pri hujšanju je pomembno, da ne jemo živila z visokim glikemičnim indeksom. To so živila, ki v telesu sprostijo inzulin. Ko je v telesu inzulin, je njegova naloga, da spravlja vso to hrano, ki smo jo pojedli, v maščobo. Torej ne igrajmo se z inzulinom. Odpadejo torej kruh, sladkarije, makaroni ... To je tisto, kar nas dela bolj debele kot maščoba,'' pove dr. Šelihova.
Marsikaj lahko ženska naredi že med nosečnostjo. Čeprav ima večji apetit, je pomembno, da nosečnica je kakovostno in zdravo hrano. Ni pa ji treba jesti za dva. ''Pogosta napačna ideja je, da mora nosečnica jesti za dva, to ni res,'' poudari ginekologinja. ''Nosečnica potrebuje kvalitetno hrano, nikakor ni potrebno, da je za dva. Kvalitetno hrano in ogromno pijače. Tekočina bo ustvarjala mleko.'' Tudi Ana Klašnja priznava, da ni jedla za dva. Čeprav se je vsak dan nekoliko pregrešila, se je znala tudi ustaviti. ''Do osmega meseca sem se včasih zvečer vprašala, ali sem zares lačna? Ali moram zdaj nekaj pojesti ali bi jedla samo zato, ker mi je dovoljeno. Ugotovila sem, da v resnici nisem lačna in sem si rekla: 'Ne bom jedla.' Se mi zdi, da sem si na ta način prišparala kakšnih 5 kilogramov, s katerimi bi imela pozneje težave. Sem si sicer puščala svobodo in sem se vsak dan pregrešila, nisem pa se prenažirala.''
Ker je bila kot balerina izjemno fizično aktivna že pred nosečnostjo, je prilagojeno aktivnost nadaljevala vse do osmega meseca nosečnosti. Nato pa je prvih šest tednov povsem mirovala, tako kot so ji naročili v porodnišnici. Za mamico po porodu je tudi pomembno, da pred kakršno koli telesno aktivnostjo najprej okrepi mišice medeničnega dna. ''To je zelo pomembno,'' poudarja dr. Ksenija Šelih Martinec. ''Če bo ženska takoj po porodu začela teči, morda delala trebušnjake, ki jih ne zna delati, lahko vsi ti pritiski v trebuhu, ki pritiskajo na malo medenico, povzročijo, da se bodo rodila začela spuščati. Najprej mora torej okrepiti mišice medeničnega dna, šele nato lahko začne z drugo aktivnostjo.'' To je upoštevala tudi balerina, ki se je o fizični aktivnosti posvetovala tudi s fizioterapevtko v Operi. ''Počasi sem začela z raztegovalnimi vajami, pilatesom. Posvetovala sem se s fizioterapevti in rekli so mi, da se sedaj počasi lahko vrnem na treninge, ampak brez skokov, brez pretiranega raztegovanja. Ker telo za to potrebuje čas. Po porodu imaš vezi raztegnjene, kosti niso še na svojem mestu in je treba biti zelo previden. Poleg tega otrok posrka določene vitamine, minerale in je tvoje telo je šibko in utrujeno od poroda. In tu moraš biti zelo pameten in delati samo do te mere, da se ne izčrpaš.''
Z njo se strinja tudi strokovnjakinja za vadbo žensk po porodu Nuša Gnezda: ''Začeti je treba res počasi, najprej takoj po porodu s posebnimi dihalnimi vajami, s keglovimi vajami in nato se gre počasi na različne vaje za krepitev telesa, ker vmes delamo vaje za krepitev medeničnega dna.'' Ne smemo pa delati klasičnih trebušnjakov. ''Velikokrat pridejo k meni ženske, ki so shujšale po porodu, a trebušček ostaja. Ker so delale klasične trebušnjake, se je duastaza na trebuhu še povečala in trebuh je ostal izbočen. To je največja napaka, ki jo lahko naredite in jo res vsem odvsetujem.'' Lahko pa krepite mišice zadnjice, hrbta, nog, tudi ramenskega obroča, da ne prihaja do bolečin, ko nosite dojenčka.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV