Možnih vzrokov je več ...
Ste tudi vi imeli kdaj razpokane kotičke ustnic? Potem veste, da je lahko to sila neprijetno, kajti razpoke lahko srbijo, bolijo in pečejo – še posebej, če jeste kaj kislega ali slanega in vam kislina ali sol prideta na ranice. Vzrokov za razpokane kotičke ustnic, kar strokovnjaki imenujejo heilitis, je več. Zanje je lahko krivo:
- pomanjkanje železa;
- pomanjkanje vitamina B;
- padec odpornosti;
- povišana telesna temperatura;
- dehidracija;
- izpostavljanje močnemu soncu in vetru;
- bakterijska, glivična ali virusna okužba;
- sladkorna bolezen.
Kako si pomagati?
Preden se torej lotite odpravljanja težave, morate dobro premisliti in poskusiti ugotoviti, kaj je vzrok zanje.
Če sumite, da bi lahko razpoke povzročilo pomanjkanje vitamina B, potem jejte več polnozrnatih izdelkov, soje, mleka, rib, zelenje listnate zelenjave, sadja, kot so fige, suhe slive, marelice, vitamin B najdemo tudi v jetrih, govedini, svinjini, jajcih. V skupino B-vitaminov sodi namreč več vitaminov (B1, B2, B3 …), tako da vitamine B-kompleksa, kot jim pravimo, najdemo v zelo raznoliki hrani. Hkrati pa se izogibajte prevelikim količinam sladkorja, črni kavi, pravemu čaju in alkoholu, kajti to so uničevalci vitamina B v telesu, saj zaradi njih črevesne bakterije ne ustvarjajo več lastnih B-vitaminov.
Če bi lahko bilo za vaše težave krivo pomanjkanje železa oziroma slabokrvnost, potem jejte živila, bogata z železom (žitarice, suho in nekatero sveže sadje – slive, borovnice, ribez, jajca, špinača, goveje meso in jetrca), folno kislino (zelena solata, cvetača, brokoli, brstični ohrovt, fižol, grah, beluši, repa in nekatero sadje – banana, jagode, maline) in vitaminoma A in C, ki izboljšujeta absorbcijo železa iz prebavil (surova zelenjava, limone in pomaranče).
Morda je bilo za razpokane kotičke ustnic krivo to, da ste premalo pili ali pa ste zboleli in vam je močno narasla telesna temperatura, zaradi česar ste bili dehidrirani. Zato nikar ne pozabite ves čas dovolj piti. Ali pa je krivec za vaše težave izpostavljanje močnemu soncu in vetru. V tem primeru bo dovolj, če si ranice le vlažite s kremo, balzamom ali vazelinom, v prihodnje pa si takrat, ko greste na žgoče sonce, primerno zaščitite tudi ustnice in predele okrog njih.
Če spremenjena prehrana, bogata z vitamini, minerali in železom ne pomaga, so morda krivci za razpoke v ustih glivice, bakterije ali virusi. V tem primeru boste potrebovali kakšno mazilo, zato se odpravite do najbližje lekarne in se o nadaljnjih možnostih zdravljenja posvetujte s farmacevtom. Če pa vam tudi kreme in mazila iz lekarne ne bodo pomagali ali če se vam razpoke nenehno ponavljajo, je prav, da obiščete zdravnika in se z njim posvetujete o svojih težavah.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV