1. Korak za korakom
Pri korenitih spremembah, ki so pri oblikovanju telesa najpogostejše, se največkrat zgodi, da pretiravamo – tako pri treningu, kot tudi pri prehrani. To pripelje do šoka za naše telo, ker včasih ni nujno slabo, vendar se moramo zavedati, da v večini primerov takšnega tempa sami ne bomo zmogli vzdržati, vsaj ne na dolgi rok.
2. Ključna je vztrajnost
''Brez vztrajnosti ne gre! Oblikovanje telesa je proces, ki lahko v nekaterih primerih sadove obrodi šele čez nekaj časa (teden ali dva), saj se telo v tem času šele privaja na nov življenjski stil,'' pove osebni trener in doda, da morajo biti naši cilji realni. ''Priporočena in tudi realna izguba odvečne teže je od pol do enega kilograma na teden. Da boste bolje motivirani, priporočam sprotno (tedensko) spremljanje napredka in s tem osvajanje manjših, sprotnih ciljev, kar vas bo naredilo tudi samozavestnejše,'' še doda.
3. Izberite si vadbo, ob kateri se tudi zabavate
Če smo že velikokrat obupali nad telesno aktivnostjo zaradi pomanjkanja motivacije in nesimpatičnosti določene vadbe, ki smo se je lotili, bo treba poiskati drugo rešitev. Tako Mitja Doljak navaja nekaj nasvetov, s katerimi bo lažje ostati motiviran in se držati svojega načrta vadbe:
- Vsak začetek je težak – ta fraza je vsem poznana in ima svojo težo. Če bomo na prvih treningih pretiravali in izčrpavali svoje telo, bo motivacija in želja po ponovni vadbi hitro zbledela, saj se bi zaradi utrujenosti in visokih bolečin v mišicah težko ponovno odpravili k vadbi. Upoštevati moramo načelo postopnosti, le ta pa velja v obe smeri – začeti moramo počasi, vendar moramo tempo, količino in obremenitev stopnjevati, saj v nasprotnem primeru ne bomo dosegli želenega učinka.
- Tedensko ali mesečno si postavimo izzive, ki jih vpeljemo v svoj trening – določeno vajo, ki smo jo kje videli ali nam jo je kot izziv postavil trener ali prijatelj, poskusimo osvojiti ali jo izboljšati, povečati število ponovitev ali obremenitev.
- Postavimo si dolgoročne cilje, od katerih ne odstopamo – tako bomo lažje šli skozi obdobja, ko bi najraje obupali in se vrnili v cono udobja in raje svoj čas »investirali« v poležavanje na kavču z daljincem v roki.
- Poiščimo si trening partnerja ali trenerja – vadba v družbi je vsekakor tisti faktor, ki nam bo pomagal vztrajati tudi v dneh, ko bi najraje »vrgli puško v koruzo«. S trening partnerjem ali osebnim trenerjem si v naprej določimo tudi termin vadbe, tako da bomo izgovor, da se nam danes ne da in da bomo jutri pa res nadomestili trening, hitro ovrgli. Poleg tega bo ta druga oseba poskrbela, da bo čas hitreje minil, v primeru, da se boste odločili za trenerja, pa bosta tudi izvedba vaj in plan treninga optimizirana za kar najboljše in hitrejše rezultate.
4. Uredite svojo prehrano
Prvi korak pri spremembi prehrane je razdelitev dnevnega vnosa hrane na več manjših obrokov. Na ta način boste poskrbeli, da ne boste nikoli preveč lačni in se boste tako izognili prenajedanju. Do prenajedanja navadno pride zaradi sestradanosti, ko čez dan ne vnesemo zadostne količine hrane ali celo nič. Ko se telo zvečer umiri, tako zahteva hrano, in če čez dan nismo pojedli dovolj, se lahko kaj hitro zgodi, da posežemo po najbližjem prigrizku ali napademo vse, kar najdemo v hladilniku.
Drugi pomemben korak pa je vnaprejšnja priprava. ''V trgovino se odpravite z nakupovalnim seznamom (še najbolje, da siti), ki se ga držite! Kupite samo tisto, kar rabite in kar sovpada z vašim jedilnikom. Ko niste doma, poskrbite, da imate s seboj zdravo malico, na primer navaden jogurt in lešnike,'' svetuje osebni trener.
Na ta način boste lahko izbirali predvsem med zdravimi živili, ki jih boste imeli nenehno na dosegu roke. Iz njih pa si lahko pripravite zdrave, okusne in nizkokalorične obroke, ki vas bodo nasitili in nahranili s ključnimi zdravimi hranili. Če vam zmanjkuje idej, lahko na spletu najdete številne enostavne zdrave obroke, ki so razmeroma hitro pripravljeni.
5. Vzljubite zdrav način življenja
Zakaj je pomembno, da vzljubimo zdrav način življenja? Boleznih srca in ožilja so najpogostejši vzrok smrti na svetu, strokovnjaki predvidevajo, da se bo število teh obolenj še povečalo. Pri kar 80–90 % ljudi, ki umrejo zaradi posledic koronarnih srčnih bolezni, je prisoten vsaj eden od pomembnih dejavnikov tveganja, na katerega vpliva življenjski slog. Ti podatki kažejo, kako pomemben je zdrav način življenja, na katerega pa imamo vpliv samo mi sami. Dobra novica pa je, da ljudje, ki v svoj vsak dan vnesejo bolj zdrave navade, te sčasoma vzljubijo, saj jim prinesejo pozitivne učinke na zdravje in počutje. Prav zato tak način življenja nato zanje ne pomeni bremena.
''Skozi izkušnje s številnimi svojimi strankami lahko rečem, da pri 95 % ljudeh, ki prej niso poznali aktivnega načina življenja, ta postane njihov vsakdan in ga nato vzljubijo. Človeško telo je namreč ustvarjeno za gibanje, in če mu to odvzamemo ne funkcionira, kot bi moralo. To se kaže skozi naša vsakodnevna opravila – če pričnemo z redno vadbo, je že vstajanje enostavneje, sej se ob upoštevanju osnovnih načel, med katere spada tudi kvaliteten spanec, hitro vidni rezultati. Hormonski odziv telesa na vadbo tudi odigra svojo vlogo, saj se postopoma vse postavi na svoje mesto. Tako pridobimo več energije skozi dan, boljši spanec, bolj smo pripravljeni na nove izzive, saj se uspešnost pri vadbi vidi tudi v produktivnosti pri dnevnih opravilih. Ob vadbi se prav tako sprošča tako imenovan hormon sreče, ki nas ohranja nasmejane in prinese boljše počutje v svoji koži – to so le nekateri pozitivni učinki zdravega načina življenja, ki nas bodo ohranili vitalne in tudi vitkejše,'' pojasni Mitja Doljak.
Prav zato je sedaj idealni čas, da se odločimo, da bomo novo leto pričeli z bolj zdravimi navadami. Če pričnete že danes, ne boste izboljšali le svojega počutja in imunske odpornosti, ampak boste lahko na povsem zdrav način do poletja izgubili še tistih nekaj odvečnih kilogramov, zaradi katerih se vsako poletje sramežljivo skrivate pod dolgimi oblačili. Če je bila torej ena izmed vaših novoletnih zaobljub izguba odvečnih kilogramov in bolj zdrav slog življenja, je sedaj idealni čas za uresničevanje le-te.
KOMENTARJI (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV