Vizita.si
Vzrok za izgubo zob so pogosteje bolezni dlesni kot zobni karies, prav zato si preberite, kako jih lahko preprečite.

Zdravje

Brez tega lahko izgubite vse svoje zobe

Katja Benčina
05. 11. 2013 13.52
13

Zdrave dlesni igrajo pomembno vlogo pri zdravju ustne votline. Če se že spopadate s krvavenjem dlesni, je pomembno, da sprejmete nekatere higienske ukrepe in da se čim prej obiščete svojega zobozdravnika.

Vzrok za izgubo zob so pogosteje bolezni dlesni kot zobni karies, prav zato si preberite, kako jih lahko preprečite.
Vzrok za izgubo zob so pogosteje bolezni dlesni kot zobni karies, prav zato si preberite, kako jih lahko preprečite.FOTO: iStockphoto
V zahodnem svetu ljudje veliko več zob izgubijo zaradi bolezni dlesni kot zaradi zobne gnilobe. Prav zato je pomembno, da z redno ustno higieno poskrbite za zdrave dlesni. Tu je nekaj pomembnih ukrepov, s katerimi lahko preprečite prezgodnjo izgubo zob.
Namesto sladkarij si raje privoščite sveže sadje in zelenjavo.
Namesto sladkarij si raje privoščite sveže sadje in zelenjavo. FOTO: iStockphoto

1. Zdrava prehrana

Dokazano je, da prehrana vpliva na zdravje vaših dlesni in zob in da je pri tem predvsem pomembno, da se izogibate sladki hrani, ki vsebuje glukozo. Gre za predelane izdelke, sladke napitke, sladkarije, čokolado in sladoled, ki se jim je treba v večji meri izogniti. Ta živila ustvarjajo odlično osnovo za nastanek zobnega plaka in za razvoj bakterij, zaradi česar lahko že 20 minut po njihovem zaužitju nastane škoda na dlesni in zobeh. Tako zmanjšajte vnos sladkih živil in si takoj po njihovem zaužitju umijte zobe ali ustno votlino sperite z vodo.

Namesto sladkarij je bolje, da posežete po bolj zdravih prigrizkih, kot so sveže sadje in zelenjava, oreščki ali sir.

2. Redno ščetkanje in uporaba zobne nitke

Pomembno je redno in pogosto ščetkanje zob, s katerim lahko najbolje vzdržujemo in zaščitimo zdravje zob in dlesni. Izberite mehko zobno ščetko, katere vlakna ne bodo poškodovala vaših dlesni in jo menjajte vsake tri mesece. V določenem obdobju je bila najbolj opevana tehnika krožnega ščetkanja zob, pokazalo pa se je, da je ta tehnika za 50 odstotkov manj učinkovita kot tista, pri kateri ščetkamo zobe s stranskimi deli ščetin od vrha zoba navzdol.

A le ščetkanje zob ne zadostuje. Med zobmi z leti namreč nastanejo zobni prostori, v katerih prične zastajati hrana in je idealno okolje za razmnoževanje bakterij. Prav zato je ta področja potrebno čistiti s pomočjo zobne nitke (lahko tudi medzobna ščetka ali zobotrebec). To navijte okoli kazalcev obeh rok in jo nežno potisnite v medzobni prostor, pri tem pa pazite, da z njo ne zarežete vanj in tako poškodujete mehkega tkiva. Ko ste nitko uspeli namestiti v medzobni prostor z njo povlecite naprej in nazaj ob eni strani ploskve zoba in postopek ponovite tudi na ploskvi sosednjega zoba. Nato podobno storite še med drugimi medzobnimi prostori.

3. Odpovejte se kajenju

Kajenje poruši naravno ustno bakterijsko floro in škoduje zobem, ustnicam, tkivu znotraj ustne votline in predvsem dlesni. Kajenje zabarva zobe, povzroča neprijeten zadah in zvišuje možnosti za nastanek bolezni dlesni in raka v ustih. Prav zato je pomembno, da se čim prej znebite te škodljive razvade.

Pomembno je redno in pogosto ščetkanje zob, s katerim lahko najbolje vzdržujemo in zaščitimo zdravje zob in dlesni.
Pomembno je redno in pogosto ščetkanje zob, s katerim lahko najbolje vzdržujemo in zaščitimo zdravje zob in dlesni.FOTO: iStockphoto

4. Redni pregledi pri zobozdravniku

Na koncu pa nikar ne pozabite na redne obiske zobozdravnika. Večina zobozdravnikov svetuje, da zdravje ustne votline preverite dvakrat letno, torej na vsakih šest mesecev, saj vas le tako lahko opozorijo na bolezni dlesni, karies ali kakšne druge spremembe v ustni votlini. Poleg tega lahko svojega zobozdravnika na pregledih povprašate po dodatnih nasvetih, s katerimi boste lažje skrbeli za zdravje vaših zob in dlesni in tako preprečili prehitro izgubo zob.
 

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 580