Vizita.si
Čeprav se je dobro odpovedati predelanim ogljikovim hidratom, kot je beli kruh, testenine in riž, pa zdravniki opozarjajo, da je povsem napačno prepričanje, da bi morali iz jedilnika izključiti vse ogljikove hidrate.

Dieta

Čas je, da znova pričnemo jesti ogljikove hidrate!

K.B.
22. 04. 2015 10.26
13

Ogljikovi hidrati so postali strah in trepet mnogih, ki si želijo izgubiti odvečne kilograme. Diete, kot je dieta brez OH, in nekateri zvezdniki, ki so hidrate popolnoma izključili iz svoje prehrane, so jih demonizirali, zaradi česar imajo nekateri celo slabo vest, ko jedo to pomembno prehransko skupino. Preverite, zakaj bi jih morali znova vključiti v svoj jedilnik.

Čeprav se je dobro odpovedati predelanim ogljikovim hidratom, kot je beli kruh, testenine in riž, pa zdravniki opozarjajo, da je povsem napačno prepričanje, da bi morali iz jedilnika izključiti vse ogljikove hidrate.
Čeprav se je dobro odpovedati predelanim ogljikovim hidratom, kot je beli kruh, testenine in riž, pa zdravniki opozarjajo, da je povsem napačno prepričanje, da bi morali iz jedilnika izključiti vse ogljikove hidrate.FOTO: iStockphoto
Imate slabo vest, ko jeste krompir ali testenine? Zadnja britanska raziskava je pokazala, da se kar polovica žensk spopada s slabo vestjo, ko jedo ogljikove hidrate, pri čemer jih je desetina priznala, da se ves dan počutijo slabo zaradi svoje pregrehe. Podobno je verjetno tudi v Sloveniji, saj so tudi pri nas v zadnjem času postale priljubljene številne diete, ki skorajda izključujejo ogljikove hidrate z jedilnika.

Še več, nekateri celo pravijo, da ogljikovi hidrati povzročajo tveganje za debelost, sladkorno bolezen tipa 2, raka in demenco. Če so bili OH nekoč pomembna prehranska skupina, ki daje energijo in telo oskrbi s pomembnimi hranili, so sedaj postali prehranska skupina, ki se je celo bojimo.

Kvinoja, polnozrnate žitarice, proso, krompir so vir zdravih ogljikovih hidratov, ki so ključnega pomena za naše telo.
Kvinoja, polnozrnate žitarice, proso, krompir so vir zdravih ogljikovih hidratov, ki so ključnega pomena za naše telo. FOTO: Profimedia

Zdravniki se strinjajo, da uživanje predelanih ogljikovih hidratov, kot so kruh in testenine, prispeva k pridobivanju dodatne telesne teže in je povezano z različnimi boleznimi, a so vse bolj zaskrbljeni glede izključevanja vseh ogljikovih hidratov z jedilnika – tudi tistih zdravih, ki jih prejmemo s polnozrnatimi žitaricami in žiti, ki niso predelana. Ljudje, ki se izogibajo vsem ogljikovim hidratom, lahko trpijo za pomanjkanjem energije, spremembami razpoloženja, slabo koncentracijo in težavami s prebavo, lahko pa celo pridobijo telesno težo.

Strokovnjaki tako opozarjajo, da je izključevanje cele prehranske skupine z jedilnika nesprejemljivo in lahko vodi do nezdravega odnosa s hrano.

Pravi izbor ogljikovih hidratov vam lahko pomaga shujšati

Tisti, ki zagovarjajo teorijo izključevanja ogljikovih hidratov iz jedilnika, trdijo, da so ti slabi za naše telo, ker se v telesu spremenijo v sladkor, ki se prične shranjevati v obliki maščobe in prispeva k pridobivanju telesne teže. Res je, da številni ljudje s prekomerno telesno težo jedo preveč ogljikovih hidratov, a večinoma gre za napačno izbiro ogljikovih hidratov.

''Ogljikove hidrate smo demonizirali, a vsak nutricist vam bo povedal, da so pomemben del zdrave in uravnotežene prehrane – na splošno bi morali predstavljati tretjino našega dnevnega vnosa,'' je povedala nutricistka Helen Bond iz britanskega združenja nutricistov. ''So vir energije za naše telo in če jih izključimo, lahko trpimo za glavoboli, utrujenostjo in zaspanostjo. Težko boste telovadili in verjetno se boste tudi težko skoncentrirali, saj so hrana za vaše možgane.''

Ljudje, ki se izogibajo vsem ogljikovim hidratom, se lahko spopadajo s pomanjkanjem energije, spremembami razpoloženja, slabo koncentracijo in težavami s prebavo (zaprtje).
Ljudje, ki se izogibajo vsem ogljikovim hidratom, se lahko spopadajo s pomanjkanjem energije, spremembami razpoloženja, slabo koncentracijo in težavami s prebavo (zaprtje). FOTO: Profimedia

Ljudje, ki mislijo, da so vsi ogljikovi hidrati enaki, se močno motijo, pravi. Veliko živil, ki so bogata z ogljikovimi hidrati, je zdravih. Mednje štejemo ovsene kosmiče, polnozrnate žitarice, kvinojo, proso, krompir, ki so pomemben vir prehranskih hranil, mineralov in vitaminov, kot je vitamin B.

Težave pri uživanju ogljikovih hidratov se pojavijo, če uživamo predelane hidrate, kot je beli kruh, testenine, bili riž. V tem primeru žitu odstranijo zunanjo in sredno plast, ki vsebujeta veliko vlaknin, vitaminov in mineralov ter maščobne kisline. Ohranijo pa notranjo plast, ki vsebuje predvsem veliko škodljivega škroba. Ta hitro pride v krvni obtok in povzroči nenaden dvig krvnega sladkorja. ''To so živila, ki imajo visok glikemični indeks – meritev, ki ocenjuje, kako hitro se sladkor prebavi. To pomeni, da lahko živila z visokim GI povzročijo hiter in nenaden porast krvnega sladkorja in kasneje tudi hiter padec le tega, zaradi česar kmalu posežemo po ostalih nezdravih prigrizkih,'' pove nutricistka.

Še posebej škodljivi so predelani ogljikovi hidrati z dodanimi sladkorji in maščobami, kot so piškoti, torte in čips. Ti vsebujejo veliko kalorij, povzročijo hiter porast krvnega sladkorja in lahko vodijo do prekomerne telesne teže, če jih ne pokurimo z vadbo. To je tudi razlog, da ljudje zaradi ogljikovih hidratov pridobivajo odvečno telesno težo, a narobe ocenjujejo, da so vzrok za debelost vsi ogljikovi hidrati.

Četudi se ogljikovim hidratom odpoveste v celoti, lahko pridobivate telesno težo. Kot pojasnjuje nutricistka Helen Bond, se je diete brez ogljikovih hidratov težko držati, saj prav ti prinašajo občutek sitosti – še posebej OH, ki prihajajo iz polnozrnatih žitaric.

Študija, ki je bila objavljena v ameriškem žurnalu združenja dietetikov in je vključevala 4000 ljudi, je pokazala, da so posamezniki, ki so jedli več ogljikovih hidratov, imeli 40 odstotkov manj možnosti za debelost in za prekomerno telesno težo kot ostali ljudje, ki so jedli manj OH. Najbolj optimalno je, če vaša prehrana vsebuje od 47 do 64 odstotkov ogljikovih hidratov, so zapisali.

Žitu, ki ga vsebuje beli kruh, odstranijo zunanjo in sredno plast, ki vsebujeta veliko vlaknin, vitaminov in mineralov ter maščobne kisline. Ohranijo pa notranjo plast, ki vsebuje predvsem veliko škodljivega škroba. Zato je treba izbirati živila, ki so narejena iz polnozrnatih žitaric.
Žitu, ki ga vsebuje beli kruh, odstranijo zunanjo in sredno plast, ki vsebujeta veliko vlaknin, vitaminov in mineralov ter maščobne kisline. Ohranijo pa notranjo plast, ki vsebuje predvsem veliko škodljivega škroba. Zato je treba izbirati živila, ki so narejena iz polnozrnatih žitaric.FOTO: iStockphoto

Vlaknine so ključne v prehrani!

Vlaknine so ključnega pomena za prebavo in vas lahko varujejo pred srčno-žilnimi boleznimi in nekaterimi oblikami raka. Raziskovalci iz priznane univerze Harvard so pred kratkim v svojem poročilu zapisali, da so polnozrnate žitarice povezane z dolgo življenjsko dobo. A ljudem s tipično zahodno prehrano običajno zaužijejo premalo vlaknin. Priporočena mera je 18 gramov vlaknin na dan. ''Težko je pridobiti dovolj vlaknin, če iz svojega jedilnika izključimo ogljikove hidrate – brez njih skoraj zagotovo pride do zaprtja,'' je povedal gastroenterolog profesor Peter Whorwell iz bolnišnice Wythenshawe v Manchestru. ''To pa ni le neprijetno, a lahko vodi do resnih težav s prebavo in stanj, kot so hemeroidi. Študije dokazujejo, da vlaknine varujejo črevo pred rakom debelega črevesa in drugimi boleznimi. Zato dieta, ki povzroča zaprtost ni dobra izbira,'' doda. Vlaknine lahko pridobite tudi iz bazične zelenjave, kot je brokoli in zelje, a ti povzročajo tudi napihnjenost.

Do zmede torej prihaja, ker ne ločujemo med enostavnimi ali predelanimi ogljikovimi hidrati (beli kruh, piškoti, torte) in sestavljenimi ali kompleksnimi ogljikovimi hidrati (krompir, polnozrnate žitarice). ''Zaskrbljeni bi morali biti glede predelanih ogljikovih hidratov,'' pove nutricistka Helen Bond. ''Nobene težave ne vidim v tem, da iz jedilnika popolnoma izločimo predelane ogljikove hidrate in jih nadomestimo s sestavljenimi ogljikovimie hidrati, kot so polnozrnate žitarice. Te so boljše za našo prebavo in nas nasitijo za dlje časa.''

Profesor Whorwell pa se strinja: ''Enostavni ogljikovi hidrati vas ne bodo nasitili. Tisti, ki se z njimi prehranjujejo, jih na koncu pojedo preveč, saj njihov učinek ne traja dolgo. Od tu pa izhaja strah pred ogljikovimi hidrati.''
 

Brez zdravega vira ogljikovih hidratov, kot so ovseni kosmiči, telesu težko zagotovimo dovolj vlaknin, ki jih potrebuje za zdravo prebavo.
Brez zdravega vira ogljikovih hidratov, kot so ovseni kosmiči, telesu težko zagotovimo dovolj vlaknin, ki jih potrebuje za zdravo prebavo.FOTO: iStockphoto

KOMENTARJI (13)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 631