Zaradi močnih zdravilnih učinkov čemaž uporabljajo tudi pri fitoterapiji predvsem za zniževanje krvnega tlaka in holesterola ter lajšanje težave pri aterosklerozi. Poleg tega zavira nastanek krvnih strdkov, sveže pripravljeni listi pa očistijo še ledvice in mehur ter pospešujejo izločanje seča.
Proti prebavnim težavam
Čemaž blagodejno deluje tudi na želodec in celoten prebavni trakt. Ena izmed njegovih najboljših učinkovin je, da omili bolečine v želodcu in izboljša prebavo. Ljudski zdravilci ga zato priporočajo tistim, ki imajo težave z vetrovi in napihnjenostjo, s slabo prebavo, slabim tekom in drisko. Pomaga tudi pri odpravljanju glistavosti.
Za čiščenje organizma
Ta zdravilna rastlina ima tudi močan razstrupljevalni učinek na celotni organizem. Zaradi zdravilnih lastnosti je pravzaprav učinkovito sredstvo za ohranjanje telesnih in duševnih sposobnosti in zelo dobro vpliva na imunski sistem – zvišuje odpornost in deluje protinfektno. Očisti pravzaprav celo telo: iz njega odpravi škodljive in trdovratne snovi ter čisti kri.
Sveže pripravljeni listi čemaža so uporabni pri čiščenju ledvic in mehurja ter pospešujejo izločanje seča. Čemaž pa ne čisti le prebavnih poti, ampak tudi pljuča, jetra in žolčnik.
Spomladi si zato privoščite tudi kakšno kuro s sokom iz čemaževih listov. Napitek pripravite iz dveh pesti čemaževih listov, ki jih z enim decilitrom vode zmešate v mešalniku. Tekočino nato odcedite in shranite v hladilnik. Uživate po dve žlici soka trikrat na dan.
Pomaga tudi pri dihalnih težavah
Iz čemaža se pripravljata tudi vino in tinktura. Vino naj bi lajšalo predvsem dihalne težave. Vino pripravimo tako, da v njem skuhamo čemaž in ga posladkamo z malo medu. Za tinkturo pa potrebujete pet gramov svežih sesekljanih listov čemaža, ki jih tri tedne namakate v decilitru 70-odstotnega alkohola. Uživajte jo po petnajst kapljic dnevno z vodo, sokom ali čajem. Sicer pa tudi čemažev sok pomaga zmehčati in izločiti trdo sluz in tako olajša težave z dihanjem.
Morda še koristen nasvet: čemaž raje uporabljajte v hladni kuhinji, saj se njegova sestava s predolgim kuhanjem spremeni in tako izgubi veliko zdravilnih snovi. Okusen je kot dodatek k maslu ali skuti, kot pesto ali pa kot začimba za solate in zelenjavo. Sesekljan pa lahko nadomesti tudi čebulo ali česen.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV