Sveža ali kisla repa je zelenjava z nizko kalorično vrednostjo, a izjemnimi hranilnimi učinkovinami. Je bogat vir vitamina C in številnih drugih vitaminov, s katerimi organizem varuje pred okužbami. Vsebuje tudi veliko balastnih snovi in z njimi čisti telo ter krepi zdravje. Poleg tega vsebuje še ogljikove hidrate in beljakovine in je bogat vir kalcija, natrija, kalija, magnezija, železa, fosforja ter vitaminov B1, B2, B3 in C. Vsebuje tudi folno kislino in antioksidante, ki zavirajo procese staranja.
Znana je po tem, da deluje protivirusno, protibakterijsko in antikancerogeno. Iz nje si lahko pripravite solate, juhe, enolončnice in prikuhe. Dandanes veliko slišimo o različnih prečiščevalnih dietah, a tega naši predniki niso potrebovali, saj so z rednim uživanjem kisle repe čistili svoj organizem in krepili zdravje.
Antioksidanti v repi skrbijo za lepo kožo in zmanjšujejo videz gub ter podočnjakov. Repa pa na telo deluje bazično, zato je odlična za ohranjanje kislinsko-bazičnega ravnovesja v telesu.
Kisla repa deluje še antiseptično in učinkovito čisti sečne poti. Njene sestavine spodbujajo delovanje žlez ter pospešujejo in poživljajo presnovo. Kisla repa tako ureja in pospešuje prebavo, zavira delovanje karcinogenih snovi ter tako preprečuje raka na črevesju. Repa pa vsebuje še veliko glukozinolatov, ki vsebujejo žveplo, zato koristno vpliva na dihala in ožilje, hkrati pa zaradi vsebnosti vitamina K tudi razmaščuje in čisti kri.
Folna kislina in vitamini B v repi pa so ključnega pomena tudi za tvorbo hormonov. Umirjajo delovanje nadledvične žleze, kar je nujno za tiste, ki trpijo zaradi stresa in hitrega načina življenja.
Kako poteka kisanje repe?
Za kisanje je najbolj primerna strniščna repa, kisanje repe pa poteka podobno kot kisanje zelja. Olupljeno in na debele liste narezano repo zmešamo s soljo, jo potlačimo v kadi za kisanje, da jo prekrije voda in obtežimo. Ker repa vsebuje več vode kot zelje, je ni treba tako močno potlačiti in jo lahko tudi malo manj solimo. Soli dodamo 1-2% glede na količino repe, po želji pa lahko dodamo še nekaj zrn popra, janeža ali lovorjev list. Vse dobro pretlačimo in pustimo kisati 3 do 4 tedne. Lahko pa repo date tudi v kozarce, ki jih sprva na rahlo zapreto. Postavito na temno mesto, tako da omogočito, da prihaja do izmenjave plinov. Po nekaj dneh kozarce tesno privijeto. Prav tako čez 3 do 4 tedne je kisla repa že pripravljena.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV