Vizita.si
Povprečno v vročih dneh izgubite 4 litre tekočine, zato je ravno takšno količino tekočine treba ponovno vnesti v telo.

Zdravje

Dehidracijo lahko plačate z življenjem

Katja Benčina
14. 07. 2009 15.07
0

V pasje vročih dneh, ko se temperatura dvigne nad 30 stopinj Celzija, ljudje lahko zelo hitro dehidrirajo, sploh starejši in otroci. Za njih je dehidracija zelo hitro lahko tudi usodna.

Ko je vroče, marsikdo pozabi, da telo zaradi potenja porabi dvakrat več tekočine kot v hladnih dneh. Zato je treba otroke in sterejše neprestano opozarjati, naj pijejo dovolj, sploh če se rekreirajo ali opravljajo kakšno drugo fizično aktivnost. Dehidracija namreč ni nedolžen pojav, saj lahko v nekaterih primerih pomanjkanje tekočine povzroči vročinsko kap, nezavest ali celo smrt.

Povprečno v vročih dneh izgubite 4 litre tekočine, zato je ravno takšno količino tekočine treba ponovno vnesti v telo.
Povprečno v vročih dneh izgubite 4 litre tekočine, zato je ravno takšno količino tekočine treba ponovno vnesti v telo.FOTO: iStockphoto

Hudo žejo občutimo že, ko je v telesu le 1 % manj vode od normalne vrednosti, če pa je v telesu 10 % manj vode, pride do otekanja jezika, popuščanja ledvic in mišičnih krčev, tako da človek ni sposoben niti več hoditi. Več kot 10 % pa je že lahko usodno, saj začne pokati koža, notranji organi pa prenehajo delovati.

Dehidracijo prepoznamo po:

- izsušenih ustnicah,
- hudi žeji,
- kadar je naš urin temnejše barve,
- ko nam srce hitreje bije in je tudi dihanje pospešeno,
- kadar začutimo vrtoglavico, smo omotični in zmedeni.

Ko že imate te znake, pomeni, da morate takoj spiti čim več navadne čiste vode, nato pa počasi začnite vnašati v telo še druge snovi, na primer pomarančni sok ali sok grenivke. Voda je najbolj primerna, saj telo absorbira kar 70 % tekočine, medtem ko pri gaziranih pijačah absorbira le 6 %. Če po pitju čutite olajšanje, ste težavo rešili, sicer se obrnite na zdravnika.

Kako pomagati hudo dehidrirani osebi?

Ob resnejših zapletih, na primer vročinski kapi ali nezavesti, prizadetemu na dimlje ali pod pazduho položite hladne obkladke, ga polivajte s hladno vodo ali mu pripravite mrzlo kopel. Poleg tega mora spiti precejšnjo količino ohlajene navadne vode. Nato dehidriranega čim prej odpeljete v bolnišnico.

Da do tega ne pride, se držite naslednjih pravil:

- Tekočino v telo vnašajte čez ves dan, četudi niste žejni. Ko ste žejni, ste namreč že dehidrirani!
- Najbolje je piti vodo, saj se ta najbolje absorbira in vas zares odžeja, deluje proti stresu ter pripomore k lepšemu, bolj zdravemu videzu in počutju!
- Vendar pa samo voda ni dovolj, zato pijte še sadne sokove ali ohlajene čaje.
- Če ste aktivni, so priporočljive še izotonične pijače, da ne pride do prevelike izgube elektrolitov v telesu.
- Nikar ne pijte alkohola, kave in pravih čajev, ki še posebej izsušijo vaše telo.
- Preverjate tudi barvo urina. Če je zjutraj, ko vstanete, urin temen in zgoščen, je to pogosto znamenje pomanjkanja tekočine. Če pa popijete dovolj tekočine, je urin svetel in bolj redek.
- V vročih dneh je treba v telo vnesti dvakrat več tekočine, saj jo hitreje izgubljate tudi s potenjem.

Povprečno v vročih dneh namreč izgubite 4 litre tekočine, saj jo telo izloča z znojem, sečem in blatom. Zato je ravno takšno količino tekočine treba ponovno vnesti v telo. In nikar ne pozabite, da brez hrane zdržimo do tridest dni, brez vode pa ne več kot tri dni!
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662