Vizita.si
Preozke hlače vam menda lahko povzročijo kar nekaj preglavic.

Zdravje

Dejanja v imenu lepote, ki vam lahko škodijo

E. D.
13. 06. 2011 08.57
0

V želji, da bi bile lepe in privlačne, ženske nosijo vrtoglavo visoke pete, tako tesna oblačila, da včasih komaj dihajo v njih, si omislijo trajna ličila, ki so na nek način tetovirana na obraz. A vse to s sabo prinaša tudi določene nevarnosti …

Preozke hlače vam menda lahko povzročijo kar nekaj preglavic.
Preozke hlače vam menda lahko povzročijo kar nekaj preglavic.FOTO: iStockphoto
1. Preozka oblačila

Pretesna oblačila vam lahko povzročijo nemalo preglavic. Strokovnjaki pravijo, da lahko tisti, ki se nenehno tlačijo v preozke obleke, zaradi tiščanja in pritiska občasno občutijo trebušne bolečine, zaradi preozkih hlač lahko začutite mravljince v nogah, kajti prekrvavitev je nekoliko slabša oziroma si na glavo nakopljete nevrološko težavo, imenovano meralgia paresthetica. Ta se kaže kot ščemenje, otopelost ali goreč občutek na stegnih. Ozke kavbojke namreč ustavijo prenašanje impulzov po živcu, ki poteka od medenice navzdol. Poleg tega obstaja pri tistih bolj občutljivih tudi nevarnost nastajanja krčni žil ali celo krvnih strdkov. Na seznam težav, za katere so lahko kriva preozka oblačila, pa sodijo tudi vnetja mehurja in genitalij.

2. Vrtoglavo visoke pete

Zaradi visokih pet lahko staknete boleče žulje, otiščance in kurja očesa, prsti se lahko začnejo ukrivljati in nenavadno upogibati, skrajšajo se vam lahko ahilova tetiva in mišice zadnje lože goleni.
Zaradi visokih pet lahko staknete boleče žulje, otiščance in kurja očesa, prsti se lahko začnejo ukrivljati in nenavadno upogibati, skrajšajo se vam lahko ahilova tetiva in mišice zadnje lože goleni. FOTO: iStockphoto

Ortopedi opozarjajo, da je dolgotrajno nošenje zelo visokih pet škodljivo za zdravje naših stopal. Zaradi vrtoglavo visokih pet, ki  povečajo obremenitev sprednjega dela stopala, lahko staknete boleče žulje, otiščance in kurja očesa, prsti se lahko začnejo ukrivljati in nenavadno upogibati, skrajšajo se vam lahko ahilova tetiva in mišice goleni. Pogosto nošenje visokih pet lahko z leti pokvari tudi naravni lok hrbtenice in s tem telesno držo. Zato z visokimi petami ne gre pretiravati. Obujte jih le za kakšne posebne priložnosti, sicer pa raje posezite po kakovostnih čevljih s peto, veliko le od od tri do štiri centimetre, ki so nam dovolj veliki in široki.

3. Pretežke torbe

Če je vaša torba, ki jo seveda nosite večinoma na eni in isti strani, pretežka, se nikar ne čudite, da imate bolečine v ramenu, vratu, hrbtenici, celo sklepih. Pretežka torba, ki jo nosite na eni rami, namreč povzroči neenakomerno obremenitev telesa in posledično rahlo ukrivljanje, saj se mora telo zaradi povečane teže na eni strani nekako balansirati. Zato si omislite temeljito čiščenje vaše torbe in iz nje odstranite vse, kar ni najbolj nujno, ter torbico izmenično nosite na eni in drugi strani. Sicer pa menda pomaga tudi, če kupujete torbice s širšimi in krajšimi trakovi.

4. Tetoviranje in trajno ličenje

Dermatologi opozarjajo, da sta lahko tetoviranje in trajno ličenje, ki je pravzaprav tudi neke vrste tetoviranje, povezano s kožnimi vnetji in alergijami, če pripomočki niso sterilni, pa lahko staknete še kakšno resno bakterijsko ali virusno okužbo, ki je lahko celo zelo nevarna. Zato dobro premislite, preden se res odločite ali za tetoviranje ali za permanentni make up. Če pa se vendarle ne morete upreti enemu ali drugemu, poiščite zares dovolj usposobljenega strokovnjaka. Vedite pa tudi, da je trajno ličenje res trajno, prav tako kot tetoviranje, kajti če se čez čas odločite, da ne bi imeli več umetno zarisanih obrvi ali obrobe ustnic ter da vam tetovaža ni več všeč, vam ne ostane drugega kot lasersko odstranjevanje. To pa skoraj vedno pusti kakšno večjo ali manjšo brazgotino.

Čezmerno izpostavljanje UV-žarkom povzroča uvelo in zgubano kožo in veča tveganje za nastanek kožnega raka.
Čezmerno izpostavljanje UV-žarkom povzroča uvelo in zgubano kožo in veča tveganje za nastanek kožnega raka. FOTO: iStockphoto

5. Prebadanje najrazličnejši delov telesa

Tudi tako imenovani pirsingi nam lahko povzročijo nemalo preglavic, če niso narejeni z zadostno mero znanja in če pripomočki za luknjanje niso sterilni, Dermatologi se tako večkrat srečajo s takšnimi in drugačnimi posledicami ponesrečenega pirsinga, kot so na primer kožna vnetja, alergijske reakcije, brazgotine ali tako imenovani keloidi – kožni izrastki. V skrajnem primeru, če pripomočki niso razkuženi, lahko pride celo do prenosa raznih virusov in bakterij. Če se boste tako vendarle odločili za prebadanje katerega dela telesa, odidite k za to ustrezno usposobljenemu strokovnjaku in se prepričajte, da so instrumenti res sterilni.

6. Čezmerno izpostavljanje soncu in obiskovanje solarijev

Nekaterim je rjava koža zelo všeč, zato si prizadevajo, da bi imeli rjavkasto polt skozi vse leto, tudi pozimi. Tako se poleti nastavljajo soncu, pozimi pa redno obiskujejo solarij. A čezmerno izpostavljanje nevarnim UV-žarkom ne povzroča le uvele, izsušene in zgubane kože, temveč veča tudi tveganje za nastanek kožnega raka, ki je v zadnjih letih v porastu. Poleg tega lahko pretirano sončenje (bodisi na soncu bodisi v solariju) povzroči boleče opekline in kožne alergije ter lahko celo zmoti delovanje imunskega sistema, zato je vaš organizem bolj dovzeten za razne okužbe, obolenja in tudi maligne spremembe, lahko pa tudi poslabša stanje nekaterih že prisotnih obolenj. Izpostavljanje soncu lahko tako na primer poslabša herpes, norice, lupus in celo nekatere gensko pogojene bolezni. Zato se na veliko izogibajte čezmernemu sončenju in se vedno, kadar greste na sonce, namažite z zaščitnimi kremami, nosite pokrivala in oblačila z nekoliko daljšimi rokavi ter hlačnicami.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 587