Medtem ko nekatere stimulanse, kot je nikotin, štejemo med tiste, ki zasvojijo, kofein štejemo med varne snovi. Strokovnjaki namreč zatrjujejo, da vas kofein ne more zasvojiti. Kljub vsemu vsi, ki kavo pijemo vsak dan, dobro vemo, da se lahko zgodi, da če ne dobimo svojega odmerka kofeina, da imamo glavobol, vrtoglavico, težave s koncentracijo, čutimo slabost in bolečine v mišicah.
Koliko kofeina je priporočljivo zaužiti?
Priporočljiva in zdrava mera je od dve do tri skodelice kave na dan, kar pomeni od 200 do 300 mg kofeina. Pri tej meri boste po mnenju strokovnjakov občutili le pozitivne učinke kofeina in se izognili negativnim. Seveda je količina odvisna tudi od posameznika, nekateri namreč kofein prenašajo bolje, nekateri slabše. Prav zato je včasih treba poslušati svoje telo, ki nam pove, kdaj je kofeina dovolj.
Kofein lahko prepreči sladkorno bolezen
Nekatere študije so pokazale, da lahko zmerno uživanje kofeina zmanjša možnosti za sladkorno bolezen, žolčne kamne, parkinsonovo bolezen in bolezni jeter. Kljub tem raziskavam zdravniki ne priporočajo uživanja kofeina z namenom preprečevanja teh obolenj.
Nosečnice morajo zmanjšati vnos kofeina
Glede pitja kave v nosečnosti je bilo opravljenih veliko raziskav, a te kažejo precej nasprotujoče si rezultate. Kljub vsemu se vsi strokovnjaki strinjajo, da bi nosečnica morala zmanjšati vnos kofeina v telo. Nekatere raziskave so namreč pokazale, da lahko večje količine kofeina povečajo možnosti za splav in motenje razvoja ploda.
Mame lahko kofein prenesejo na otroka prek dojenja
Dojenčki lahko prek dojenja zaužijejo kofein, a kot menijo na ameriškem združenju pediatrov, skodelica jutranje kave ne more škoditi otroku. Opozarjajo pa, da lahko prevelike količine kofeina motijo otrokov spanec, povzročajo živčnost, razdraženost in motnje hranjenja.
Kako dolgo traja učinek kofeina?
Kar od pet do šest ur traja, da telo izloči le polovico kofeina, ki ste ga zaužili z eno skodelico kave. Prav zato lahko popoldanska skodelica kave moti vaš spanec. Pri ljudeh, ki so bolj občutljivi na kofein, lahko ta učinek traja še dlje.
Moški bolj občutljivi na kofein kot ženske
Zadnja raziskava je pokazala, da imajo moški močnejši odziv na kofein kot ženske. Ne samo to, odzivnost na kofein ni odvisna le od spola, ampak tudi od starosti. Tako so starejši ljudje bolj občutljivi na kofein, saj njihovo telo potrebuje dlje časa, da ga izloči.
Tudi nekateri izdelki za kožo vsebujejo kofein
Kofein vsebujejo tudi nekateri izdelki za zaviranje staranja in proticelulitne kreme. Kofein namreč ohranja kožo nežno in gladko, poleg tega pa zmanjšuje videz pomarančne kože.
Kofein lahko sproži občutke strahu
Raziskava ameriškega nacionalnega inštituta za duševno zdravje je pokazala, da se morajo kofeinu izogibati ljudje, ki imajo pogoste občutke strahu, saj jih ta namreč še stopnjuje. Kofein poleg tega povzroča zaskrbljenost in napetost.
Kofein dodajajo zdravilom proti glavobolu
Zdravilom proti glavobolu dodajajo kofein, saj zaradi njega telo hitreje absorbira učinkovine zdravila. Tako lahko zaužijemo manj zdravila in dosežemo isti učinek. Poleg tega zmanjšuje tveganje za stranske učinke in možnosti za zasvojenost z zdravilom.
Kofein vam ne bo pomagal, da se streznite
Čeprav nekateri mislijo, da kofein pomaga razstrupljati telo, to ni res. Če ste prejšnji večer pregloboko pogledali v kozarec, se naslednji dan nikar ne nalivajte z velikimi količinami kave, saj kofein povzroča dehidracijo in boste tako vso stvar le še poslabšali. Namesto tega raje spijte dovolj vode ali si privoščite naravno stisnjen sok.
Kofein vas lahko ubije
Smrti zaradi prevelike količine kofeina so izjemno redke, kljub vsemu pa se dogajajo. A ne skrbite. Da bi vas pokopala kava, bi morali spiti od 80 do 100 skodelic kave eno za drugo.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV