Vizita.si
debelost

Zdravje

VIDEO: Manj denarja, več debelih ljudi

Mojca Koprivnikar
17. 06. 2009 17.26
3

Prekomerna teža povzroča nevarne bolezni, kot so srčno-žilna obolenja, diabetes, osteoporoza, nekatere vrste raka itd. Med strokovnjaki vzbuja skrb tudi gospodarska kriza, saj ocenjujejo, da bodo ljudje v tem času jedli cenejšo hrano, v kateri je več sladkorja in škodljivih maščob.

Kako se spopasti z debelostjo smo vprašali sociologinjo mag. Dragico Sternad, ki se ukvarja z motnjami hranjenja in zdravnico Tino Sentočnik, ki se ukvarja z hujšanjem pod zdravniškim nadzorom.

Prekomerna telesna teža
Prekomerna telesna teža FOTO: iStockphoto

Debelost sodi med kronična obolenja sodobnega časa, zato se je treba problema lotiti večplastno. Potrebno je tako sodelovanje strokovnjakov, ki se ukvarjajo s prehrano in gibanjem, kot tudi tistih, ki preučujejo psihologijo in genetske osnove.

Prekomerna teža je vzrok številnih smrti

Prekomerna telesna teža je posledica kopičenja maščob. Strokovnjaki v praksi za opredelitev debelosti uporabljajo merila oziroma kriterije svetovne zdravstvene organizacije (WHO). Najpogostejše so meritev telesne višine in teže, izračun indeksa telesne teže – BMI (BMI = telesna teža (kg)/telesna višina2 (m2), debelina kožne gube, obseg nadlahti in druge.

Prekomerna teža in debelost povzročata tudi številne nevarne bolezni in obolenja, kot so kardiovaskularna obolenja, ki so najpogostejši vzrok za številne smrti, diabetes, mišično-skeletna obolenja in nekatere vrste raka. Zavedati se je treba, da škodljive posledice čezmerne telesne teže niso vidne takoj, ampak šele čez nekaj let.

Debelost potiska človeka v izolacijo

Pri hujšanju in ponovnem pridobivanju kilogramov gre za motnjo, pri kateri ima pomembno vlogo želja po reklamiranem vitkem lepem telesu, kar bi večina ljudi želela doseči čez noč in brez potrebnega zdravega truda. Za prekinitev začaranega kroga je nujno doseči stopnjo osveščenosti, ko nam zdravje postane pomembnejše kot »instant« lepota in pot do cilja prav tako važna kot cilj sam, pravi Tina Sentočnik.

Sociologinja, ki se ukvarja z zdravljenjem motenj hranjenja Dragica Sternad, pravi, da so vzroki za debelost večstranski. Vplivajo tako biološki kot psihološki dejavniki, prehranjevalne navade in posameznikov socialni položaj. Z debelostjo so povezani mnogi problemi, tako zdravstveni, čustveni in estetski. V obdobju, ko je pomembna lastna podoba, ki naj bi bila po strogih merilih vitka, športna in dinamična, tekmovalna osebnost, je debelost lahko zelo moteča za zdrav duševni in socialni razvoj osebe. Zaradi nezadovoljstva z zunanjo podobo se tisti, ki ima ranljivo samospoštovanje, začne nizko vrednotiti, izstopa iz vsakodnevnih druženj z ljudmi, zateka se v samoto. Počuti se osamljenega in odrinjenega. Pogosteje prihaja v konflikte v matični družini, kar ga še bolj oddaljuje od drugih.

Seveda sodijo k vzrokom debelosti tudi oglaševanje t. i. nezdrave hrane in številni poskusi raznoraznih diet, ki obljubljajo čudeže. Z vsako izgubljeno bitko se težko izgubljena teža spet vrne s še dodatnimi kilogrami.

Rešitev niso hitre diete, ampak strokovna pomoč.

Strokovnjakinja za zdravo prehrano Tina Sentočnik pravi, da gre pri »kroničnem« poseganju po hitrih dietah in posledičnemu nihanju teže za motnjo, ki lahko resnično ogroža zdravje. Nevarna postane, če do tovrstne cikličnosti v prehranjevanju pride večkrat letno, dalši čas in če je nihanje teže veliko (več kot 6 kilogramov). »Osebe s to motnjo, ki ji strokovno pravimo dietiranje, postanejo odporne tudi na zdrave poskuse znižanja teže. Slabo se odzivajo na uravnoteženo dieto, njihova presnova se spremeni in zelo težko hujšajo. Prav tako so hude posledice na psihi, ki jih pušča začaran krog hujšanja in rejenja ter občutek izgube kontrole nad lastnim telesom,« razlaga Sentočnikova.

Kako si pomagati? Z osveščenostjo in spremenjenim načinom življenja.

Hujšanja na zdrav in varen način se lotimo večstransko. Sodelujejo naj tako strokovnjaki za prehrano in gibanje kot tudi psihologi.
Hujšanja na zdrav in varen način se lotimo večstransko. Sodelujejo naj tako strokovnjaki za prehrano in gibanje kot tudi psihologi.FOTO: iStockphoto
Svetovna zdravstvena organizacija ocenjuje, da bo do leta 2015 imelo 2,3 miljarde odrasle populacije prekomerno težo in več kot 700 milijonov svetovne populacije bo predebele. Podatek je skrb zbujajoč tudi zato, ker je med otroci vse več takšnih s prekomerno težo.

Sternadova pravi, da je edina prava pot proti debelosti spremenjen način življenja z zdravo prehrano in primernim gibanjem. To pa zahteva ogromno vztrajnosti, energije in podpore najbližjih. Sentočnikova pa dodaja, da odsvetuje t. i. »samozdravljenje«. Če ima oseba v resnici previsoko telesno težo ali težave s prehranjevanjem (na primer napade požrešnosti in prenajedanje), potrebuje strokovno pomoč.

Na to, kako se bomo lotili hujšanja na zdrav in varen način, pa vpliva tudi naše znanje o živilih, razumevanje njegove uporabe in uporabne vrednosti. To pa lahko dosežemo samo z izobraževanjem ter neodvisnim in etično-moralnim načinom informiranja.

In če se bomo tudi Slovenci pridružili Evropski uniji pri sooblikovanju ustrezne zakonodaje, ki bo preprečevala oglaševanje nezdrave hrane s preveč maščob, soli in sladkorja, bomo vsaj malo lahko zajezili naraščanje debelosti. Potrošniki smo namreč tisti, ki izbiramo izdelke, zaključuje mag. Dragica Sternad.

Vaše mnenje in izkušnje lahko izrazite na FORUMU.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662