Vizita.si
Če so vaše oči suhe in pordele, ne uprabljajte kapljic proti pordelosti oči, temveč uporabite raje umetne solze.

Zdravje

V 6 korakih do zdravih oči

Ni.J.
13. 09. 2010 09.37
0

Se tudi vam dogaja, da po napornem dnevu v službi pridete domov in vidite dvojno ali zamegljeno? So vaše oči suhe in pordele pa ne veste, kaj storiti? Preverite, s kakšnimi vajami in pripomočki si lahko pomagate!

Če so vaše oči suhe in pordele, ne uprabljajte kapljic proti pordelosti oči, temveč uporabite raje umetne solze.
Če so vaše oči suhe in pordele, ne uprabljajte kapljic proti pordelosti oči, temveč uporabite raje umetne solze. FOTO: iStockphoto
Tudi zdrave oči včasih povzročajo težave, kot so na primer dvojni ali zamegljen vid, rdeče, suhe in pordele oči, ječmen ter različne ranice, ki jih povzročijo tujki v očesu. Kako si lahko pomagate?

1. Rdeče in suhe oči

Solzna obloga na očeh se začne sušiti zaradi staranja, buljenja v računalnik in televizijo ali pa zaradi vzpenjanja na visoke nadmorske višine. Če vam suhe in pordele oči povzročajo težave, jih ne močite s kapljicami, ki odpravljajo pordelost oči, temveč uporabljajte umetne solze. Sredstva proti rdečim očem se namreč sčasoma izperejo, zatem pa oči postanejo le še bolj rdeče, kot so bile pred tem, vi pa boste morali kapljice uporabljati vse pogosteje. Umetne solze so veliko boljša rešitev, saj oči ne dražijo, temveč jih le navlažijo.

Če v očesu zaznate tujek, ga ne poskušajte najprej odstraniti z robcem, temveč oko zaprite in počakajte, da se tujek odstrani sam. V nasprotnem primeru si boste poškodovali površino očesa. V primeru hujše poškodbe obiščite zdravnika!
Če v očesu zaznate tujek, ga ne poskušajte najprej odstraniti z robcem, temveč oko zaprite in počakajte, da se tujek odstrani sam. V nasprotnem primeru si boste poškodovali površino očesa. V primeru hujše poškodbe obiščite zdravnika! FOTO: iStockphoto
2. Nejasen vid

Nejasen vid je ponavadi posledica stresa ali napora, ki vpliva na to, da mišice v očeh slabše delujejo in težje izostrijo vid. Če se želite znebiti tega občutka in ohraniti zdrave oči, telovadite z njimi. Zrite v konico svojega prsta in 10 minut spreminjajte fokus. Najprej izostrite pogled na konico prsta, nato pa izostrite pogled na ozadje. Tako boste ohranili fleksibilnost mišičnega tkiva, ki obdaja vaše oko, in nadzorovali svoj fokus. Poskusite pa lahko s še eno vajo. Zazrite se v točko naravnost pred vami, nato pa brez premikanja oči poskusite zbrati čim več obrobnih informacij. To bo povečalo sposobnost zbiranja vizualnih informacij vaših možganov.

3. Počasni refleksi

Za počasne reflekse oči je običajno kriva lenost možganov. Da se bodo vaši možgani hitreje odzivali na vizualne informacije, jih morate ponovno zagnati. Na teniške žogice napišite številke, velike dva do tri centimetre. Prosite prijatelja, naj vam jih meče pred oči z različnimi hitrostmi in iz različne razdalje, vi pa poskušajte čim hitreje ugotoviti, katera številka je narisana na žogici. Tako boste izurili možgane, da bodo lahko hitreje dojemali vidne informacije in jih procesirali.

4. Dvojni vid

Vidite dvojno, čeprav niste zvrnili nobenega kozarčka? Morda je za to kriva utrujenost oči. Utrujene oči namreč lahko gledajo v rahlo različne smeri in tako ustvarijo občutek zamegljene ali dvojne slike. Če se želite znebiti dvojnega vida, poskusite z naslednjo vajo. V roko primite svinčnik in ga držite navpično obrnjenega pred seboj. Osredotočite se na napis na svinčniku in izostrite pogled. Svinčnik nato počasi približujte svojim očem in poskušajte ohraniti isto ostrino vida. Ta vaja je še posebej primerna za kratkovidne paciente. Vajo ponavljajte 10-krat na dan, vsaj dva do tri tedne.

5. Ječmen na očesu

V vekah se nahajajo majhne žleze, ki vsebujejo vlažilno tekočino. Če se te žleze zamašijo, povzročijo bolečino, na očesu pa se oblikuje ječmen. Prav zato je pomembno ohranjati higieno vek. Z mokro krpico in toplo vodo nežno obrišite oči. Tako boste odstranili naplavine okoli oči in trepalnic, očistili žleze in jih zaščitili pred tem, da bi se zamašile.

6. Ranica na očesu

Če ste se opraskali po očesu ali pa vam je v oko prišel tujek in poškodoval roženico, lahko v ranico prodrejo bakterije, ki se nahajajo na vaših trepalnicah ali pa v okolju. Ko začutite tujek, zato držite oko zaprto približno deset do petnajst minut. Oči se namreč hitro celijo in si v zelo kratkem času lahko opomorejo. Če po petnajstih minutah bolečina, pordelost in zamegljen vid ne izginejo, je lahko to znak, da je vaša poškodba očesa lahko tudi bolj resna. Če težave ne izginejo, obiščite zdravnika.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662