Vizita.si
Zjutraj se lahko poživimo s kavo ali zelenim čajem, ki ima še kopico drugih koristnih lastnosti.

Zdravje

Dokazali, da zjutraj ne zbudi le kava

L.E.
06. 12. 2012 08.28
1

Marsikdo vsako jutro brez veliko razmišljanja poseže po kavi, toda nedavna študija je pokazala, da bi si lahko vsaj občasno pripravili tudi skodelico dišečega čaja. Preverite, katerega.

Zjutraj se lahko poživimo s kavo ali zelenim čajem, ki ima še kopico drugih koristnih lastnosti.
Zjutraj se lahko poživimo s kavo ali zelenim čajem, ki ima še kopico drugih koristnih lastnosti.FOTO: iStockphoto

Posebno pozimi, ko se zjutraj pogosto zbujamo, ko je še tema, potrebujemo napitek, ki nas bo poleg krepčilnega spanca še dodatno poživil in pripravil na naporen dan, ki nas čaka. Večina sicer brez razmisleka vsakič poseže po kavi, toda znanstveniki opozarjajo, da naše možgane malo bolj aktivira tudi zeleni čaj.

Z magnetno resonanco so pokazali, da njegovo uživanje dejansko bolj aktivira možgane.
Z magnetno resonanco so pokazali, da njegovo uživanje dejansko bolj aktivira možgane. FOTO: iStockphoto

Vpliv na možgane dokazali z magnetno resonanco

Raziskovalci Univerzitetne bolnišnice Basel, Univerze v Baslu, Kraljeve univerze v Londonu in nemškega Inštituta za biološko kibernetiko Max-Planck so združili moči in izvedli zanimivo študijo, ki je z uporabo magnetne resonance (posebne tehnike slikanja notranjosti telesa) preučila, kako se možgani dejansko odzivajo na uživanje zelenega čaja. Dvanajst zdravih moških so razdelili na dve skupini. Ena je prejela napitek z ekstraktom zelenega čaja, druga je uživala placebo. Potem ko so popili 250 ali 500 ml napitka, so reševali teste, ki preverjajo delovni spomin. Kaj se dogaja v njihovih možganih, so raziskovalci med tem spremljali z magnetno resonanco. Izkazalo se je, da so bili možgani skupine, ki je zaužila zeleni čaj, v delu, ki je povezan z delovnim spominom, res občutno bolj aktivirani. To je del možganov, ki ga vsak dan potrebujemo, da se osredotočimo in rešujemo vsakodnevne težave.

Znanstveniki predvidevajo, da zeleni čaj tako na možgane deluje zaradi polifenolov, ki jih vsebuje. Ti imajo namreč sposobnost, da razširijo krvne žilice in tako pospešijo prehod krvi od srca do možganov, ki so posledično bolj prekrvavljeni in torej lažje delajo. Dr. Stefan Borgwardt je povedal tudi naslednje: “Zeleni čaj pomaga še pri tem, da živčni prenašalci, kot sta dopamin in adrenalin, ne delujejo slabše. Verjetno celo onemogoča, da bi se v možganih odlagal plak, ki prav tako zmanjšuje sposobnost mišljenja.“ Toda predstavljena študija niti ni edina, ki je dokazala, da zeleni čaj na delovanje možganov vpliva izrazito dobrodejno. Švicarski, angleški in nemški znanstveniki so sami kot podlago uporabili japonsko študijo več kot 1000 njihovih državljanov, ki so bili starejši od 70 let. Zaključili so, da nedvomno obstaja povezava med večjim uživanjem zelenega čaja in manjšim poslabšanjem kognitivnih sposobnosti.

Ima še veliko drugih prednosti

Pozitiven vpliv na možgane pa ni edina prednost uživanja zelenega čaja. Poleg tega vsebuje snovi, ki ščitijo pred rakom ter boleznimi srca in ožilja. Preprečuje pojav diabetesa ter pomaga pri zniževanju krvnega pritiska. Uničuje lahko celo škodljive bakterije, ki slabijo naš imunski sistem; premaga tudi tiste, ki v ustih povzročajo karies in slab zadah. Deluje protivnetno, tako da med drugim preprečuje artritis. Poleg tega ohranja lepo postavo, saj spodbuja presnovo, med drugim tudi presnovo škodljivih maščob.

Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662