Dokazana formula je: hrana + žvečenje + jesti počasi = dobra prebava. Ravno zadnje pa je med drugim tudi ključ do vitke postave oziroma primerne telesne teže. Ravno zato zdravniki in strokovnjaki za zdravo prehrano opozarjajo na pomembno vlogo počasnega žvečenja hrane, saj je le ta ključ do zdrave prebave, ki se začne že v ustih.
Torej če ne želite imeti težav s prebavo, morate jesti počasi, hrano dobro prežvečiti in jo šele nato pogoltniti.
Sicer pa so rezultati raziskav pokazali še, da s tem, ko jemo počasi in hrano temeljito prežvečimo, pojemo manj naenkrat. Dokazano je tudi, da s takšnim načinom prehranjevanja veliko prej dobimo občutek sitosti kot pri goltanju hrane. Če jeste hitro in zraven pijete še pijačo, se namreč vaši možgani nimajo časa odzvati in telesu sporočiti, da ste siti. Pri tem pa naj poudarimo še dokazano dejstvo, da vaši možgani šele 20 minut po obroku zaznajo sitost. Drugače povedano, pojejte zmerno količino hrane in ne glede na to, ali morda v tistem trenutku čutite, da bi lahko še kaj dali v usta, počakajte 20 minut. V večini primerov po tem času lakota mine.
Potek prebave
Prebava se začne že z vstopom hrane v usta, kjer jo zdrobimo z zobmi in premešamo s slino, ta vsebuje encime, ki pospešijo kemične reakcije v telesu. Nato hrana potuje skozi požiralnik v želodec, kjer se prepoji s prebavnimi encimi in razgradi v poltekočo vsebino, ki prehaja v tanko črevo. Tam razpade v molekule, ki skozi jetra vstopajo v kri. Neprebavljive snovi potujejo v debelo črevo, kjer se v kri vsrka še del vode. Ostanek izločimo kot blato.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV