Vizita.si
Naučite se pomagati v primeru nezavesti!

Zdravje

FOTO: Naučite se pomagati nezavestnemu in krvavečemu!

Nataša Jurca
16. 07. 2010 13.31
0

Je že kdaj kdo od vaših bližnjih padel v nezavest, pa niste vedeli, kako ga poležati? Se je kdo v vaši bližini močno porezal, pa niste znali zaustaviti krvavitve? Potem preverite, kako to pravilno storiti!

FOTOGALERIJA: Položaj nezavestnega in kompresijska obveza

Žal poletje ni le čas dopustov, sproščanja, čofotanja v morju, bazenu, jezeru, reki. Poleti lahko zaradi hude vročine, dehidracije, plezanja po skalah, piknikov in drugih poletnih aktivnosti pride tudi do kakšne nezgode. Morda se kdo na skali ali pa na pikniku ali med podvodnim ribolovom  z nožem močno poreže in začne krvaveti. Morda kdo od hude vročine izgubi zavest. Za takšne nezgode pa je dobro biti pripravljen.

Ali znate pravilno oskrbeti nezavestnega človeka? Znate pravilno zaustaviti močno krvavitev? Kako pravilno ukrepati, sta nam v sklopu akcije »Znamo pomagati« pokazali Špela Klemen in Špela Dolinar, študentki medicine.

Kaj najprej storiti?

Ko naletimo na situacijo, v kateri poškodovanec potrebuje medicinsko pomoč, je potrebno čim prej poklicati reševalce na številko 112. V telefonskem klicu sporočimo:

– KDO kliče?
– KAJ se je zgodilo?
– KJE se je pripetila nezgoda?
– KDAJ se je zgodilo?
– KOLIKO oseb je treba oskrbeti?
– KAKŠNE znake poškodb ali bolezni kažejo prizadeti?
– KAKŠNO pomoč potrebujemo?

Naučite se pomagati v primeru nezavesti!
Naučite se pomagati v primeru nezavesti!FOTO: iStockphoto
Položaj za nezavestnega

Položaj za nezavestnega je treba izvesti takrat, ko ugotovimo, da se oseba ne odziva na okolico, a še vedno diha. Do nezavesti najpogosteje pride, če pride do omedlevice (nenadne motnje regulacije krvnega obtoka v možganih), pri procesih v glavi (poškodbe glave, možganska kap, krvavitve, tumor, napadi) in presnovnih motnjah (podhladitev, hiper ali hipoglikemija, odpoved organov, kot so srce, pljuča, ledvice, jetra, ščitnica) ter pri zastrupitvah (alkohol, mamila, zdravila, ogljikov monoksid).

Kompresijska obveza

Kompresijsko obvezo uporabimo takrat, ko naletimo na krvavitve, ki jih ne moremo zaustaviti s povojem. Krvavitev najprej poskušamo ustaviti s pritiskom na krvavečo žilo. S prsti ene roke pritisnemo glavno žilo ob kost, ki leži pod njo. Na udih stisnemo vedno žilo nad rano, na vratu pa pod rano. Pritisk kmalu zamenjamo z drugo metodo. Če ne gre za amputacijo udov, je običajno najprimernejša kompresijska obveza.

Krvavitve najprej zmanjšajte s pritiskom krvaveče žile ob kost, ki leži pod njo in nato s pritiskom na rano.
Krvavitve najprej zmanjšajte s pritiskom krvaveče žile ob kost, ki leži pod njo in nato s pritiskom na rano.FOTO: Aljoša Kravanja

Kompresijsko obvezo naredimo tako, da rano prekrijemo s sterilno gazo (oziroma čistim kosom blaga, če gaze nimamo pri sebi). Nanjo položimo trden predmet (zavojček gaze, telefon, trdno zvit žepni robec …), ki ga z nekaj zavoji s povojem oziroma ruto ali kakršnim koli daljšim kosom blaga tesno privežemo na krvaveče mesto, da krvavitev preneha. Pri tem moramo paziti, da rane ne obvežemo tako močno, da bi v obvezanem udu prekinili pretok krvi, zato moramo skrbno spremljati barvo kože in utrip žile. Če roka pobledi, pomodri ali pordeči, je treba obvezo nekoliko popustiti, če pa kri močno pronica skozi obvezo,  čez že obstoječo obvezo zavežite še eno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662