Iz študije, ki so jo objavili v reviji Nature Communications, izhaja, da je goba upočasnila pridobivanje teže pri miših s spreminjanjem bakterij v črevesju. Ganodermo lucidum, ki jo je v različnih oblikah prehranskih dopolnil mogoče dobiti tudi v Sloveniji, tradicionalno uporabljajo za zdravje in dolgoživost.
Raziskovalci na univerzi Chang Gung pa so sedaj preučili učinek gobe na miši, ki so bile na dieti z veliko maščobami. Tiste, ki so bile zgolj na tej dieti, so v prvih dveh mesecih prišle do teže 42 gramov, medtem ko so tiste, ki so jih hranili tudi z visokimi dozami gobjega izvlečka, dosegle zgolj 35 gramov. Tiste miši, ki so jedle običajno hrano, brez dodatka gobjega izvlečka, so bile medtem še vedno bolj suhe.
V poročilu so raziskovalci razpisali, da bi lahko gobji izvleček uporabili kot prebiotik za zmanjševanje pridobivanje teže, pri kroničnih vnetjih in diabetesu tipa 2 pri debelih posameznikih. Za to bi bile sicer potrebne dodatne preiskave na ljudeh, so opozorili.
Kot je sicer še pojasnila tajvanska ekipa, je dodajanje gobe v mišje obroke spremenila tipe črevesnih bakterij. Dobre bakterije imajo pomembno vlogo pri prebavi hrane in sproščanju energije, pri čemer so nekatere vrste povezane s suhimi, druge z debelimi ljudmi, navaja BBC.
Raziskovalci so še pokazali, da je transplantacija blata miši, ki so jih hranili z gobami, mišim prejemnicam pomagala odvračati pridobivanje teže.
Strokovnjaki so študijo pozdravili in ocenili, da je znanost dobra stvar, hkrati pa poudarili, da ekstrakt gobe v pločevinkah kokakole ljudem vendarle ne bo pomagal izgubiti teže, piše britanski BBC.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV