Ne, nikar ga ne mečite stran, čeprav ni videti najbolj okusno. Koren zelene je namreč bogat z vitaminom C in K in je povsem brez maščob ter holesterola. Je tudi odličen vir magnezija, kalija, fosforja in vlaknin. Iz korena zelene si lahko pripravite 'čips', lahko jo nastrgate v solato ali iz nje pripravite juho. Oreščkast okus kuhanega korena zelene je tudi odličen dodatek k ribjim jedem.
Koleraba
Koleraba je po krivici prezrta zelenjava, ki je izjemno zdravilna, pa tudi okusna. Njen značilen nežen okus je posledica gorčičnega olja in nekaterih hranilnih snovi. Vsebuje tudi veliko vitamina C, bogata pa je tudi s fitokemikalijami, kot so sulforafan in indol-3-karbinol, ki ščitijo pred rakom, zlasti rakom prostate, dojke in debelega črevesja. Priporočljiva je za sladkorne bolnike, saj uravnava raven sladkorja, zaradi velike vsebnosti kalija pa niža krvni pritisk. Vsebuje tudi veliko rastlinskih vlaknin, ki nasitijo za dolgo, zato je priporočljiva za tiste, ki želijo shujšati. Kolerabo lahko jemo presno, kuhano, dušeno ali pečeno. Je nepogrešljivi del juh, lahko pa jo jemo tudi v kombinaciji z drugo korenasto zelenjavo, ki jo skuhamo v mineštrah. Uživamo jo lahko tudi s sirom in semeni.
Pastinak
V času, ko v Evropi ni bilo krompirja, sta na jedilniku kraljevala repa in pastinak. Pastinak je koren zelenjave, ki spada v družino korenja in izvira iz naših krajev, a smo nekoliko pozabili nanj. Je bogat vir vitamina C, železa, kalcija in vlaknin, ki varujejo debelo črevo. Tudi eterično olje, ki ga vsebuje, spodbudno deluje na prebavo. Hkrati pastinah čisti sečne poti in pomaga pri raztapljanju ledvičnih in žolčnih kamnov. Pastinak kuhamo v juhah in enolončnicah, poskusimo pa ga lahko tudi pečenega in dušenega. Če ga pripravite kot pražen krompir, ga lahko uživate tudi kot samostojno jed. Če pastinak kuhate, pa to vedno storite s čim manj vode, da je ne bo potrebno odlivati. Skupaj z njo boste namreč odlili tudi veliko rudnin, ki so koristne za vaše zdravje.
Repa
Omenili smo tudi repo, ki je v Sloveniji izjemno priljubljena povrtnina in jo največkrat pripravljamo kot kislo. Nepogrešljiva je na zimskih jedilnikih, kar je odlična navada, saj je repa bogat vir balastnih snovi in beljakovin, zdravih maščob in ogljikovih hidratov. Vsebuje tudi natrij, kalij, fosfor, magnezij, železo in vitamine B1, B2, C in folno kislino. Poleg kisle repe si lahko iz nje pripravite tudi juho ali pire, jo dodate k raznim enolončnicam, iz nje pripravite prilogo k mesu ali pa jo svežo ponudite kot popodanski prigrizek.
Rdeča pesa
Rdeča pesa je bogata z vitaminom C, železom in magnezijem. Vsebuje še vlaknine, folno kislino, kalij in mangan. Rdeča pesa razstruplja organizem, iz možganov odstranjuje kovinske strupe, odvaja vodo in kisline iz telesa, krepi organizem, spodbuja imunski sistem, varuje pred gripo in prehladi, zavira razvoj rakavih celic, uravnava pritisk in pospešuje nastajanje rdečih krvnih telesc. Dobro je poznana tudi kot zelenjava, ki pomlajuje, saj krepi vezivna tkiva in kožo, lasem in nohtom vrača lesk, koži daje prožnost in skrbi za optimistično razpoloženje. Uživate jo lahko v obliki solate, lahko pa tudi kot juho, prilogo ali sok.
Brokoli
Brokoli je odličen vir beljakovin, vitamina E, tiamina, riboflavina, kalcija, železa, magnezija, fosforja in selenija. Je odličen izvor vitamina A, C, K, B6, folne kisline, kalija in mangana. Iz brokolija lahko pripravite juho, testenine, lahko ga uporabite kot prilogo k mesu. Brokoli je zelo okusna zelenjava, ki se poda k številnim jedem.
Sicer pa je temnozelena zelenjava, kot je brokoli, bogata še s fitoestrogeni, naravnim estrogenom, zato je priporočljiv predvsem za ženske, ki so v menopavzi. Osebe, ki pojedo več temno zelene zelenjave, tudi redkeje zbolijo za rakom.
Ohrovt
Ohrovt je dober vir tiamina, riboflavina, železa, magnezija in fosforja. Je odličen vir vlaknin, vitamina A, C, K, B6, folne kisline, kalija in mangana. Ohrovt ima nekoliko grenak okus, zaradi česar ni ena izmed najbolj priljubljene zelenjave. Je pa lahko brstični ohrovt nekoliko bolj okusen, sploh če je pravilno pripravljen.
Sicer pa je izjemno zdravilen, saj krepi imunski sistem, zmanjšuje nastanek očesne mrene in dobro vpliva na bolezni srca in ožilja. Odkrili so tudi, da krepi kosti in preprečuje izrabo hrustanca v sklepih. Zmanjšuje tudi možnosti za nastanek raka, predvsem na črevesju in želodcu, zmanjšuje pa tudi tveganje za razvoj kožnega raka. Ker je lahko prebavljiv in ima nizek glikemični indeks, ima močno preventivno delovanje pri nastanku čira. Priporočljivo pa ga je uživati tudi v nosečnosti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV