Ameriški raziskovalci so pod drobnogled vzeli 28 v preteklosti opravljenih študij, ki so preučevale odvisnost od hrane. Ugotovili so, da pravzaprav možgani pri tistih, ki se kompulzivno najedajo ali ki se preprosto ne morejo upirati določenim vrstam hrane, kot so na primer hitra hrana in sladkarije, delujejo podobno kot pri odvisnikih od nikotina ali kokaina. ''Podatki so tako neverjetni, da jih stroka preprosto ne sme spregledati,'' je povedala Nora Volkow z ameriškega nacionalnega inštituta za preučevanje drog. ''Odkrili smo močno povezavo med reagiranjem možganov na drogo in reagiranjem možganov na hrano.''
Študije so namreč pokazale, da se pri tistih, ki so odvisni od hitre hrane, v sprednjem možganskem režnju izločajo povečane količine dopamina, kadar vidijo hitro hrano – podobno pa reagirajo tudi možgani pri odvisnikih od drog, ko vidijo vrečko kokaina, so pojasnili raziskovalci. Tako se lahko pri tistih, ki so zasvojeni s hitro ali katero drugo hrano, na primer sladkarijami, v primeru, da se nenadoma odrečejo tej svoji pregrehi, pojavijo celo podobni znaki abstinenčne krize kot pri odvisnikih od drog ali nikotina – tesnoba, nemirnost, živčnost … To njihovo sklepanje potrjujejo tudi na podganah opravljeni poskusi. Zdaj raziskovalci upajo, da jih bodo vse te ugotovitve nekoč pripeljale do odkritja načina, kako se enkrat za vselej rešiti pošastne želje po sladkem ali mastnem oziroma kako se upreti tej precej kalorični in nič kaj zdravi hrani.
Ste se nam že pridružili na naši Facebook strani? To lahko storite s klikom na
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV