Vizita.si
Pri hujšanju je pomembno, da daje dolgoročne in ne zgolj kratkoročnih rezultatov in da je zdravo ter telesu prijazno.

Zdravje

Hitre diete: uspeh ali polom?

Darja Vrečar
22. 04. 2011 09.00
2

Čas vročih dni in razgaljenih teles je pred nami, spomin na udobje hladne zime pa še vedno odseva v ogledalu …Če ste si tudi vi v hladnih dneh privoščili malce več razvajanja in pridobili kakšen kilogram, je prav verjetno, da se v vaši glavi kujejo načrti, kako v čim hitrejšem času spet priti do vitke postave.

Pri hujšanju je pomembno, da daje dolgoročne in ne zgolj kratkoročnih rezultatov in da je zdravo ter telesu prijazno.
Pri hujšanju je pomembno, da daje dolgoročne in ne zgolj kratkoročnih rezultatov in da je zdravo ter telesu prijazno.FOTO: iStockphoto
Kot vsako pomlad mnogi tudi letos razmišljajo o številnih bolj ali manj obetajočih dietah. Pa veste, katera je prava? Diet, ki obljubljajo hitre rezultate, je vsaj toliko, kot je njihovih uporabnikov. Nekatere temeljijo na izločanju maščob, ogljikovih hidratov, spet druge prisegajo na sadne dneve, se osredotočajo na pravilno kombinacijo živil ter štetje kalorij, tretje pa zamenjujejo živila z različnimi napitki in ploščicami …Skupno jim je to, da bolj ali manj ignorirajo načela zdravega prehranjevanja.
Darja Vrečar, nutricionistka
Darja Vrečar, nutricionistka FOTO: osebni arhiv

Ker se število različnih diet vsako sezono hujšanja poveča, je težko razlikovati škodljive od tistih, ki pozitivno vplivajo tako na izgubo kilogramov kot tudi na izboljšanje zdravja. Popularne diete uporabniku nudijo nek razmeroma preprost načrt, ki se ga je treba držati. Običajno nam ni treba dosti razmišljati, saj imamo natančno določeno, katero hrano lahko zaužijemo, kakšen naj bo način priprave oziroma koliko lahko pojemo. Tovrstna navodila so kratkoročno lahko učinkovita. Ne naučijo pa nas, kako naj spremenimo način življenja, ki bo omogočal vzdrževanje teže in ohranjanje zdravja.

Nekatere diete lahko izvrstno delujejo in sploh na začetku dajo odlične rezultate, dolgoročno pa izbrani način ne deluje več. Diete z zelo nizkim energijskim vnosom (pod 1200 kalorij, kar znaša približno 5000 joulov) dolgoročno niso primerne, saj organizmu ne zagotavljajo vseh potrebnih snovi za nemoteno delovanje. Poleg tega pa pride po določenem času takega prehranjevanja do faze, ko se teža ne znižuje več. Če želimo še naprej izgubljati težo, je tako treba še bolj znižati energijski vnos. Prenizek energijski vnos pa nam onemogoča normalno opravljanje vsakodnevnih dejavnosti, počutimo se utrujene in brez energije. Po nekaj dnevih tovrstnega mučenja zato podležemo skušnjavi in znova posežemo po hrani. Telo, ki ima nedavno stradanje še kako v spominu, vso zaužito hrano spravi naravnost v maščobne obloge. Tako po nekaj tednih končamo še z več kilogrami, kot smo jih imeli pred hujšanjem.

Zapomnimo si, da zdrava izguba teže vključuje dolgoročne spremembe življenjskega sloga. Zdrav dietni načrt morda ni najhitrejši, je pa zagotovo prilagodljiv in omogoča pestro izbiro živil iz vseh skupin prehranske piramide, vključno z občasnimi priboljški oziroma posladki. Res je, da hitre diete kratkoročno najverjetneje ne bodo imele katastrofalnih posledic za zdravje posameznika, vsekakor pa se dolgoročno gledano pri neustrezni in enolični prehrani resno igramo z zdravjem.

Za vitko postavo in dobro počutje je pomembna tudi redna telesna vadba.
Za vitko postavo in dobro počutje je pomembna tudi redna telesna vadba.FOTO: iStockphoto

Ko se odločamo za prehranski načrt, moramo biti pozorni na še nekaj glavnih dejavnikov:

- Prehranski načrt naj omogoča postopno, a kontinuirano izgubo telesne teže. Zdrava izguba telesne teže je od pol do enega kilograma tedensko.

- Prehranski načrt naj bo uravnotežen in ne sme izločati nobenega od pomembnih makrohranil (beljakovine, ogljikovi hidrati, maščobe).

- Prilagajati se mora vašemu življenjskemu slogu; nerealno je, da se odločite za načrt, ki je sestavljen iz jedi, ki vam niso pri srcu.

- Diete, ki izključujejo običajna živila in obroke nadomeščajo z raznimi napitki in podobnimi pripravki za izgubo odvečnih kilogramov, niso primerne. Prehranski načrt mora biti zasnovan tako, da uporabnika nauči, kako pametno izbrati med konvencionalnimi živili.

- Program naj vključuje vsaj minimalno telesno aktivnost, prilagojeno posamezniku.

- Program naj bo zasnovan tako, da predvideva ukrepe za vzdrževanje telesne teže po doseženem cilju.

Pri izgubljanju odvečnih kilogramov vam lahko pomaga tudi metoda Naturhouse, pri kateri strokovnjaki vsakemu posamezniku sestavijo prehranski načrt, pri katerem so obroki uravnoteženi in niso zamenjani s takšnimi in drugačnimi nadomestki. Tistim, ki se odločijo za metodo, je na voljo tudi dodatno strokovno prehransko svetovanje ter tedensko spremljanje napredka z analizo telesne sestave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662